PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yardım

volki203
12-09-2008, 03:55 PM
slm arkadaşlar benim bi arkadaşın tarlasında çalışırken bi küp çıktı kırık deildi ama boş cıktı daha sonra işlenmiş bi kaya bulduk kare şeklinde 60 a 60 köşelerinde kül tabagı şeklinde oyuklar vardı oyukların birinin içinde ya arabça ya osmanlıca ne oldugunu bilemedigim bi yazı vardı en kısa zamanda foto yolluyacam saygılar

SEYRANİ
12-09-2008, 05:48 PM
volki kardeş sen bi resmle bakalaım neymiş
mezar kapagı olabir bu taş

hira_pc
12-09-2008, 05:57 PM
muhtemelen yasam yeri olabilir ... seyrani ustanın dediği gibi resimler gelirse daha iyi olur ...

sedat_34
12-09-2008, 06:12 PM
Tarlalarda Görülen Genel Olaylar Acaba Bunlar Sahiplenme Olayindan Felan Olmasin öle Bir Durum Söz Konusu Olabilirmi Sahipli Olur Tasinir Felan Süphe Cekici

DAYI
12-11-2008, 11:01 PM
selamünaleyküm volki 203 arabça veya osmanlıca dediğine göre mezarda olsa elinizi sürmeseniz daha iyi olur çünkü define ile ilgili değildir. zarar vememeye dikkat ederseniz iyi olur tahminimce osmanlıca olmalı çünkü mezarlarda arabca kullanmamış ecdat...saygılar DAYI...

işaretçi
12-12-2008, 03:31 AM
selam evet dayıma katılıyorum cıkan küp ince işçilikmi kalın işçilikmi bunu anlamak için yandan 2 parmagınla yavaşca vurunuz tok sesi geliyorsa yeni yapım degersiz çıt sesi geliyorsa eski uygarlık ve ören yeri dir degerlidir saygı ve selamlar....

zeki55
01-08-2009, 03:27 AM
selam bakın o 60x60 taşın güney tarafına baktığında 600x600 gibi adım olarak bir düz alan olmalı ya da 6000x6000 ölçeğinde bu düz alanın dörtbir köşesinde çeşme, ev yeri, ekmek fırını gibi yapı aramalısın. bunlardan birisini tespit ettiğinde tam tersi istikamete 600 adım gittiğinde 2. doğal işareti de bulacaksın bu arada yine destekleyici kayalara çizim işaretlerde bulacaksın ve bu saydığım objeleri bulduğunda zaten bizi yöndendirecek ve bir noktada da bizi hem mala yaklaştıracak ve hem de diğer işaretleri bulduracak işaret cıkacaktır karşına. Ayrıca bu tarladan bu düz alanda görünmektedir.

detay
01-18-2009, 02:49 AM
evet dayıya katılıyorum
bır muslumandan kefenden baska ne bulabilirsinizkı degılmı
ama sen yınede resimle bakalım

zeki55
01-18-2009, 06:42 PM
selam
eski osmanlı döneminde mübadele aracının akçe olduğunu, her türlü tarımsal ürünün altın para ile alınıp satıldığını unutmamak gerek. Osmanlının son dönemlerinde ise sürekli saldıran ruslarla işbirliği içerisinde bulunan ermeni hareketleri ve bunlara çeteleşmek sureti ile yardımcı olan rumların osmanlı köylerine baskın yaparak ziynet eşyalarını gasbettiklerini, canlı hayvanlarını ve paralarını çaldıklarını unutmamak gerek. Bu saldırgan davranış karşısında korumasız köylerdeki müslümanlar da paralarını kendi evleri bahçesine ibriklarla ve tenekelerle gömdükleri ve günümğüzde de torunlarının bu paraları aradığına bizzati tanık olmaktayız. Ermenilerin ve rumların bizden farkı zengin olmaları değildir. Helenler tarih boyunca değerli maden ve taşlarla süsleme yapıp dünya tarihine adlarını yazdırmışlardır. Bunlarca kutsallık boyutunda önem arzeden heykel ve heykellere sevgi inançlarının ve sosyal yaşamlarının önemli bir kıstası olurken bu islamiyette put olarak görülmüş ve günah olarak addedilmiştir. Zenginliğe gelince zengin olan yine ermeni ve rumlar değil üç kıtadan öşür alan osmanlı devleti ile onun tebasıdır. Ne var ki; çete hareketleri sonucu hem devlet kervanlarının ve köylerdeki osmanlı tebalarının soyulması, ataları olan bizans ganimet ve mezarlarının torunları tarafından soyularak ve üstüne üstlük zamanında ingilizler tarafından gönderilen yardım altın paraları da dikkate alındığında rumların zengin oldukları kanısı hakim olmuştur. Oysa; anadolu rumları ve ermenileri fakir halklardır. ve yine osmanlı imparatorluğunun gelişme döneminde mutlu yaşam süren rumlar azınlık olan ve çok dağınık yaşayan ermenileri de ralarında sevilmeyen bir millet olarak görmüş ve onları çingeneler gibi itici bulmuşlardır. Gerileme dönemi ile başlayn iç karışıklıklar ve çete hareketleri sonucu ermeni rum kaynaşması görülmüştür. Şu ana kadar tarlalarda bağ bahçelerde bulunan sıradan hesapsızca gömülen az bir sel suyu ile açılan gömülerin osmanlı gömüleri olduğu kanısındayım. Rum paraları hesaplı, bilinçli, doğa şartlarına uygun, sel ve su yataklarının aşındırıp açamayacakları, ayak altı olmayan alanlarda geometri ve harita bilimleri ile dünya yıkılsa yeri asla kaybolmayacak sert zeminlere ve kaya içlerine koyulduklarını bilmeliyiz. Herkes çete parasını bulamazda çıkaramazda adamlar katmer katmer toprağı işlemişler yer yer tabiat burası boşa kazmayalım dedirterek malın tam noktasındayken kazma işi bırakılır durumları yaşatan tarzda ustaca ve bilimsel gömmüşlerdir. Bu paraları çıkartabilmek doğru noktalama ve üstün sabırla ianatla ancak mümkün olabilmektedir. 1-2 günlük çalışma ya da 1"-2 metre kazma ile bu paralar çıkmaz 1 metrede kapak taşı olmaz Volçan kaya mezarları en az 2,5 metre normal gömüleri ise en az 5-6 metre derinlikte envare vermektedir.
saygılar

istihkam
01-18-2009, 08:16 PM
selam
eski osmanlı döneminde mübadele aracının akçe olduğunu, her türlü tarımsal ürünün altın para ile alınıp satıldığını unutmamak gerek. Osmanlının son dönemlerinde ise sürekli saldıran ruslarla işbirliği içerisinde bulunan ermeni hareketleri ve bunlara çeteleşmek sureti ile yardımcı olan rumların osmanlı köylerine baskın yaparak ziynet eşyalarını gasbettiklerini, canlı hayvanlarını ve paralarını çaldıklarını unutmamak gerek. Bu saldırgan davranış karşısında korumasız köylerdeki müslümanlar da paralarını kendi evleri bahçesine ibriklarla ve tenekelerle gömdükleri ve günümğüzde de torunlarının bu paraları aradığına bizzati tanık olmaktayız. Ermenilerin ve rumların bizden farkı zengin olmaları değildir. Helenler tarih boyunca değerli maden ve taşlarla süsleme yapıp dünya tarihine adlarını yazdırmışlardır. Bunlarca kutsallık boyutunda önem arzeden heykel ve heykellere sevgi inançlarının ve sosyal yaşamlarının önemli bir kıstası olurken bu islamiyette put olarak görülmüş ve günah olarak addedilmiştir. Zenginliğe gelince zengin olan yine ermeni ve rumlar değil üç kıtadan öşür alan osmanlı devleti ile onun tebasıdır. Ne var ki; çete hareketleri sonucu hem devlet kervanlarının ve köylerdeki osmanlı tebalarının soyulması, ataları olan bizans ganimet ve mezarlarının torunları tarafından soyularak ve üstüne üstlük zamanında ingilizler tarafından gönderilen yardım altın paraları da dikkate alındığında rumların zengin oldukları kanısı hakim olmuştur. Oysa; anadolu rumları ve ermenileri fakir halklardır. ve yine osmanlı imparatorluğunun gelişme döneminde mutlu yaşam süren rumlar azınlık olan ve çok dağınık yaşayan ermenileri de ralarında sevilmeyen bir millet olarak görmüş ve onları çingeneler gibi itici bulmuşlardır. Gerileme dönemi ile başlayn iç karışıklıklar ve çete hareketleri sonucu ermeni rum kaynaşması görülmüştür. Şu ana kadar tarlalarda bağ bahçelerde bulunan sıradan hesapsızca gömülen az bir sel suyu ile açılan gömülerin osmanlı gömüleri olduğu kanısındayım. Rum paraları hesaplı, bilinçli, doğa şartlarına uygun, sel ve su yataklarının aşındırıp açamayacakları, ayak altı olmayan alanlarda geometri ve harita bilimleri ile dünya yıkılsa yeri asla kaybolmayacak sert zeminlere ve kaya içlerine koyulduklarını bilmeliyiz. Herkes çete parasını bulamazda çıkaramazda adamlar katmer katmer toprağı işlemişler yer yer tabiat burası boşa kazmayalım dedirterek malın tam noktasındayken kazma işi bırakılır durumları yaşatan tarzda ustaca ve bilimsel gömmüşlerdir. Bu paraları çıkartabilmek doğru noktalama ve üstün sabırla ianatla ancak mümkün olabilmektedir. 1-2 günlük çalışma ya da 1"-2 metre kazma ile bu paralar çıkmaz 1 metrede kapak taşı olmaz Volçan kaya mezarları en az 2,5 metre normal gömüleri ise en az 5-6 metre derinlikte envare vermektedir.
saygılar

Degerlı zeki usta hakıkaten bir numara bılgıler aktarmıssınız...
Cok faydalı ve degısık fıkırler edınebılecegımız bır kısa makalede olmus aynı zamanda...
Gayretınız ve bız sıte sakınlerıne verdıgınız emekten oturu hakkınızı helal edınız.
Calısmalarınızda basarılar dıler, tetrar tekrar tesekkur ederım usta.

asos
01-18-2009, 08:58 PM
zeki55 harika bilgiler acıklamışsınız çete faaliyetlerine ait internette dolaşan belgelerin ben gercek olduğunu düşünmüyorum sadece gerceklik payı olan durum anlatılanların yapıldığı ama nereye nasıl hangi bölgeye yapıldığı tam bir karmaşık hal almış durumda bu gidişlede bayada karışacak gibi gözüküyor cete sistemlerinin varlığı bir temel gercek ama hangi sistemi neye göre kullandıklarını bizlere araştırma yaptığımız coğrafya alenen göstermekde benimde çok fazla bilgim ve tecrübem olmadığı için bocalıyorum birde medeniyetler hariç cete gömülerinde hiç sanmıyorumki alenen gözüken kayalar üzerine yapılan nişangahların yakınlarında malları olsun sadece 1 para veya kücük bir süs eşyası bırakmalarınıda bölgelerini doğrulamak amaclı bıraktıklarını düşünüyorum gerci o işleme bile gerek yok aslında malını gömen bir kişi hiç işareti bölgesinde kalmasa dahi gözü kapalı malını bulması gerekir eğer akıllı ve zeki biri ise ki buda böyledir heralde heryer işaret dolu sonuc yok sebebide yanıltıcı bırakılan işaretler olsa gerek sonuc itibari ile zeki55 dediği gibi bu malları bulabilmek cok zor imkansız değil cıkarmakda bi okadar olsa gerek yaptığınız acıklamalar site olarak cok güzel saygılar

kayipkepenek
01-18-2009, 09:12 PM
resimler gelmeden kesin konuşmak imkansız
arapça-osmanlıca-ibranice birbirine çok yakın yazılışlardır
resimleri görelim sonradan yoralım derim

detay
01-19-2009, 02:40 AM
zekı arkadasım ıstıham ustaya katılıyorum
elıne saglık bıze bu kadar bılgı verdıgın ıcın tesekkur edrim
bırde kayıp kepenek ustanın dedıgı gıbı resım sart arkadasım

zeki55
01-19-2009, 02:44 AM
selam
belki yanıldığım konular olabilir ne de olsa gayriciddi yazılmış ya da hiç yazılmamış tarihte olan olayları kanımızca yazıyoruz konuşuyoruz ama şu hakikat ki yazdığım her kelime, her konu ve harf İMANIM kadar kalben yazılan yazıdır. Yoksa beyhude yazı yazmak insanın hem kendisine eziyet ve hemde okuyucusu açısından kul hakkıdır. Hakkıma gelince helal olsun herşey paylaşıldıkça daha güzel oluyor ve derin haz veriyor insana...
saygılar