PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Derinlik Tespiti

mehmet_21830
01-14-2009, 12:22 AM
Dedektörlerle Yada çubuklarla Derinlik Tespiti Nasil Yapilir Mesela Sismik Ts 45 Ile Anlamadim Gitti..firma 8 Metere Dedi Ben Mantiğini çözemedim:(

DAYI
01-14-2009, 03:54 PM
selamünaleyküm mehmet kardeş çubukların nasıl bişey bilmiyorum ama genelde aynıdır kullanma sistemleriçubukların yön verdiği yerden tutarak yürürsün iki veya üç m etrede bir tutarsın çubukları çalışmaları yön verirken yere parelel çalışır buna çok dikkat edeceksin öyle bir noktaya gelirki yönvermeye başladığı an yere doğru bi dalış yapar
hafif bi kavis çizer oraya bi taşla işaret koy ve devam et nerde açtı ise yani mezarı veya malı gösterdi ise o taşı koyduğun yerin arası derinliktir. saygılar

mehmet_21830
01-14-2009, 07:14 PM
Süper Bişi öğrendim Sayende

istihkam
01-14-2009, 08:11 PM
TÜMÜLÜS kardesımız dedektorler hakkında fazlasıyla bılgıye sahıptır ınsallah sorunuza yanıt alırsınız arkadasımızdan.

diamond
01-14-2009, 08:18 PM
Aslına bakarsanız Sayın Ustad; ilk kez bir kişide gördüm bu metodu. Bir arazide su ararken görmüştüm ve hayretler içinde kalmıştım. İnsanlar 4 tane cubuga inanarak sondaj yapıyor ve suyu çıkarıyorlar. Tabi insanoğlu böbürlenir hep ben yaptım sedasıyla. Ama bana kalırsa önce inanmaktır.

Fakat çubukların içeriği yani kullanılan metal önemli midir sizce. ? Ne tür bi malzemeden yapılır bu cubuklar. Demir, aliminyum, çelik, krom , bakır v.s. İletken bir malzeme midir. Yalıtkan bir malzeme midir.? Ayrıca çubuk metodunda tek kişi mi iki kişimi olması gereklidir. 2 adet çubukla yapılanıda gördüm 4 adet çubukla yapılanıda gördüm hangisi kesin çözümdür yada en inandırıcıdır.

Saygılarımla.

Gaziosmanpaşa
01-14-2009, 08:41 PM
aslında cok degısık cubuk çesıtlerı var benım gorduklerım mesela
L haerfı seklınde 2 adet tek kısı kullanır
dayının tarıf ettıgı gı 4 tane bırbırıne gecırmelı sıstem 2 kısı kullanır
L harfı seklındekı tek cubuk tekkısı kullanır
kımısıde sarkaç yontemını kullanır
bunların yanında dut agacı ve gul dalınıda kullananlar var
mesela bakır cubuk bosluk tespıtı ve su aramasında ıyı oldugu soylenır ve hepsınde ortak nokta aranılan metallerden bır parca cubugun ucuna konur mesela altın gumus vs
su aranırken ıse aranılşan su çesıdıne gore elını ıslatmak gerekır ozanan daha ıyım ceker
youtubede bır vıdeo buldum bu cubuklarla alakalı http://www.youtube.com/watch?v=C8BxmXHRaBI

DAYI
01-14-2009, 11:45 PM
http://www.defineburada.com/forum/makinalar-hakkinda-t1028.html benim tarif ettiğim çubuklar sitemizin bu sayfasında mevcuttur su bulma çobukları kalın 5 mmlik elektrotladan iki tanesine 4mm bakır telden beş tane helis yapılır çubukla bakır tel L oluşturacak şekilde takılır ve elektrotlar yere parelel olarak tutularak yürünür çubukların verdiği hareketlere göre su aranır bu çubuklarıda çok kullandım bunlar daha ziyade su değilde boşluk aramada kullanılır. dolayısıyle boşluk olduğu yerde yüzde seksen su bulunur.. DAYI

knight
03-08-2009, 11:22 PM
çuuuuuubuk çuuubuk çubuk vay be bende duymuştum bunu ve bi kat daha inandım bu olaya

SEYRANİ
03-09-2009, 04:47 PM
çubuk çubukta çubuguda üstadının yapması lazım:)

knight
03-09-2009, 06:54 PM
çubuğu aleti felanı fıstığı diyoruzda bu işi uygulamada nası yapabiliriz ya hep bilgi bilgi ama deneme nası olcak merak ettim pratik vs. yani bu işin eğitimini veren güvenilir yerler varmıdır acaba sayın adminlerim saygı değer modlar ve üyeler yardım (çakallar hariç:))

JOVİYANUS
03-09-2009, 08:12 PM
S.A arkadslar cubuklar konusnda bir hayli tecrübem oldunu düsünyorum üstadlarım hariç tabi.biraz bahsedeyim İNSALLAHİ TEALA faydam dokunur yada bir fikir olur sizlere;tek kişilk ve çift kişilik cubuklar vardır mesela benim kullandıgım en güzel dedektöre kyaslamadıgım çubuk çift kişilik.elinizdeki çubukalr saglamsatam ayarındayssa bulundugunuz bolgeyi inceelyin once eger pirit tası yogunlukta değilse tam anlamuıyla güvenin.bizzat test ettim.tarlamızda bir çalsıma vardı kepce ile.4 m lik bir çukura 2 bilezik koydum.20 cm sapmayla tam tespit etti.zaten kazılarda bu 20cm lik yanılma bahsi bile edilemez.altının agırlıgına gore değişr yonu.2 bilezil koy bir yere baska b,ir yere 10 koy 2 bilezik olan yeri teyet gecer.bolsuk olayınada yon verr deselerde ben buna pek kanat edemedim.bir yerde deendim bos bir mezara beni 300 mden gotrdu ama orayı yagmalayanlar okadar cahilmişki koskaca 2 tane mezarın kasasını gosteren işaretleri goremeişler ve büsbütün duryordu oda.ama rsikli bir yerde ve tuzaklı idi belkide ondan dokunadılar.kullnaımına gelince kardesim: dedğim gibi malın büüklügüne gore mesafe uzar.abartısız konusyıorum 1km ye kadar gordum çogu var azı yok bunun.ama gordugu tümülüstü.2 bilezik için idda etmyorum.2 kişi karsılılı tutar cubugu saga yon verse saga sola yon verse sola gidicen.beli aralıklarla atyorum 50 m tekrar tutucan.eger mal solundaysa ve senoraya sırtın dönük duryosan yada yanındaki arkadsın oraya ter duryosa cubuk havaya kalkıcaktır.oyle oldumuydu yon değiştrcen.tam noktaya vardıgında cubuk yere basıcaktr.20 cm lik bir sapmaa ile baklava dilimi olur.buda hedef demektir.derinligi olarakda 10 m ye kadar çıkar.bence bundan gusel birsey yok diyorum.ama dedğim gibi bolgenin jeolojik yapısı onemli priit yanıltırt ama tecrübeli kişi onuda bilir cubuk her yaptıgı hareekti ii gozlemlicen.kendi gozun gibi olcak.cubugu kuullnaırken en büük yardımcın cubuga elinin yatkınlıgı ve sahip oldugun bilgindir.işaretler hakkında.saygılar.YANILMAKTAN VE YANILTMAKTAN ALLAHIN 99 İSİMLERİNİNİ MANALRINA SIGINIRIM.

knight
03-09-2009, 08:22 PM
ok teşekkür ederim arkadaşım değerli bilgilerini bizimle paylaştığım için sağolasın varolasın Allah dostu...