PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yardım lütfen

hülya
01-27-2009, 03:49 PM
slm kesilip yapıştırılmış görünümünde bir taş ne anlama gelir

DAYI
01-27-2009, 03:52 PM
s.a resim koyabilseniz çok iyi olurdu DAYI

hira_pc
01-27-2009, 03:53 PM
a.s. şimdi kesilip derken inan bunu kafada canlandırmak baya zor neden dersen nasıl bir kayada nasıl sekilde boyutu nasıl yoksa bir giriş yerimi kasa yerimi bir resim herseyi baside indire bilir ama su sekilde bişey demek seni yanlıs yönlendirmek olabilir saygılar ... yanında baska işaretler varmı

hülya
01-27-2009, 04:34 PM
Taş eşik taşı gibi düz köyün içinde bir metreye birbuçuk metre büyüklüğünde ama toprağa gömülü sadece üst kısmı güzüküyor.kenarında yirmi cm kadar bölüm kesilip sanki tekrar yapıştırılmış gibi çok muntazam yapıştırılmış .sıvası biraz dışarı taşmış ama çimento değil.

hira_pc
01-27-2009, 04:35 PM
sizin burdan bir resim cekme imkanınız olurmu olursa cekerseniz daha iyi olur ... saygılar

hülya
01-27-2009, 04:40 PM
Taşın resmini atmam mümkün değil yazın köye gidince çekebilirim.Birde bu taşın 50 metre kadar uzağındaki kayada mektup işareti var.küçük bir işaret ama en fala 5 6 cm büyüklüğünde bunlar bizim arazinin içinde eskiden rum köyüymüş burası.

kayipkepenek
01-27-2009, 07:22 PM
selam kardeşim
öncelikle aramıza hoş geldiniz
anlatmak istediğinizi net anlayabilmemiz için resim mutlaka gerekli
fakat sonradan eklediğiniz bilgiler ışığında mektup zarfı işin içine girdiğinde biraz daha anlaşılır duruma geldi
şimdi kardeşim
sanırım bu yapıştırılma işlemi horosan ana maddesiyle olmuş
yani yumurtanın beyazı ve yapışacak olan taşın ezilmiş haldeki tozu
mektup bahsettiğiniz yerin habercisi
o taşı ayırmalısınız
gerisi size kalmış
kolay gelsin
saygılar

hülya
01-27-2009, 08:21 PM
kayıpkepenek söylediğiniz gibi horasan harcı çünkü bildiğimiz çimento değildi.Gidince taşa bakacağım sonucu bildiririm.yardımlarınız için sonsuz teşekkürler.

hülya
01-28-2009, 08:05 PM
kayıpkepenek usta taşın içinden sizce harita gibi birşey mi çıkar.

kayipkepenek
01-28-2009, 08:26 PM
haritada çıkabilir,değerli eşyada çıkabilir,parada çıkabilir heykelde
ne çıkarsa çıksın değerlidir.

hülya
01-28-2009, 08:33 PM
:)sağolun kayıpkepenek usta benim için büyük sürpriz oldu.Meraktan girdim sitenize çok iyi olmuş.Yardımlarınız için hepinize teşekkür ederim.

kayipkepenek
01-28-2009, 08:50 PM
elimizden geldiğince yardım etmeye çalışıyoruz
kolay gelsin

işaretçi
01-28-2009, 09:36 PM
selam horosanı anlamak için uzerine por coz dokünüz yada sirke ek olduğu net cıkacaktır yani çizgi şeklinde bej rengi gibi net ortaya cıkar ve ustalarımın dediyi gibi murcla bi yoklayınız içinden ya mujde yada harita cıkar saygılarımla iyi calışmalar.

SEYRANİ
01-28-2009, 10:04 PM
yarısı dışarda dediginiz taşta kesik kısmı sen görmüş isn emin olki başkalarıda görebilir o yüzden orası senin sandıgın gibi kesilip yapıştırılmış degildir
eger ilaki oyle diyorsan o zaman alınması gereken ordan zaten alınmıştır
bi ikinci husus ise önemli olan mektup dedigin işarret sanırım mektup derken zarf ı ima ediyorsun zafı çok dikkatle incelem gerekir o sana bir yön verecektir ki eger yöne vermez ise ordaki 4 mezardanda yada bir birine yakın 4 tepeden de bahsedebilir bir nevi arazinin şekli de olabilir zarfı örmeden yorumda saglıksız olur benim ricam sakın işarati tahrip etmeyin

hülya
01-29-2009, 12:13 AM
Seyrani arkadaşım taş yapışık hala o kadar ince bir işçilik var ki kimse fark etmemiş bende dinlenmek için üzerine oturunca gördüm.Mektup ve bu taş bizim köydeki evin bahçesinde dedemlerden kalma yer.Birde bizim buralarda üzerinde domuz resmi olan paralar çıkıyormuş dedem bir küp bulmuş ama değerli değil diye elinden almışlar.Bu paraları değirmenin olduğu yerde taşı kaldırınca bulmuşlar.Gidince buraların resmini çekip göndereceğim daha detaylı araştırma yapınca belki başka işaretlerde bulurum.İşaretleri tahrip etmeyin demişsiniz merak etmeyin bu mümkün mü asla böyle birşeye zarar vermem.Yardımlarınız için teşekkürler:)

kayipkepenek
01-29-2009, 12:20 AM
domuz resmi olan paralar takyanos altındır
değerine gelince
en değerli paradır

hülya
01-29-2009, 12:48 AM
İnşallah buluruz o zaman kayıpkepenek usta ama duyduğum kadarıyla tarla sürerken bulanlar var dedemin bulduğuda altın değil gümüş veya ona benzer maddeymiş .Ama değerliyse kesin ben bulamam:)sevgili usta Hangi bölgeden çıkar bu takyanos paraları bizim orası sakarya.

kayipkepenek
01-29-2009, 12:51 AM
anadolunun her yerinden çıkabilir
bu medeniyet anadolunun çok yerinde hüküm sürmüş
yani her şekilde değerlidir
gümüş yada altın
değerlidir

hülya
01-29-2009, 01:01 AM
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

hülya
08-13-2009, 06:05 PM
Slm ben resimleri çektim ama zarfı birileri kırmış ama başka işaretlerde var onları çektim.

hülya
08-15-2009, 04:45 PM
Resimleri gönderemedim bana yol gösterirmisiniz.

DAYI
08-15-2009, 09:08 PM
http://www.defineburada.com/forum/showthread.php?t=958

bu linge bakabilirsiniz olmazsa resimleri bana atın ben atayım şeyet yapamazsanız

hülya
08-18-2009, 01:35 PM
Slm dayı maalesef resimleri atmayı beceremedim dediklerini yapıyorum olmuyor.İlginiz için tşk ler.

SEYRANİ
08-18-2009, 01:50 PM
Gereken yardımı yapmaya çalışalım kardeşim

arkeolog
01-07-2010, 01:33 PM
sayın hülyahanım bahsettiniz taş şifreli taşın içinden bir işaret çıkacak bu işaret sizi mektubun olduğu yerde malzemenin bulunduğunu gösteriyor fakat bu işareti bozmadan çıkarmanız ustalık ister horasan kolayca ayrıla bilen bir malzeme değil çok dikkatli bir biçim de açmalısınız horasanlar 3 çeşit tir bnların kendine göre açılımları farklıdır bunun hangi döneme ait horasan olduğunu bulun size yardımcı olayım

istihkam
01-07-2010, 04:35 PM
tasın seklı ve semalı cok onemlı oldugu gıbı konu detaylıdır kaba tabırler su ıkı nokta soylenebılır:
1. tas kucuk ıse 10 kg cıvarı cevrede bellı noktayı ısaret eder muhtemelen mezardır ıstıkametlerıne bakılır. genelde 3 yapıstırmadan ıbarettırler.

2. egerkı yapıstırmanız buyuk ıse bu yapıstırmanın oldugu kayalıgın tamamında sel suyu karısımı benzerı bır sertlesme gozukurkı nişandır(ılk ısaretı cevrededır, muhtemelen yıne yapıstırmadır) ve altında oda mezarı vardır.(kaya ıcı)

..........vs yerınde ıncelemek her zaman en dogrusudur.