PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Basamakli Mihrap

murat7878
01-27-2009, 09:57 PM
S.a Arkadaşlar Burasi Bilinçsizce Tahrip Edilmiş Ve Zamaninda Kilise Olarak Kullanilmiş Bir Magara Bilgilendirme Amaçli Sunulmuş Olup Karşiniza Bu Gibi Yerleşim Yerleri çikabilir :):) Ustalarin Bu Konu Hakkindaki Yorumlari Sizlere Fikir Vermesi Dilegiyle ..

hira_pc
01-27-2009, 10:34 PM
s.a. murat abi mihrapların muhtemelen her hangi birinde bir geciş noktası olmalı farklı odalara altına dogru olmalı diye düşünüyorum... butür yerlerde farklı odalar olur belki yer tespitide yapmıssındır buralarda... saygılar

murat7878
01-27-2009, 10:52 PM
A.s Hira_pc Evet Iki Yeri Tesbit Ettim Gibi Bişey Ama Daha Detayli Inceleyip Kendimize Biraz Fikirler çikarmamiz Lazim Burasi Bi Sit Alani Ve Burda Işlem Yapmaya Hiç Niyetim Yok Ama Bu Mihraplar Başka Yerlerde Gören Arkadaşlara Biraz Yardimi Olsun Diye Paylaşim Amaçli Attim Inşallahü Yardimi Olur ......
Saygilar Bizden

istihkam
01-28-2009, 12:05 AM
paylasımların ve emegın ıcın cok tesekkurler murat usta.

detay
01-28-2009, 01:46 AM
arkadasım elıne emegıne saglık

istihkam
01-28-2009, 02:37 AM
bu tur yapılarda zemınde mzarlaar olur ve mezar yerlerı oymalarla temsıl esdılmıstır artık hangısı ollursa.
ayrıca yan duvarlardan alınan bosluk sesı papaz vs. gıbı onemlı kısılerın mezarına acılır.
vs.....vs
demek ıstedıgım su;
bu yapılarda hanı samanlıkta ıgne aramak derler ya aynen oyle bır gayret ıcerısıne gırmelısınız.
arstırmada bır ıpucu;
bına ıskeletını olusturan kolon, krıs, mıhrap, mumluk...vs bunlar ve bunlara en yakın duvalarda ozellıkle ıncelemnızı yogunlastırınız bır nevı krokı mantıgıdır.

kandela
01-28-2009, 09:46 AM
güzel yerler murat emeğine sağlık benim anlamadığım bu yerlerin zeminlerinde neden L şeklinde büyük delikler var burada da var inceğizdede var kırklarelindede var burada mezar vardır kesinlikle ya hemen girişin önünde yada oda içlerinde gözüken tepelik yerlerde.

diamond
01-28-2009, 09:49 AM
Mihrabın olduğu yerin 6-8 metre altında büyük bir mezar oda olacaktır. Video bölümüne inşallah yakında bir video ekliyecem. Böyle bir oda bulmuştuk ve önünden boşluk tespiti ile gayretli bir çalışmayla altında bir kral mezarının odasına ulaşmıştık.Açılmışların yanıbaşından ziyade bölgenin de yapısına bağlı olarak altında büyük odalar bulunur ve birbirine geçmelidir. Ama çok muhteşem bir yer.