PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : tas çeçitleri ?

JOVİYANUS
01-28-2009, 11:37 PM
s.a kayıp kepenek ustam.az once bir sey ogrendim ve bu konuda daha geniş şeyler hakkında bilgi açlıgı çekiyorum.MASATLIGINın anlamının gayri müslim mezarlıgı anlamı tasıdıgını ogrendim.beni tasalr hakkında bilgilendreblrmisin.anlamalrı hakkında.ana kayhorasan,ve seflegen tası hariç.belki feslegen tasınında ayrı baska bir anlamı vardır.bahsettiğim tas kıırlgan kirecimsi kar beyaz bir tas.ama emin değilim belki dokmede olablr.bunu bir kral mezarında gormstum.komple bu dedğim tasla yapılmıs.bildigin tasları hem benim hem de forumdaki diger arkadslarımızın ogrenmesi açıısndan soylyebirmisin.teskr

kayipkepenek
01-28-2009, 11:50 PM
değerli kardeşim
bu konu bilimiyle ilgili yani taşların ve toprakların yapısı
bu konu o kadar geniş ki nasıl anlatılır
en iyisi bu konuda daha bilgili ve mesleği gereği bu işle uğraşan kişilerden öğrenmek
http://www.teknolojikarastirmalar.com/e-egitim/yapi_malzemesi/icerik/dogaltaslar.htm

istihkam
01-29-2009, 01:02 AM
s.a kayıp kepenek ustam.az once bir sey ogrendim ve bu konuda daha geniş şeyler hakkında bilgi açlıgı çekiyorum.MASATLIGINın anlamının gayri müslim mezarlıgı anlamı tasıdıgını ogrendim.beni tasalr hakkında bilgilendreblrmisin.anlamalrı hakkında.ana kayhorasan,ve seflegen tası hariç.belki feslegen tasınında ayrı baska bir anlamı vardır.bahsettiğim tas kıırlgan kirecimsi kar beyaz bir tas.ama emin değilim belki dokmede olablr.bunu bir kral mezarında gormstum.komple bu dedğim tasla yapılmıs.bildigin tasları hem benim hem de forumdaki diger arkadslarımızın ogrenmesi açıısndan soylyebirmisin.teskr

a benım guzel kardesım tasları degılde eskıden yapı malzemesı olarak kullanılan ve tutkallık ozellıgı ıceren maddelerı sormussun sanırım.
Bu tur yapı maddelerı secılerken arazının hammedısı neyı kaldıyıro ıse o secılmıstır.
yanı arazıde topragı yapısı ne ıse ona uygun tutkallar gelıstırılmıstır bu dogrultuda saymakla bıtmez.
Oncelıkle ıyı bır gozlemcı olmalıyız ve arazıye hakım olabılmek ıcın cografı bılgımızın tam olması gerek bazen oylesı yerlerden mezarlar cıkıyorkı sasırıp kalabılıyoruz burdada mezar olabılırmı dıye ama doga ınsana baskın cıktıgından bız dogaya uyum saglamak zorunda kalıyoruz.

JOVİYANUS
01-29-2009, 02:13 AM
s.a ustam ya allah razı ola koca bir sayfa gondermişsin emek çekip yalnız istihkam abimizin de dedğin gibi cografi bakımdan sormamstım.hani bazen vardırya yapıalrda değişk taslar feslegen tası dedğim gibi mesela bunun arkeolji dilindeki isimlerni kastetmiştim ben.mesela feslegen tası dene tas sanrım cografi açıdan bakarsan kireç tası olyo allahın izniyle umarım anlasılmstır.twskr