PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : zincidere

JOVİYANUS
02-07-2009, 05:32 AM
s.a ustalr.yılalrdır cvbının ne oldunu merak ettiğim birseyi sormak istyorum.belki bir youm yaprsınız buna.kayseride askerilik yaptııgm yer ermenilerden kalma harebe idi bir çoguda büsbütün.bunun bole olmasının sebebide adı üzerinde askeriye sınırları içindeo lması.bir kilise vardı.üzerindeki çan dahi duruyo ve camları.bir çok eski latince yazılar.bir gün o kilisenin arkasında sunta ile kpatılms bir yer gordum.açtık ve asagı merdiven iniyodu.tam arka tarafında sol kösede.asagı inince saga ve sola tünel girisleri vardı.saga girdik ve taslarda halklar felan vardı.sanrım işkence için felan kullanımıs.hatta orda bir inaıs var yerli hlkta ve benim donemimde de yasadım deliren birisi oraya kapattıkalrında iilesiceni düsünrlerdi ve benim donemdede adamcazın biri koymslardı.ama pek akıllnaması aksine iice delirmiş halde çıktı :) merak ettiğim sol tarafa giden yol nereye gidyor olması.girmeye ozmanlr cesaret edemdim.şimdi olsa aaffetmezdimde.birde orda bir çok tüneler vardı.bir ucu ta nigdeye çıktıgı solenyodu.eskiden osmanlı lardan korkupta yer altında yolalr yaptıları solenyodu..saygılar

kandela
02-07-2009, 11:39 AM
arkadaşım bu tip şeylere kesin bir yorum yazmak yanlış olur.her şey rivayetten öte geçmez.istanbulda surlardan başlayıp silivriden çıkan tüneller olduğu söylenir.
o tüneller kaçış amaçlı kullanılmıştır.sanıyorumki sizinkide öyle birşey.

DAYI
02-07-2009, 11:46 AM
selamünaleyküm JOVİYANUS usta biliyorsun hiristiyanlık bozulduktan sonra bir çok kollara ayrılmış bu kolların çoğu sapık fırkalardır .bunlrdan bir kısmı kendlerini desteklemeyenleri cadı suçlaması altında veya büyücü suçlaması altında eski devirlerde kurdukları engizisyon mahkamelerinde ceza verip yaktıkları binlerce insan vardır. şimdiki hiristiyanlara bunları söylediğin zaman o tarihin karanlık sayfaları deyip geçiştirirler. o dediğin olay bütün kiliselerde mevcuttur ama bunlar zamanla kapatılmış yok edilmiştir asıl bizim arayacağımız para odaları vardır adak atarlar veya günah çıkartma odalarının altındabulunan para odasıdır bu paraya kendileri dokunamazlar çünkü söylenen günah karşılığı tanrıya verilmiş bi ücrettit araman gereken orasıdır SAYGILAR DAYI

SEYRANİ
02-08-2009, 05:20 PM
Zinci dereyi iyi bilirim orada deliren çok kişi duydum bu tünellerrin birkaçıda bizim ilçe olan develi ile baglantılıdır develi eski ismi ile everek ermenlierin çok önem verdikleri bir yerdir ve everekte komle tünel sistemi ile donatılmıştır
ama bu tünellerin hiç birinde kimse başarıya ulaşamamıştır adamlar adeda senin o tünelin ucunu görmemen yada ulaşamamam için türlü hilelere başvurmışlardır

kayipkepenek
02-14-2009, 10:34 PM
sola giden tünel tuzaklarla dolu olabilir
böyle yerlerde tani tünellerde ilk gidilecek yol sağ tüneldir
sol en son tercihtir
merak iyidir ama
dikkatli olmalıyız