PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gonio kalesi

Gaziosmanpaşa
02-15-2009, 11:57 PM
Gonio kalesi , Acara’da, Batum’un 15 kilometre güneyinde, Çoruh ırmağı ağzında Roma dönemi kalesi. Aynı adlı köy Türkiye sınırına 4 km uzaklıktadır.
Gonio kalesi, Plinius Secundus dömenide (1. yüzyıl) yapıldı. 2. yüzyılda küçük bir Roma kenti haline dönüştü. Daha sonra Bizans egemenliği altında kaldı. 1547 yılında Osmanlıların eline geçti. 1878 tarihli Ayastefanos Antlaşması’yla Acara bölgesiyle birlikte Gonio, o tarihlerde Rusya imparatorluğunun bir parçası olan Gürcistan’a katıldı.
On İki Havari’den biri olan Aziz Matthias’ın mezarının Gonio kalesinde olduğuna inanılır. Bundan dolayı Gürcistan hükümeti mezarların çevresinin kazılmasını yasaklamıştır. Ancak kalede, özellikle Roma dönemine odaklanan arkeolojik kazılar sürmektedir.
Gonio, son dönemde tam bir turizm patlaması yaşamaktadır. Özellikle Tiflis’ten ve dışarıdan gelen turistler, Batum kıyılarına kadar uzanan 15 kilometrelik plajlarda yaz aylarını geçirmektedirler.

JOVİYANUS
02-16-2009, 12:00 AM
s.a teskr edrm dostum eline saglık.güsel bir paylasım.

istihkam
02-16-2009, 12:01 AM
eros85 kardesım maasallah bılımsel dokumanlara ılgınız bayagı dıkkat cekıcı buna bırde defınecı gozlugu takabılırsenız tamamdır ıs.