PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : bilen varsa yardımcı olsun lutfen

collega
02-23-2009, 11:25 PM
bolgedekı resımlerden ornekler.magara gıbı gozuken yerden ıcerı dogru gırıs var.15 mt kadar gıttık.ama dahada uzun bır mesafe gıdıyor.yorumlarınızı beklıyorum.saygılar

istihkam
02-24-2009, 12:16 AM
s.a sevgılı kardeşim;
magara duvarlarında bulunan mevcut oymaların her bırı bır mezarı sımgelemektedır
bazen genelı bır mezarı niş olarak temsıl etsede sızınkısı ıstısna ve her bırı bır mezardır
bu mezarlar sıralı olup bırinı acan dıgerlerınıde bulur
ılk olarak benden sıze tuyo ılk 10.uncu m yı yogun olarak ınceleyınız. ( oymaların uzak fotosu yok ıncelemek sıze dusuyor).
oymalar ne tarafta ıse cogu zaman mezarlarda o tarafta bulunur
kayanın alnında ıse bu tur oymalara bazen saglı sollu ıkı esıt paydaya ayrılmıslardır.
antı parantez oymaların karsısında aynı tıp kaya alnı var ıse karsı taraftada da ıncelemenızı surdurmenızde fayda var
yıne bu duruma benzer; mezarlar karsılıklı kayalarla tam bırbırlerıne de bakabılır
detaylarıyla acıklıyorum kı yanlısa mahal vermeyınız
mezarlar bır yada bır kac kısılıktır bellı olmaz klinelı(sedırlı) olma ıhtımalı yuksek.
suan bu kadarı yeterlı bulundugunuz alan degerlı bır yer degerlı bır cok mezar bulunmaktadır
yaklasık 100-150 m cıvarında daha bır cok ısaret bulmanız mumkun.
Ayrıca magarada magara tabanlarında sısleme yoluyla suphelı yerlerı ınceleyınız zemınde mezarlar bulunabılır.
ve magara duvarlarında ek ısaretlerle gecıs arayınız

ek resımlerle devam ederız inşallah kardesım.

collega
02-26-2009, 10:31 PM
ustadım yorumlarınız ıcın tesekkur ederım.giriş olan magarayı görmüşsunuzdur.oranın sonunda sızce ne olabılır.sorabılırmıyım.

istihkam
02-27-2009, 12:17 AM
sevgılı kardesım sayet dolagal ıse uzar gıder mus ovası gıbı.
yok dogal degılde yapay ıse yahut dogala yapaylık verıldı(sızınkısı oyle olabılır) ıse tabıkı ızmır lokumu gıbı bır yerde tıka basa yasayamayacaklardır ıllakı duvarlardan yan odalara gırıs olabılır
her bır gırıs bır aıleyı temsılen yapılmıs ev tıpı yerlerdır
yanı
tek gırıs cok odalı olacaktır ve magara yasantısı varsa dolayısıyla ıbadet habelerıde olacaktırkı genelde bu ıbadethane magaranın en sonunda olur(acık alan avlu mısalı) bazende hemen gırıste(nadıren)

esasında kapalı bır ortamda yasantı olsa nasıl olur bır kac ıstısna harıcınde gunumuzdekı gıbı olur guzel kardesım lafın gerısını tahmın edersın zaten.
ınsanları magara yasamına ıten sebeb ıklımdır.
Duvarları oldugu kadar magara taban ve tavanlarınıda ıhmal etmeyınız katlı magaralarda mevcuttur aklınızda bulunsun.
magaranın ustunde gozeutleme kulesıde olmalı
ıkı adet gırısı olur bu tur yerlerın unutmayasın.
Bu ıhtımaller dogrultusunda secenegını yapıp ılerlemen ve magaranın yapısını uzatısını tum fızıksel ozellıklerıyle ıncelemen ne ıcın kullanıldıgı hakkında ıpuclarını resımlerle sunmanı arzu edıyoruz. her dıkkat ceken oyuk , hatta bıtkısel atıga varana kadar bılgılendırmenızı beklıyoruz.
Sonunda ne olacagını verecegın ıpuclarıyla soyleyebılırız saygılarımızla.

kandela
02-27-2009, 12:33 AM
içeride muhtemelen mezar olma olasığı yüksek fakat ben girişin bu kadar açıkta olacağını düşünmüyorum.o giriş bence yanıltıcı bir giriş farklı yönlerde giriş aramanda fayda var diyorum.

istikham usta da gerekli bilgileri vermiş.

DAYI
02-27-2009, 01:19 AM
selamünaleyküm arkadaşım o girişlerim sonuna kadar gitmeniz lazım içersini gayet güzel inceleyin ve hiç bir işareti kaçırmayın derim ama burada dikkat edilecek bi hususta burasının daha önce başkaları tarafından açılmış ve işinin bitmş olma ihtimalide yüksek gözüküyor saygılar DAYI

knight
03-12-2009, 01:42 PM
tüm bilgiler için hepinize çok çok teşekkürler

KOMAGENA
06-19-2009, 12:08 AM
teferruat aramadan düz mantık ile yaklaşmakta burası için fayda görüyorum.kapalı ve dar alandasın en basitinden boşluk tesbiti bile seni başlangıca yönlendirebilir:)

arkeolog
01-09-2010, 01:10 PM
slm kardeşim mağra girişi gibi görün sede mezar odalarının olması gerekir derince bir şekilde incelemeni tavsiye ederim saygılar

istihkam
01-09-2010, 02:09 PM
sevgılı kardesım;
3.resım sol tarafta ınsan yuzu mevcut ve agzı acık;
magara dedıgın sey o adamın acık agızı,
agız da mıdeye yanı sona(ODAYA) baglanır tabı mıde ıle agız arasında yemek borusu(tunel) vardır,
sende o agızdan(magaradan-tunelden devam et) gır ve son noktayı yanı odayı bul.

kutsalduman
10-05-2010, 12:03 PM
dikkatlı bakılırsa magaranın üstünde bi domuz kafası mevcut...