PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : örnek tavuk

mol
02-27-2009, 03:18 PM
uzaklardan gönderdiler.
sitede bulunmasında fayda var bazı arkadaşlar cizim degil resim görmek istiyor
anlamını çözümünü ustalar yapar

DAYI
02-27-2009, 03:30 PM
selamünaleyküm mol usta resimi çok güzelde keşke boyamasaydın altında tahminimce başka bi resim daha var tavuk onun üstüne yapılmış

http://img13.imageshack.us/img13/8656/30302505.jpg (http://imageshack.us)
http://img13.imageshack.us/img13/30302505.jpg/1/w680.png (http://g.imageshack.us/img13/30302505.jpg/1/)

mol
02-27-2009, 03:32 PM
üstat uzaktan gönderdiler örnek olsun
siteye faydam olsun istedeim

kayipkepenek
02-27-2009, 06:26 PM
güzel elinize sağlık

istihkam
02-28-2009, 02:03 AM
s.a kardesım resım hakıkaten harıka paylasımın ıcın cokc ok tesekkurler.
Bıre bır orjınal bır resım yakından ıncelemeyı cok ısterdım ayrıntı haylı fazla tavugumuz cıvcıvlerıyle doga gezısınde yanı karsısını doyurucak hıc bır tavuk yuksekte karınını doyururmu yahut kayada:)? dolansada hayrını gormez ıstedıgıne ulasamaz nımete vasıl olmaz.
bunun ıcın ılerı ıstıkamette ve tam tersı ıstıkamette her ıkı yonde duz toprak alanda ayrıca kaya bırıkıntısının oldugu tumsek alanda arastımamızı devam ettırmemız gerektıgı kanısı sızce ne derece dogru :)?

JOVİYANUS
02-28-2009, 02:44 AM
S.A teskr edyoruz ALLAH razı olsun güsel paylasım.

EFO6013
03-01-2009, 12:50 AM
s a ellerine sağlık ustamız güzel resimler bu arada dayı ustamızada arıyetten teşekkürler usta

hira_pc
03-01-2009, 10:35 AM
emeğine sağlık güzel paylasım olmus... DAYI baya bir değişik acılardan güzel yaklasımda bulunmus... saygılar

hutame
03-05-2009, 09:23 PM
güzel işaret ama tek olmaz bu yılan cıvcıvleri ..olmalı tek tavuk mezar verir

SEYRANİ
03-06-2009, 07:51 PM
Teşekkürler mol kardeşim emegine saglık biraz daha geriden bir resmi daha olsa ne kadar güzel olurdu tavuk yukarı bakmış ama yanıltma amaçlı orda müjdeside olabilir

MANOL
03-23-2009, 12:21 AM
hutame ustam senı burdam görmek şererf verdi bana valla :) sen varsan ben hep varım bılıyosun:)))evet tek tavuk tek dıkılı taş anlatır o da mezardır:) yılan kartal ve tavuk civciv muhteşem üçlüdür ve ucgen yaparlar kesınlıkle vardır tavuk civciv varsa yılanda kartalda vardır.ama yakın olmazlar
cok uzakda olabılır bu işaret cok yerde degıl duvarın yuzunde ise cok iş yapar.yerdeyse işe yaramaz...umarım önumuzdekı gunlerde karsılasırızda açtırmak nasip olur....Saygılar

formen16
10-30-2011, 01:01 AM
Malum bu tavuk ve civcivler konusu defineci aleminde hep anlatılır.Çok önemli bir işaret olduğundan bahsedilir.

Yıllar önce bu işlere yeni başladığım sıralarda bir arkadaşımın ricasını kırmamak için,ilgilendikleri yeri görmeye gittiğimde bu işarete bende rastlamıştım.
İşaret batı yönündeki ovaya doğru bakan yüksek bir tepede bulunan ve tümülüse benzeyen bir yığmanın üzeri kazıldıktan sonra ortaya çıkan horasan harcı ile dairesel şekilde örülmüş taş bir duvarın içindeki bembeyaz bir mermer taşa işlenmişti.
Şimdiye kadar fotoğraflarını gördüğüm tavuk ve civcivlerden farkı ise,hepsinin kabartma ebatlarının ise tavuğun 2 cm,civcivlerin 1 cm,tavuğun arkasından düşen 2 tane yumurtanın ise 0,5 cm. (yarım santim) kadar küçük olmalarıydı.
İşaretler duvarın içinde olup batıya doğru 10 cm.kadar dışarıya çıkan ve kare şeklinde yaklaşık 13x13 cm.kadar bir cephesi olan dikdörtgen bir taşa,sigara paketinin yan kenarı kadar uzunluk ve genişliğin içine alçak kabartma olarak yapılmıştı.
Kanat telekleri dahi sayılacak kadar düzgün işlenen bu işaretler sol başta tavuk,arkasından aşağıya doğru düşer pozisyonda 2 tane yumurta ve onları takip eden 2 tane de civciv.En sağda da ters olarak yapılmış küçük r harfi diyebileceğimiz 2 cm.yüksekliğinde (tavuğun boyu kadar) yine kabartma olan bir sembol vardı.
Yıllar sonra aynı yere gittiğimde o tepenin iş makinalarıyla dümdüz edildiğini görünce,işaretlerin olduğu o dikdörtgen taşın en azından fotoğrafını niye çekmedim diye hala hayıflanırım.
Benim 50 yıllık ömrü hayatımda bizzat gördüğüm tek civcivli tavuk (aynı zamanda yumurtluyor da) işareti bu oldu.O kadar küçük olmasına rağmen sanat eseri diyebileceğim kadar şahane kabartmalardı.
Yılları geriye sarma şansımızın olmadığını elbette çok iyi biliyorum.Ama civcivli-tavuk bahsine rastladıkça,şimdiki aklım o gün olsaydı demeden de edemiyorum.:(

KANAS_USTA
10-31-2011, 12:19 AM
taşıyıcı civciv
yer buldurucu yumurta
ana malzeme ana tavuk....vs

hepsını toplasan bir kepçe etmez :)

formen16
10-31-2011, 12:45 AM
taşıyıcı civciv
yer buldurucu yumurta
ana malzeme ana tavuk....vs

hepsını toplasan bir kepçe etmez :)

İyi hoşta KANAS USTA,peki ne eder?:)

formen16
10-31-2011, 12:49 AM
hilti16 nickli arkadaş,sanırım benim hemşerim.Eğer yıllar önce gümüş renkli tepeye çıktıysa,bu tavuk ve civcivleri belki o bile görmüştür?:)

seha
11-02-2011, 06:44 AM
En güzel işaretler acemilikte görülür:) Heyecan, keşif, ve araştırma arzusu yada öğrenme arzusu insanı her tarafa götürüyor...öğrendikçe; gitme, araştırma arzu ve şevki azalıyor...o dediğin tavuk, yumurta ve civcivlerin ne kadar muazzam bir işçiliğe sahip olduğunu idrak edebiliyorum...Aynı işçiliğe sahip bir tavuk civcive denk gelmek bu aralar epey zor değilmi?

tarıkziyad
11-02-2011, 10:04 AM
tavuk ve civciv işareti nadide oldugu içinmi çok konuşuldugu içinmi efsane haline gelmiş burda KANAS ustama katılıyorum malı okadar büyük degil ama belki bölgeden bölgeye degişebilirmi bilemem

formen16
11-02-2011, 02:10 PM
En güzel işaretler acemilikte görülür:) Heyecan, keşif, ve araştırma arzusu yada öğrenme arzusu insanı her tarafa götürüyor...öğrendikçe; gitme, araştırma arzu ve şevki azalıyor...o dediğin tavuk, yumurta ve civcivlerin ne kadar muazzam bir işçiliğe sahip olduğunu idrak edebiliyorum...Aynı işçiliğe sahip bir tavuk civcive denk gelmek bu aralar epey zor değilmi?

seha arkadaşım dediklerinde çok haklısın.Zamanla durulsa da,yeni başladığı günlerde hemen bir şeyleri halledeyim:D düşüncesiyle,insan çok aktif oluyor.:)
İşaretin işçiliği konusuna gelirsek;ben bu güne kadar çok işaret gördüm,ama bu hakikatten bambaşkaydı.Öyle sıradan bir taş ustasının elinden değilde,çok sanaatkar bir adamın elinden çıktığını kim olsa farkederdi.10 yıl kadar sonra tekrar gittiğimde ise;muhtemelen iş makinasıyla girip,işaret ve bulunduğu duvar bir tarafa,adamlar tepeyi bile dümdüz etmişlerdi.:rolleyes:
Böyle bir işarete tekrar denk gelmek ise;eğer nasipse neden olmasın?:)