PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : anlatımlara göre bu bir höyük

ufuk__06
03-14-2009, 02:56 AM
sitedeki yazılara göre burası bir höyük kazıldıgı zaman üst kısmı kül tabakası ve yumuşak yığma toprak var küp parcalarıda cıkıyor ve alan cok büyük bi yer neler yapılmalı ve sonuca ulaşılmalıdır saygıılar

istihkam
03-14-2009, 03:11 AM
s.a ;
her ne kadar yakın cekım olsada tmulus gıbı duruyor. Tumulusun kuruldugu arazı cevresı hakkında bılgı verınız, tumulus yuzeyının(etek) dort bır yan net cekımlerı varsa onlarıda atınız ayrıca bolge neresı onu belırtınız.

ufuk__06
03-14-2009, 03:53 AM
bölge içanadolu da ben sitedeki anlatımlara göre höyük oldugunu düşünüyorum bazı yerlerınde ufak çapta kazılar yapılmış ama fazla gidilmemiş kazılan yerlere bakıldıgın da üst tabakasın da kül var belli bi kısmın da içinden küp kırıkları bol miktarda cıkıyor bazı yerlerınden alçıya bnezer beyazlıklarıda var ve iç kısmı duvarlarla örülmüş gibi arazı engebeli değil ve oldukça düz ufak tepeler olsada buna benzeyen başka bir tepe yok daha önce belli oldugunu sanmıyorum yan tarafından yol acıldığı zaman örme duvarlar ortaya cıkmış ve ondan sonrada bazı yerleri kazılmış 1 2 mt gibi daha fazlası yok ve burdan nasıl sonuc alınır suan için başka resimleri yok höyüklerde genelde ne bulunur ve höyükde nasıl çalışılmalıdır

hutame
03-14-2009, 12:07 PM
sana tavsiyem ugraşmamandır..geneli boş cıkar...girişleri farklı yerlerden olabilir..işi bilmiyosan hiç ugraşma ayrıca cezası cok agırdır...ve ben biliyorum ki cogu boştur

ufuk__06
03-14-2009, 02:45 PM
ustalar hepinizinde yorumlarınız bekliyorum höyükler nedir ne değildir nasıl olur yardımlarınız bekliyorum

DAYI
03-14-2009, 05:31 PM
selamünaleyküm ufuk 06 sormuş olduğun sorunun cevabı sitemizde mevcuttur bu linklere bakarsan istediklerini bulabilirsin http://www.defineburada.com/forum/hoyukler-f45.html

http://www.defineburada.com/forum/hoyuk-nedir-t74.html

http://www.defineburada.com/forum/hoyuk-yapilari-t1354.html

ufuk__06
03-15-2009, 02:32 PM
tşk ederim dayı

SEYRANİ
03-15-2009, 06:09 PM
hutama kardeş çok güzel izah etmiş tümülüs herkesin ugraşabilecegi bir kazı sistemi degildir çok büyük maddi gücün olucak yalnız hutame boş çıkma konusunda sana katılmıyorum belki maden olarak altın çıkmaz ama boş degildir mutlaka para edecek birşey çıkar:)

detay
03-15-2009, 07:05 PM
evet seyranı kardes
bende sana katılıyorum mutalaka bişi cıkması lazım
cunku o mezarlar kolay olmuyor degılmı

hutame
03-16-2009, 10:12 PM
evet düşüncenize saygı duyorum...ama yınede boş diyorum geneline

ufuk__06
03-17-2009, 03:28 AM
hutame kardes cok kesin konuşuyorsun varsa bilgin höyük hakında paylaşırsan sevinirim bu tür yerlerde çalışma yapmış arkadaslar varsa onlarında fikirlerini dinlemek isterim

ufuk__06
03-17-2009, 03:29 AM
höyükler ne için kulanılır en cokda bunu merak ediyorum ustlar bilgilendirirseniz sevinirim

hira_pc
03-17-2009, 01:28 PM
ufuk_06 arkadasım sen höyükleri tam olarak anlamadın galiba höyükler bir defineciler atarfından tümülüslerin kücüğüne verilen attır iki bir yerlerşim alanında birden cok uygarlıgın yıkılıp kuruldugu ve kazıldıgında iki üç uygarlıga ait yasam izlernin katman seklinde görüldüğü alanlardır ve bunlar tümülüslerin kücüğüne benzemez büyük bir yatay tepe seklinde görülür ...
senin resmi ben tümülüse benzettim ama höyük bu kadar büyük olmamalı ve icinden ne cıkar bilinmez ama hiç olmazsa icinden büyük olasılıkla heykel cıkar sonucta buralara gömülen admalar sıradan insanlar değil yüksek mertebeye sahip kişiler düşününkü onu koruması icin hiç koymasalar dahi bir heykel bırakırlar eşi benzeri olmayacak sekilde diye düşünüyorum ... oda onların inançlarına göre...

ufuk__06
03-18-2009, 02:53 AM
allah razı olsun hıra_pc acıklaman daha detaylı oldu bir daha gittiğimde arazının daha geniş açıdan çekilmiş resimlerini çeker sitede yayınlarım o zaman daha net konuşuruz inş bende pek boş oldugunu düşünmüyorum bu kadar ugrasın da karşılığı oldugunu düşünüyorum sizce buraya tepeden mi yoksa alt kısımdanmı girmek gerekir benim şahsi düşüncem alt zemini bulup ona göre hareket etmektir sizler ne dersiniz

istihkam
03-18-2009, 03:07 AM
sevgılı kardesım;
ana mezar odasına ulasmanın tek yolu yan taraftan gırısını aramaktır.
bazı tumuluslerde tumulus dısı mezarlar olur kımısı tam tepeden gırılılerek acılır kımılerı ıse tumulus yuzeyıne dagılmıstır takdır sızın.

hira_pc
03-18-2009, 10:52 AM
bu resme bakarak arkadasım bunun mezarı bu yıgmanın altında değil altında değil derken o yıgmanın icinde değil yani o yıgmayı gecicen sonra ana zeminin kazılması gerekirki mezarına ulasıla bilinsin ... ustalarımın dediklerini dikkate almalısın ... birde bu tür yerler kesinlikle kazılması yasak olan yerlerdir ve sit alanları olarak gecmektedir en makbulü böyle yerlere dokunmamaktır... saygılar

MANOL
03-23-2009, 12:29 AM
evet %70 bos cıkıyor canak comlek vs... malı yokmu ha var ama tumulusde olmaz herzaman mutlaka acanlar vardır...malının yerini detaylı resım oldugunda anlatırım tumulıusun yan tarafından patıka yada dere gecer...DERE VEYA PATIKA TUMULUSUN HİZASINDA VIRAJ ALIR.......EVETY SIMDI BU ANLLATIGIMA UYAN BİR YER VARSA RESIMLERSENIZ MALIN YERINI SÖLERIM...saygılar

sanek
03-24-2009, 03:41 AM
manol ustam hoyuklerden ne cikar ve bir girisi varmidir ? benim bildigim bir hoyuk var en ustune ciktik gezme amacli ama adamlar esmisler bildigin mezari esmisler yani ve sizce boyle kazida ne cikmis olabilir saygilar.

DAYI
03-24-2009, 01:17 PM
sanek: (manol ustam hoyuklerden ne cikar ve bir girisi varmidir ?)
MANOL:(evet %70 bos cıkıyor canak comlek vs... malı yokmu ha var ama malının yerini detaylı resım oldugunda anlatırım ):D:D:D

AKINCI
03-24-2009, 02:37 PM
s.a ustam bak işmdi burası bir tümülüs seyrani ustanın dediği gibi çalışılması zor ama uğraşmakta da
fayda var kesinlikle boş veya dolu demek mümkün değil gaybı bilen allahtır onun için karar senin
ama çalışmakta bişey kaybetmezsin .

MANOL
03-24-2009, 06:51 PM
ben kesın konusmadım cogu öle ayrıca tumulus hoyuk vs acmak dogru birsey degıl gidin işaretle vs...seylerle ugrasın sit alanlarında ne işiniz var yaw...bu tür eserleri paylasım için koydugunuzu dusunerekten anlatmaya gerek oldugunu düşünmuyorum...:)

SEYRANİ
03-24-2009, 07:55 PM
son noktayı ben koyayım isterseniz arkadaşlar tümülüs asla boş degildir girdiniz baktınız boş ise mutlaka soyulmuştur ilk ben açtIm benden başka açan olmadı diye kendilerini kandırır bazıları o kadar orjinal görünürki anlayamazsınız halbuki o tümülüs dönem soygununa ugramıştır ve orjinal gibi durur. çok arkadaş derki yaw höyük tümülüs yada yıgma kazısı esnasında kırık çömlekler çıkıyor der işte bu soygunu ispatıdır adam delimi kırık çanak çömlek koysun boş yere lafı saga sola çekmeyin bu konu burda kapanmıştır :)ha bu arada biz kimseye tümülüsle ugraşın demeyiz hem yasal açıdan hemde külfet ve becerik açısından tümülüste kaç tane hayatını kaybeden adam biliyorum bizde de var tümülüs ugraşmıyoruz çok para lazım :)

MANOL
03-24-2009, 11:10 PM
seyrani bu senın yorumun.........bunu bılen bu ulkede 1 elin parmak sayısnı gecmez dıyebilirm ben de o sahıslardan ögrendım bak bi cogunda olabılıyor....

MANOL
03-24-2009, 11:12 PM
soygunu yaparken yanındamıydık hayır degıldık hepsine soyulmus diyoruz ama kımse 20 m yada 21 adım kadar uzakdaki eskı yolu veya eskı derenın virajını gören vardır ve malda oraya yakın bir yerde olur...tabiki bazılarında sahane seyler bulunmakda...

hira_pc
03-25-2009, 01:21 PM
s.a. manol şimdi tümülüsler kesinlikle öle icinden bos canagın cömleğin cıkacagı yerler değildir ... vede malı bir dere bir yol kıvrımına koyulmaz belki tümülüse istisnaden hedef alarak biri bir kıvrıma mal koymustur biride onu cıkarırlarken görmüştür demiştirki tümülüs malı burdan cıktı hayır gömen sahııs onu hedef alıp gömmüştür tümülüsün malını baska yerde arama malı olan tümülüse konmaz malı olan kıral daglara oyma sekilde ve agzı bulunması zor acılması zor sekilde konur örnek iskender cenhiz han bulabilen varmı hala neden mallarıyla konulduda ondan pekela acılmıs kıral kaya mezarları mal cıkarmı cıkmaz tümülüsten mal cıkarmı istisnalar haric cok az ne cıkar en az bir heyken cıkar eşi benzeri olmayacak sekilde o gördüğün kırık canaklar cömlekler göz boyamadır ... artı sade büyük tümülüsler harici toprak zemin altındadır vede odaya ulasılması her babayiğidin harcı değildir hemen kaz odaya ulas değildir ilk oda her zaman icin bos cıkar giriş odasıdır asıl mesela mezar odasına ulasıp ordaki gizli bölmelerdeki ufak tefek görünen ama maddiyat acısından paha bicilemeyen tarihi degerleri bulmaktır ...istisnalar dısında tümülüslerin malı olmaz tarihi degere ait esyaları olur malıyla gömülen kırallar zaten daglara oyma yapılarak tüneller aracılıgıyla odalar kurularak gömülürki girişini dahi acmak icin suan dozerler kullanmak zorunda kalırsın ... bırak dozeri yerini bulmak icin inceleme üzerine inceleme yaparsın ...

senin dediğin gibi sabit kıvrımlarda malı olsaydı eger sana söle anlatayım o zaman benim yanımda bir uygarlık yasıyor ve zamanla kücüldüler zayıfladılar ve kendi himayeme aldım ve kıralım önceki kırallarının tümülüs var vede malı kıvırımda ben bunu zenginliğime zenginlik dahada güclenmek icin alırım ordan dogru değilmi bırakmam yani sabit bişeyler olsaydı şimdiye toprak altında mal kalmazdı hepsi gün yüzüne cıkardı ... bir örnekte söle sana sen zenginsin ben fakirim sen gömdün malını yıllar önce bende cobanım dagda senin işaretini gördümo işaretin sabit anlamı olsaydı ben o malı bulur alırdım ve cobanlıktan kurtulurdum dag basında duracagına cebimde dursun derdim lütfen biraz mantıklı olalım ... suanki teknolejiyle bile malıyla gömülmüş kıralların mezarlarını bulamıyorlar ... tümülüsler kesinlikle bos cıkmaz öle görüldüğü gibi kırık dökük canak cömlek belki yer zemininde olur buda ya dönem soygunu oldugunu yada dönem soygunu olmus gibi göstermek amacındadır ... ama kesinlikle eşşiz benzersiz tarihi degerler cıkar ama bulamasını bilirsen ... altın cıkarmı bu bilinmez ama genelinde cıkmadıgı görülmüştür ... malıyla gömülen kırallar cok gizli gömülürler hatta gömen sahıslar kendilerini öldürürler işlemi yaptıktan sonra ... saygılar...

JOVİYANUS
03-25-2009, 02:51 PM
s.a manol kardes.hira ustam gerekli açıklamayı yapmıs.tümülüsler bence bu dünyada 8. hariakdır.kesinlkle bos çıkmaz ustamında dedği gibi canak çömlek goz boyamdır.dere kıvrımmına koymaylaa hiç bir alaksı yoktur.akarsu kenarları hakim tepeler yerlesim yerine yakın genelde bole yerlerde olur.ha diceksinki benim bildigim timilis varm esela ama yakında en ufak bşr tas yok ki yerlesim yer olsun bende sana derimk ozman binlerce yıl geçmiş savaslar talalnar normaldr ama harabe olmaması orda daha onceden olmaması anlamı tasımaz.çeşt çeşit girişi olna timilisler var.guney dogu ve kuzay batı olmak üzere gril yerleri kimisi tavandan olablr yada farklı bir yonde.bunu bilemeyiz sabit bir giriş yok ama gnelde guney dogu isitikamet ve juzey batı.ustamında dedği gibi illa orda küp küp altın olcak die bise yok buna bende katılmyorum.ama goruntusu kuçuk ama paha biçilemeyern seylr vardır.asla bos olamaz.oyle bir yapı ki öyle bos olsun.sonuçta oyle yerler kral alim degerli bir sahsyet için yılarca emek harcanıp yapılsın...

JOVİYANUS
03-25-2009, 02:56 PM
sunuda ekliyelim boyle büyük bir yapının degerli bir sahsiyete ait , kesinlikle girişde çıkısıda kolay olamz.birsürü tuzak akla hayale gelmyen donemin muhendisleri tarafında yapılan essiz....bir çok kere duyuldu ölenelr oldu. bastıgn tasa dahi dikakt etmen gerekir.orda bulunan esyalrı hareket ettirdigin de mekanzimayı teiklyede bilrsin.her an degdini bir tas la üzerinden harekete geçen birbirinden ayrılan tasların içinden gelen bir mantar tozu senin hayelet cin gormene sebep olablr kaorkup kaçmana hata kafayı yemene sebep olablr.ben sahsen bole bireye setbest olsa bile girmeye tecrübe bilgi açsından hazır oldumu sanmyorum.ha girmezmiyim her ne olursa olsun girerim o ayrı konu bence oyle yerlere anca üstadlar girer onalr bilir onlar sag çıkar evel ALLAHIN iznyle.öyle bir yapılmıski giren çıkamasın ki zaten oraya giren hırına girmicektir onalrda bunu bildiginden ona gore tekilatlandırmsılardır.saygılar

YAVUZ SELİM
03-25-2009, 03:47 PM
Manol Seni Tebrik Ediyorum Tümülüslere Yeni Bir Açilim Getirdin Tümülüsün Mali Virajda
Yada 20 Adim Derede Olur Dedin Denemekte Faide Var:)

MANOL
03-25-2009, 04:48 PM
yavuz inan tuylerım dıken dıken oldu ;)saol kardesm ya şifreci kimse yok allahtan senı gördum kendıme geldım:))yaw biz bosuna bu rumların hrıstolarn arasında kalmısız valla agzımızı acamıyoruz:)nese vırajda degıl vırajla hoyuk arasında bır yerde nese artık söleyım....(bir abicim biri bana desın ya hoyuk yada tumulusun yanındakı yada tepesındekı meşe agacı neyı anlatır bununla karsılasmıssınızdır hadi bılıyosunuz madem anlatın o agac neyı anlatıyor???????????????????sizden tavsiyem 4 elementleri ezberlemenız ve define ile baglantı kurmanız...

MANOL
03-25-2009, 04:49 PM
hiç bir hoyuk gelısı guzel yapılmamıstır arazıye otutturulurken ölçumlere cok dıkkat edılmıstır...

MANOL
03-25-2009, 04:53 PM
Kisa Ve öz''tumulus Veya Höyukler Ile Ugrasmanizi Tavsiye Etmem''şimdiden Bolsans.

kontarix
03-25-2009, 05:11 PM
:)bu konuyu okudum şastım kaldım inanın arkadas biliyorsan o zaman işini gücünü bırak bu kadar kolaysa git hemen dünya kadar tümülüs var ülkemizde bul hemen zengin ol:) bu kadar basitse eger hadi bakalım bırakında bu elementi felan işaret okumayı ögrenin . gizli semboller aralarındaki haberleşme ve anlasma saglar gizli ifadeleri belirler ki defineyle baglamak cok sacma o zaman hemen ögrenelim elemetlerin bagını yemeyelim içmeyelim ögrenelim zengin olalım güldürmeyin insanları . köyde adam altınını gömerken o zaman desin ya bu elementi baglıyayım bunu baglıyayım altını gömerim tek ben bilirim ne güzel ne basit miş bu iş demek biz yıllardır bosa ugrasmısız bundan sonra elementlerin bagını ögrenirim yemem icmem ögrenirim nasıl olsa sonunda zengin olmak var dimi???

kontarix
03-25-2009, 05:17 PM
dediğin gibi yapımında ölcümler önemlidir ama bir definesi veya altını icin düşünemem geometrik acıdan tamam köylü adam okuma yazma yok altınını elemente baglasın ya gözünüzü seveyim mimari acıdan bişey denmez .

istihkam
03-25-2009, 05:55 PM
:)bu konuyu okudum şastım kaldım inanın arkadas biliyorsan o zaman işini gücünü bırak bu kadar kolaysa git hemen dünya kadar tümülüs var ülkemizde bul hemen zengin ol:) bu kadar basitse eger hadi bakalım bırakında bu elementi felan işaret okumayı ögrenin . gizli semboller aralarındaki haberleşme ve anlasma saglar gizli ifadeleri belirler ki defineyle baglamak cok sacma o zaman hemen ögrenelim elemetlerin bagını yemeyelim içmeyelim ögrenelim zengin olalım güldürmeyin insanları . köyde adam altınını gömerken o zaman desin ya bu elementi baglıyayım bunu baglıyayım altını gömerim tek ben bilirim ne güzel ne basit miş bu iş demek biz yıllardır bosa ugrasmısız bundan sonra elementlerin bagını ögrenirim yemem icmem ögrenirim nasıl olsa sonunda zengin olmak var dimi???

sevgılı kardesımızın agzına saglık;
ozet olarak soylenmesı gereken en guzel kelamı etmıs, yerınde tartısmalarda her zaman bereket vardır, herkes fıkrını soylemıs cok da ıyı etmıs, ve sonucta genel kabul gorebılecek bır fıkır cıkmıs tesekkurler kardeslerım.

MANOL
03-25-2009, 06:14 PM
BU SİTE DE HERKES BILDIGINI OKUYOR YA İNCİLİ AÇIN OKUYUN Bİ COGU İŞARETİN SIRRI ONDA SAKLI HRİSTOLARLA İLGİLİ OLANLARI....BUNDAN SONRA KESINLIKLE DOGRULARI DEGIL KLASIK YORUMLAR YAPIMICAM...sizlere basarılar

hira_pc
03-25-2009, 06:17 PM
manol kardeş klasik yourm yapılma işaret okunur işareti okuya biliyorsan sana ne anlattıgını biliyorsan tamam gerisi hikaye... ama biz bu konuyu burda kapatalım cünkü uzarsa belki millet birbirini kıracak sözler sarf edecek herkez bildiğini yapsın ... saygılar

SEYRANİ
03-25-2009, 06:32 PM
yok hira kardeşim kimse kırılmaz herkes kerkesin yorumuna saygı duyacak
monol ortaya bir fikir atar ali veli bir fikir atar
ben sen yada başka biri yok kardeşim bana göre bu o degil şöle der bunda kırılacak bişye yok ama şahsi olarak kişi hedef alınır sen ne anlarsın dünkü çocuksun gibi bir muameleye girilirse olmaz herkes ama herkes haddini ve yerini bilecek zamanı geldiginde ben ne ustalar adamlar gördüm fos çıktı
artı bir ustanın göremedini bir çırak şıppadanak görebilir, yeri geldiginde usta dada çıragından bişey kapar . ermeni yada başka azınlık gurupların arasında yetişmek de iş degildir ne ögrenilironların arsında kayduruk kuyduruk işler mallarını bekleyen ermenlier haka var türkiyde bizzat şahitim ama bogazını kessen muvaffak olmazsın.
saygılar