PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ilk ansiklopedi türkiye'de çıktı

~*İNB_37*~
01-04-2010, 09:26 AM
İLK ANSİKLOPEDİ TÜRKİYE'DE ÇIKTI

Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Sadi Çöğenli, ilk ansiklopedinin 1690'da Paris'te yayınlandığının bilindiğini; aksine daha eski tarihlerde yazılan ansiklopedinin ellerinde olduğunu söyledi.

Prof.Dr. Çöğenli şunları söyledi: "Bu ansiklopedimiz 60 cilttir. Bir kişi yazmıştır. Kaf harfine kadar gelmiştir, bitirememiş ve vefat etmiştir. Her bir cildi 200 varaktır, yani günümüzde 400 sayfa. Bu kitabı, 62 cildi doktora ve yüksek lisans talebeleriyle neşre kalksak 180 sene lazım. İnternete girildiğinde bu ansiklopediden bahsedilmiyor, 1690'da yazılan ansiklopediden bahsedilir. Bizim neşrettiğimiz İSAM'ın ansiklopedisinde de bu kitabın adı yok. Dünyanın haberdar olmadığı bu 62 ciltlik kitabımızın en azından ofseti yapılıp, 100 nüsha çoğaltılarak neşredilmesi lazım.”

Yeni Şafak, 29.12.2009

http://www.tayproject.org/imjpg/haber32/Ilk/r1.jpg

hutame
02-03-2010, 11:53 PM
ülkemiz gecmişine sahip cıkmadıgını düşünüyorum ,,harıka bilgi emegıne saglık...saygılar

Mağaracı16
02-04-2010, 12:03 AM
S.a
Hemde ne sahipsizlik.
Osmanlı arşivlerinin hurda kağıt olarak satılmasını hiç bir zaman hazmedemiyorum.Bu nasıl bir anlayış şaşıyorum.

hutame
02-04-2010, 12:15 AM
sanırım başka ülkelerde ..gecmiş tarıhıne sahip cıkmayan tek ulkeyız..örnegın avrupada cok harıka sahıplenme var adamların filimlerıne bakıyoruz hayelde olsa cok iyi..kocaaaaaaaaaaaaaa osmanlı devletınde o kadar tarıh olacak şahsıyetler var hayatları filim olur ama gercekcı adam gibi filim yok osmanlı hakkında a.b.d olsa acaip filim konuları bulur ama bize gelince..son osmanlı..yok..katarına..yok..baltalı memet paşa...saccma sapan konuşları dile getirip anlatıyor veya filimliyorlar..yapılan filimlere bakın mıllet dalga geciyor..malkoc oglu yok battal gazı..yok kara murat ..yok tarkan..konulara iyi bakarsanız baş rollerdekıler sargoş kızlarımıza tecavuz...gidip roma kralının kızı ile yatmak...tarıhımızde varkı battal gazi allah rahmet etsın..böle bi adamı içkici kadın düşkünü yaptılar ..gelde ölme...saygıalr

trakyali
02-04-2010, 01:36 AM
sanırım başka ülkelerde ..gecmiş tarıhıne sahip cıkmayan tek ulkeyız..örnegın avrupada cok harıka sahıplenme var adamların filimlerıne bakıyoruz hayelde olsa cok iyi..kocaaaaaaaaaaaaaa osmanlı devletınde o kadar tarıh olacak şahsıyetler var hayatları filim olur ama gercekcı adam gibi filim yok osmanlı hakkında a.b.d olsa acaip filim konuları bulur ama bize gelince..son osmanlı..yok..katarına..yok..baltalı memet paşa...saccma sapan konuşları dile getirip anlatıyor veya filimliyorlar..yapılan filimlere bakın mıllet dalga geciyor..malkoc oglu yok battal gazı..yok kara murat ..yok tarkan..konulara iyi bakarsanız baş rollerdekıler sargoş kızlarımıza tecavuz...gidip roma kralının kızı ile yatmak...tarıhımızde varkı battal gazi allah rahmet etsın..böle bi adamı içkici kadın düşkünü yaptılar ..gelde ölme...saygıalr

önce konu sahibine sonsuz teşekkürlerimi sunuyor ve Hutame usta söylediklerinin noktasına virgülüne kadar katılıyorum.İnşallah en kısa zamanda toplum olarak uyanır ve kimliğimizin farkına varıp ecdadımızla,atalarımızla gurur duyarız.en önemliside batılılaşma sevdasından vazgeçmek olur.zira cahiliye dönemine özlem duymaktan farksız bir düşünce bu.çağdaşlık ve özgür yaşam adı altında yapılan binbir türlü çirkin ve pis eylemler uzaktan hoş görünebilir.18 yaşına gelmiş kızların ben artık özgürüm ailemle yaşamak istemiyorum,erkek arkadaşımla bir ev tutmayı düşünüyoruz söylemleri bekar ve genç delikanlıların hoşuna gidebilir.amma aynı şeyleri bacıları veya kendi kızlarıda söyleyecek.o zamanda hoş olurmu?herneyse bu konu böyle uzar gider ama konuyu fazla uzatıp saptırmayayım...

hutame
02-04-2010, 01:54 AM
evet saptırmayalım arkadaşim dogrusun...insanın ıcı yanıyor ama..şanı buyuk osmanlı...saygılar

DAYI
02-04-2010, 05:21 PM
Selamünaleyküm dostlar deşmeyin yaramı deşmeyin başlarsam sabaha kadar dinlersiniz

murat7878
02-04-2010, 08:50 PM
Evet dayım aslında deşmek lazım :)
beyadır şöyle beraber topluca sohbet edememiyoruz :) sen anlatsanda bizde ögrensek bilsek özledim eski günleri
mustafada yok gene ortalıklarda :)