PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : hayırlı geceler yardım lütfen.

yeşil elmas
03-16-2010, 04:14 AM
siz değerli üstadlarımı bir sorum olucak yardım ederseniz sevinirim.
benim değerli büyük dedem 100 küsür yaşında gerçek dünyaya göç etti.
ölmeden önce bana benim asker olduğum dönemde devlet askerlerin kılıçlarını topluyordu bende onu bizim ağala gömdüm sonradanda yerini unutdum dedi.Bu kılıç 80 senelik filan bu kılıcın değeri nedir sizce ?

DAYI
03-16-2010, 05:09 AM
selamünaleyküm yeşil elmas dedenizin görevi ne idi normal sivilmi pek osmanlıda sivillerin kılıç taşıma olayı yoktur. yoksa askermi ta bi o zamanda rütbe önemli bir normal askerle bir paşanın kılıcı tabi farklı olacak ama bazı subaylara dış görevlere gittiği zaman yabancıların hediye ettiği silahlarda var . yani bunları anlatmamdaki gaye kılıcın kalite ve cinsini bilmeden çıkıpta değer biçmek abesle iştigal olur . saygılar..

yeşil elmas
03-16-2010, 05:33 AM
çok saolun dedem askerdi. şu çubukları yapmayı deniycem bu ay yapıp gidip çıkartıcam bu sene o zaman resimler koyarım. teşekkürler

ozooo
03-16-2010, 05:56 AM
siz değerli üstadlarımı bir sorum olucak yardım ederseniz sevinirim.
benim değerli büyük dedem 100 küsür yaşında gerçek dünyaya göç etti.
ölmeden önce bana benim asker olduğum dönemde devlet askerlerin kılıçlarını topluyordu bende onu bizim ağala gömdüm sonradanda yerini unutdum dedi.Bu kılıç 80 senelik filan bu kılıcın değeri nedir sizce ?

s.a öncelikle dedenize ALLAHTAN RAHMET DİLERİM anlatdığınız olayın aynışı benim bir akrabamın başına geldi. ve cevap yazmak istedim DAYI USTADIM saygısızlık olarak görmez umarım
bir kılıcın ustadımızın dediği gibi kullanan kişinin mevki rütbesi-kabzası ve işlemeleri degerlendirerek fiyat ögrenebilirsiniz kabzası tahta ise zatten 500tl fazla veren olmaz erimiştir çünkü ama kemik veya ham maddedenise değişir bizimki tahta kabzalıydı ve erimişdi 500tl verdiler bizde kapalıçarşıda kabza yaptırıp duvarımıza sus ve değerli bir obje yaptık cünkü sizin dediğiniz gibi dedelerimiz in elinede birşekilde geçti ve düşündünmü gözlerini alamaz insan düşünsenize bir kimler kullandı kimlerin canı gitti ne amellere maruz kaldı bence para bu düşüncenin yanında DEGERSİZ KALIYOR bizde ögrendik geçde olsa

yeşil elmas
03-16-2010, 08:57 AM
yüklü bir para ediceğini bende sanmıyordum sadece etme ihtimalini düşünerek sizlere sordum 3-5 milyarlık birşeyse satmam zaten evimin duvarına asarım.çok teşekkür ederim yorumlarınız için.

ozooo
03-17-2010, 09:19 AM
yüklü bir para ediceğini bende sanmıyordum sadece etme ihtimalini düşünerek sizlere sordum 3-5 milyarlık birşeyse satmam zaten evimin duvarına asarım.çok teşekkür ederim yorumlarınız için.

s.a :):):):):) bulmadanmı duvara aşacaksın hele bir bul önce dostum sonra kabzası tahta bile olsa yardımcı olurum onarımında temizlenmesinde en azından kapalı çarşıda TANIDIGA YÖNLENDİRİRİM sizin içinde gerçekten dedenizden ve tarihten güzel bir ruya hayal ve tarih susu olur para etmesin ama eski olsun onun verdiği duygu bambaşka hayırlı sabahlar

yeşil elmas
03-18-2010, 10:41 AM
evet çok doğru söylüyorsun önce bulmam lazım :)

hutame
03-25-2010, 04:05 PM
kanaatımce bır malın deyerı kendı deyıl kımın oldugudur..düşününkü tanınmış bır şahıs örnegın ataturkun kılıcı var elımızde bıde tanınmamiş kım oldugu bilinmeyen bir şahsın kılıcı var yapıları aynı...o halde hangı kışinişn kılıcı deyerlıdır tabıkı ataturkun neden cunku kendı başına bir dönemdır tarihtir atsaturk o yuzden malın klımın oldugu önemlı..