PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : altın mı degil mi nasıl anlarız...

kutsalduman
10-05-2010, 11:00 AM
arkadaşlar bi arkadaşım tabaga benzeyen altın sarısı renginde küçük bi madde bulmuş ve bunun altın mı degil mi nasıl anlayacagımıza da bilmiyoruz... yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

GSLH
10-06-2010, 11:06 AM
arkadaşım bir kuyumcuya atadan kalmadiye soruver

kutsalduman
10-07-2010, 04:01 PM
hocam tabak öyle cebe girecek kadar da küçük degil hani, dikkat çekip de başımıza da iş almayalım...bazı teknikleri veya tüyoları olması gerek diye düşünüyorum, yine de ilginize teşekkürler....

ozooo
10-11-2010, 05:59 AM
hocam tabak öyle cebe girecek kadar da küçük degil hani, dikkat çekip de başımıza da iş almayalım...bazı teknikleri veya tüyoları olması gerek diye düşünüyorum, yine de ilginize teşekkürler....

s.a bir legene su doldurup 1çay bardagı tuz koy tabagı at içine bildigin ışıldak akülerinden veya 12 volt adaptör ile artı ucunu suya eksi ucunu tabaga degmiş birşekilde bırak eyer 15 dkkada tabak karartı verise altın degildir
olamazda zatten en basiti aslında komik gelecek ama yere atsan taş zemine sesinden bile anlaşılılır

kutsalduman
10-11-2010, 03:16 PM
eyvallah hocam, denicem , hayırlısı artık...

DAYI
10-12-2010, 01:25 AM
En güzeli kuyumcuyu eve getirmek o zaman ama onların kullandığı asit türü sular var kullanımını öğrenmek zor değil evde kendin tahlil yapabilirsin

hakan_01
12-10-2010, 06:21 PM
üstat bı anahtar gıbı bırseyler yenarını hafıfce çiz eger elıne toz toz parca gelıyrosa altındır . he yok kopararak gelosa bakırdır vs.

ilkim111
12-11-2010, 01:51 AM
Kardeşim ilk olarak tarihi eser sınıfına giren objeler için sitede konu açmamanız sitenin geleceği açısından yararlı olacaktır. Sorunuza gelirsek eğer altın hiçbir zaman oksitlenmez veya üzerinde herhangi bir tabaka tutmaz. Altınsa eğer pamuklu bir bezle sürttüğünüzde üzerinde ki yabancı maddeleri hemen atacaktır ve parlayacaktır. Bunun dışında ki gelişmeler altın olmadığını ( pirinç,bakır,bronz v.b ) olduğunu gösterir.

Yine en başından dediğim gibi bu bir tarihi eser ise en yakınınızda bulunan müzeye tutanak tutturarak teslim ediniz. Müze yetkilileri gerekli incelemeleri yaptıktan sonra size geri dönüş yapacaklardır. Bunda herhangi bir sakınca yoktur.Tutanak zabtına müzeye satmak istiyorum kutucuğunu işaretleyin yeterli. Kolay gelsin...

baHİra
11-14-2011, 05:56 PM
Değerli üstatlar basit ama gereçek olan bir katkıdada ben bulunayım..altını kesinlikle mıknatıs tutmaz..en basitide bir mıknatıs alıpta o altın görünümlü tabağa tutarsanız eğer o tabağın madeni altın ise kesinlikle hiç bir şey olmaz yani tutmaz vede yanaşmaz bile .amaa eğer madeni değişik bakır sarı bronz dahi olsa hemen üzerine atlarcasına yapışır kalır.bu basit şekildede analiz yapabilirsiniz diyorum..saygılar..

DAYI
11-14-2011, 06:05 PM
Bahira usta benim bildiğim bakır bronz ve pirinç türü sarı malzemeleride mıknatıs tutmaz mıknatısın çalışacağı yegane maden metal demir dir

formen16
11-14-2011, 06:07 PM
Bence en güzeli mihenge vurmak.;)

define ustasiyim
03-12-2012, 11:47 PM
kutsal duman kardes altinmi degilmi anlamak icin ufak bir sütmeyle belli olan aletler var onlardan al bakir olabilir elektro manyetik olabilir altin karisimi sansin acik olsun insallah umdugun gibi cikar saygi ve sevgilerimle,--