PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Taşköprü Tümülüs Videosu (Kastamonu)

ilkim111
01-04-2011, 07:06 AM
http://www.youtube.com/watch?v=SB2tuKjSDU4

BabaSuphi
01-04-2011, 08:24 PM
Aynı arazi içinde bu tümülüslerden üç tane vardı...Fakat şimdi tek başına kalmış. Tümülüsün yanında kurulan sera sahipleri acaba bu tümülüsleri toprak seviyesi ile sıfır konuma getirenleri görmüş olabilir mi ? Merak ettim doğrusu.

ilkim111
01-04-2011, 08:27 PM
Daha önceki halini ben bilmiyorum ama Dayı mutlaka biliyor ve hatırlıyordur. Dayı bu konu hakkında araştırma mutlaka yapar ve bilgi verir.

DAYI
01-04-2011, 09:01 PM
Selamünaleyküm dostlar evet bu tümülüsler kastamonudan taşköprüye kadar yolun iki tarafına dizilmiş kırk tepelerdir bu gördüğümüz ise çetmi köyünün üstündeki en büyüklerinden biridir açılmayan lardan biri olarak kalmıştır köylüler el birliği ile 1969 yılında açıldığı söyleniyor ama hiç birşey çıkmadığı ama odalarının üçüde duvarları seramik resimlerden oluştuğu söylenmektedir.ama bizim yaptığımız araştırmaya görede her ne kadar açıldı densede malının durduğunu tesbit ettik demekki açılmayan ayrı bir odası daha var Kastamonu tümülüs açısından çok zengin bir memleketimizdir kırk tepelerin haricinde ikiz tepeler yanyana alpağut tepeleri sıradan üç tane ve daha niceleri vardır ama bunların çoğu pafloğonya kitabını hazırlayan ingiliz arkeolok tarafından 1944 yılında açılmıştır ama müzede herhangibir eser yoktur bunlardan çıkan jandarma nezaretinde köylüler çalıştırıldığı söylenmektedir .saygılar DAYI