PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kaya Mezarları

hira_pc
06-21-2008, 11:38 AM
Kaya mezarları Anadolu'da muhtemeldirki halkın soylu zümresi için yapılmış bir mezar türüdür. Bulunması ve ulaşılması kolay olduğu içinde hemen hemen hepsi açılmış veya soyulmuştur.Bu gün kaya mezarlarından bize kalan onları olduğu gibi koruyup geleceğe aktarmak.Kaya mezarları kayanın içine tek bir odalı veya birden fazla oda şeklinde oyularak yapılır. Odanın içerisine ölünün yatırıldığı bir seki yapılır, yanınada özel eşyaları konulur.Yer seçimi yapılırkende genelde yüksek kayalıklara ve cepheden bakıldığında dikkat çekmeyen bölgelere yapılır. Bu ölü gömme geleneği en sık Urartular'da görülmekle beraber Anadolu'nun diğer bölgelerinde de eski uygarlıklar tarafından kullanılmıştır.

rapçi06
02-01-2009, 01:42 PM
üstat kaya mezarları merdiven şeklinde olabiliyomu?

istihkam
02-01-2009, 01:49 PM
üstat kaya mezarları merdiven şeklinde olabiliyomu?

degerlı kardesım sıteye verdıgınız emek gozden kacmamaktadır, sana baktıkca bu ıse gırdıgım ılk yılları anımsıyorum:):):) bu gayret sende varoldugu muddetce ustesınden gelemeyecegın bır ıs yoktur ALLAH yardımcın olsun...
calısmalarınızdan dolayı tesekkur eder basarılarınızın devamını dılerım.

sorunun cevabına gelınce:
elbettekı olur hatta mervın seklınde olan kaya mezarları dıgerlerıne nazaran daha da ehemmıyet tasır..
ordakı merdıvenın yapılmasındakı espırının altında merdıvenlerı mutakıben yatan meftanın soyluluguna ve mezarının degerlılıgıne ısarettır. aynı zamanda orada ayın yapıldıgının ve yıne toplumda saygın bır yerının oldugunun ıfadesıdır. bu konuyla ılgılı resımlerınız var ıse yardımcı olalım kardesım emegın cok.

rapçi06
02-18-2009, 03:55 PM
hira_pc üstat senin de bu konuda görüşlerini almak istiyorum...saygılar

hira_pc
02-18-2009, 04:20 PM
s.a. merdiven seklinde kaya mezarları büyük mezarlık alanlarında veyada kapalı alan icinde olur ... acık alanda tek sekilde olanını duymadımda görmedim ama olmaz demişsiz yalan olur belkide vardır ... tabiki bunların resimlerini arastırıp bulmak gerekir bu konuda bakalım öyle bir mezar şekli bulabilecekmiyiz biraz arastıralım saygılar...

JOVİYANUS
02-18-2009, 05:24 PM
s.a rapci kardesim.bu tür mezarlar demiyelimde genelede mezarlara gidiş yonune yada mesala kapalı aile mezarlarında denk gelmiştim.

rapçi06
02-19-2009, 02:03 PM
Teşekkürler üstatlar Yorumlariniz Için...inş Böyle Bir Mezar Resmi Görürüz Inş...saygilar

hutame
01-16-2010, 02:36 AM
emegıne saglık..saygılar

clup16
12-16-2010, 02:22 PM
hira ustam merdivenli kaya mezarı yakında ailenin diğer üyelerine it mezar var diyelim işaret onu gösteriyor bu 1 km uzakta olabilirmi yada şöyle söyleyeyim açık bir arazide bu mezar ne kadar yakınında olabilir yada bu mezardan diğer mezarlara geçiş olan bir kapı gibi birşey olabilirmi?

killedteam
12-16-2010, 02:29 PM
Kaya mezarları Anadolu'da muhtemeldirki halkın soylu zümresi için yapılmış bir mezar türüdür. Bulunması ve ulaşılması kolay olduğu içinde hemen hemen hepsi açılmış veya soyulmuştur.Bu gün kaya mezarlarından bize kalan onları olduğu gibi koruyup geleceğe aktarmak.Kaya mezarları kayanın içine tek bir odalı veya birden fazla oda şeklinde oyularak yapılır. Odanın içerisine ölünün yatırıldığı bir seki yapılır, yanınada özel eşyaları konulur.Yer seçimi yapılırkende genelde yüksek kayalıklara ve cepheden bakıldığında dikkat çekmeyen bölgelere yapılır. Bu ölü gömme geleneği en sık Urartular'da görülmekle beraber Anadolu'nun diğer bölgelerinde de eski uygarlıklar tarafından kullanılmıştır.

İzin verirsen şunuda ekleyelim..

Şimdiki zamanda bulunan kaya mezarları Boş olarak özel iş adamları tarafından satın alınarak kendilerine muhafaza mezar yapılmaktadır bu mezarların bir çogu Avrupaya pazarlanmaktadır...

manaslı
12-06-2012, 09:52 PM
s.a. merdiven seklinde kaya mezarları büyük mezarlık alanlarında veyada kapalı alan icinde olur ... acık alanda tek sekilde olanını duymadımda görmedim ama olmaz demişsiz yalan olur belkide vardır ... tabiki bunların resimlerini arastırıp bulmak gerekir bu konuda bakalım öyle bir mezar şekli bulabilecekmiyiz biraz arastıralım saygılar...

ustam tamda dedıgınıze uyar bır mezar ornegı mevcut 33 merdıvenle ınılen fakat tek ısaretı gırısın hemen uzerındekı yuvarlak oyma baska bır ısaretıde yok.onuda acılmıs ornek yer dıye ıslemeyı dusunuyorum merdıven ve goruntusu var elımde ama yuvarlak oymayı cekememıstım saygılar