PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Havalandırma deliği'nin anlamı nedir ?

istihkam
01-20-2011, 12:17 AM
hep havalandırma derız pekı bu havalandırma nedır nıcın bunu yapmaya ıhtıyac duyulmustur hıc dusunduk mu :)

el cevap: havalandırma tanrının topraga (yanı adem'e(ınsan) yanı orda yatmakta olan meftaya) üfledıgı hayat nefesıdır(oldukten sonra dırılme ınancı geregı).
mantık bu mantık.

sagılar.

DAYI
01-20-2011, 02:16 AM
Sağolasın usta bu şekilde hiç düşünmemiştim ikinci diriliş içn demekki.o halde bu delik bütün mezarlarda var demek oluyor

amatör74
01-20-2011, 11:58 AM
bence bu delik olayı bütün mezarlarda geçerli olacağını sanmıyorum mesela lahit mezar gibi dönem dönem fark ediyor olmalı sonuçta inanç meselesi vesselam...

tarıkziyad
01-20-2011, 01:08 PM
güzel konu havalandırma deligi : yukardaki ustalarımızın fikirlerine katılmakla beraber havalandırma deligi bence saklanan malın havalandırılması için yapılan bir delik olması gerek sahada gördügümüz havalandırma delikleri topraktan yaklaşık 4-5 m yüksekte olup
oksit kokusunu duyabilecegimiz bir yapıdaydı --------lahit konusunda delik vardır ona katılıyorum cesedin bozulmaması için özel bir gaz verildikten sonra lahit kapagı kapatılırdı
suçu lisan ettikse affola

jeje
02-18-2011, 12:14 PM
havalndırma deliği için ben farklı yorumlarda duymuştum eski dönemlerde mezarın içinde ateş yakarlarmış o yüzden baca deliği olur . diğer yorum konuyu açan arkadaşın tersi ruh üflemek yerine ölünün ruhunun çıkması için yapılırmış şimdi bakınca üçü de mantıklı

DAYI
02-18-2011, 07:25 PM
Jeje kardeş sizin dediğiniz tür mezarlarda havalandırma deliği olmaz nedeni ise ateş yakılmasının sebebi içerdeki oksijeni yakıp yok etmektir dolayısi ile bu sistem tamamen kaya mezarlarında yapılır ... Mezarın kapısını önüne yığılan saman yığınına son tuğlayı koymadan atılan ateşle samanlar tutuşur ve yanmaya başlar. Saman yığını yanmadan duvar örülüpsıva işlemi biter ve içerdeki oksijende yanmış olur dışardan yapılan boşluk arama bu yüzden kaya mezarlarında fayda etmez sonuç vermez.. Ilk defa açılan kaya mezarlarında kapının önündeki külün ve duvarlardaki isin anlamı budur. Saygılar DAYI

jeje
02-19-2011, 09:41 AM
teşşekür ederim DAYI ilk kez duydum ve gerçekten güzel peki ustam delikler neden bırakılır ¿

hutame
03-01-2011, 03:46 PM
ruh deligi...sadaka deligi..de denir..ruhun cıkma yerı yada ruhun gelmeyerı..kabede aynı böle bı yer vardır o delıkten gectıgı söylenır cebrail a.s ın peygamberın hayatını bılenler hatırlayacaktır...sadaka delıgı ıse gelen zıyaretcıleri o delıkten para atar ve şahsın hayrınadır hemde atan kişinin hayrınadır..

alemci1970
05-04-2012, 02:30 AM
GIRGIRINA :bılgılerı paylasan tum dostlar tesekur ederım .bolgemde kale mezarlıgı var cay tasından yuvarlak sekılde orulmus hımm demekkı oaraya gomulenlerın hepsı bır delıkten faydalanıyor. yanlız bunları gomenler hıc sevmıyomuslarkı havalandırma bacasını yanı delıyı toprakla doldurmuslar .bızım uyanık defınecı arkadaslar ordan erken hedefı buluruz mantıgı ıle 45 GUN calısmıslar.pes etmısler bılmemde ordan ne uflenırler nede gaz cıkarırlar.hersey gonlunuzce olsun saygılarımla.

JOVİYANUS
05-27-2012, 10:37 PM
bir çok örneği ile karsılastım,bahsi geçen ruh deliği sanırım.istihkam usta aydınlatmıs.yapısal olarak 40 a 40 diyebilirim ama mezara gore faarklılık gosterebilir.çok muntazam simetrik bir sekildedir örmedir

ağaç
05-28-2012, 04:54 PM
arkkadaşlar neden kaya mezar lar bu kadar önemli