PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tümülüsmü höyükmü

gizemli_KRAL
10-31-2011, 12:16 PM
fotografları yuklemekte sıkıntı yasıyorum ıns yuklemısımdır

gizemli_KRAL
10-31-2011, 12:28 PM
...................

gizemli_KRAL
10-31-2011, 12:38 PM
kırmızı oklarla ısaretledıgım yer yapının batı kısmı o ısaretledıgım yerden asagıya dogru ucgen seklınde buyuk bır duwar war .toprak kayıpta yapı ortaya cıkmasın dıye orulmus galıba buyuk taslarla.derede batı kısmında.toprak yapının hemen kuzeydogu kısmından tasınmıs.

gizemli_KRAL
10-31-2011, 12:53 PM
bu cevrede bol bol canak comlek kırıkları var.yapının yuzeyınde yırmı otuz santım topragın ıcınde ucgenın orta yerlerınde .1 adet salonina ya aıt ustunde kadın resmı olan bır para bulduk gecen yıl .bı kac parca demır kapı zırzası gıbı.bı kac tane ınce mawı yesıl renkte fıncan sapı gıbı yada bılezık gıbı kırık cam.bol bol hayvan kemıgı cıkıyor.odun yanıgı.boyle seyler cıkıyor dolma toprakta.horosanın ıcınde hıc bısey cıkmadı

gizemli_KRAL
10-31-2011, 01:11 PM
yakın cewrede bol mıktarda su kaynakları war tarım arazısıde gayet guzel

gizemli_KRAL
10-31-2011, 01:22 PM
............ Fotograflarda bıraz sıra karıstı kusura bakmayın

gizemli_KRAL
10-31-2011, 01:51 PM
horosanı tamamen kırdım alt yerlı kaya.ucgen dedıgım yerın en alt kısmını estım duwar war buyuk taslaarla orulu ucgen duwar fotodan bellı olurmu bılmem ama bıraz esınce buyuk yaslarla orulu duwar cıkıyor resmı altta.sımdı yorumlarınızı bekklıyorum.ıstedıgınız yerden foto cekıp yukleyebılırım.saygılar

tarıkziyad
10-31-2011, 03:05 PM
timülüs kurallarını saglıyorsa tlmülüstür ki saglamıyor bence höyük olma olasılıgı da zayıf eski bir yapının kalıntıları üzerinde olma olasılıgınız yüksek tabiiki benim görüşüm ustalarımıda dinlemek lazım

formen16
10-31-2011, 05:14 PM
timülüs kurallarını saglıyorsa tlmülüstür ki saglamıyor bence höyük olma olasılıgı da zayıf eski bir yapının kalıntıları üzerinde olma olasılıgınız yüksek tabiiki benim görüşüm ustalarımıda dinlemek lazım

gizemli_KRAL kardeşim;tarıkziyad arkadaşımızın burasının tümülüs olmadığı düşüncesine bende katılıyorum.O senin mezar oyması dediğin işaretlerde doğal.
Ne olmadığı konusunda hemfikir olduktan sonra,burasının ne olabileceğine gelelim.
Fotoğraflara göre kaba bir işçilikle yapıldığı görülen ve içeriden de sıvasız olan üçgen şeklindeki duvarın,avlu duvarı olduğunu söyleyebiliriz.

Yine fotoğraflara göre horasanlı bölgedeki duvarların iç yüzeyi de sıvasız gibi duruyor.Bu durumda burasının muhtemelen bir açık hava tapınağı olabileceğini ve hristiyanlığın hakimiyetinden sonra Yunanlılarca NAOS Latinler'ce cella (kella okunur) denilen tanrı-tanrıça heykellerinin bulunduğu en özel bölümlerdeki heykellerin tahrip edilip,bütün girişlerin de buradaki gibi taşlar yığılarak,üzerine de herhangi bir işçiliğe bile lüzum görmeden kabaca horasan harcı dökülerek kapatılmış olabileceğini düşünüyorum.
Duvarlar sıvalı dahi olsa,horasan harcının özensiz olarak kabaca döküldüğünü gördükten sonra,bu düşüncemin değişmeyeceğini de ayrıca belirtmek isterim.

Olanlar eğer benim tahmin ettiğim gibi ise,eski pagan inançlarını putperestlik olarak görüp;tapınaklar dahil bu döneme ait ne varsa yok eden hristiyanların; burada kayda değer bir şey bırakmış olabileceğine doğrusu pek ihtimal vermiyorum.
Son olarak burası senin benim gibilerin değil,arkeologların uğraşması gereken bir yer.Orhan Abi'nin"VAZGEÇ GÖNLÜM" şarkısını biliyorsun değilmi?
Saygılar.

gizemli_KRAL
10-31-2011, 05:29 PM
hocam oymalar dogal degıl bunu kesın olaarakk soyleyebılırım.ewet horosan kabaca dokulmustu ve horosan dokulurken saga sola taşmasın dıye etrafı buyuk taslarla orulmustu.ucgen yer awlu olabılecek bır yer degıl benım kanaatımce cunkı haddınden fazla bayır.tapınak olma olasılıgı war dedıgım yapının onu awlu mesela hocam onun duvarındada horosan war baskada hıc horosan yok.burasına hıc dokunulmamıs daha once hocam el bıle degmemıs.ayrıca benım tapınak dedıgım yer dedemden kalma tapulu yer.ha bu horosanlı yere gelınce.sız ne dersenız dıyın benım gıbı buranın ne oldugunda kararsızsınız bence yıllardır arastırmadıgım yer kalmadı buna benzer baska bır ornek bulamadım gormedım.ayrıca ben orhan baba hayranıyım hocam bu gonul wazgecmez hocaam oraya kıymet werıyorum.sunu samımıyetle soyleyeyımkı oranın bambaska bır hawası var huzur werıyor bana.yorumlarınız ıcın tskr.saygılar

gizemli_KRAL
10-31-2011, 05:37 PM
hocaam "ZiNCiRLERE VURSALAR ZAMANI DURDURSALAR TOPRAGADA KOYSALAR BU SEWDA BiTMEZ'' bu ıs bende tamamen hobı halıne geldı tmm herkes gıbı bende bıseyler cıkarmanın pesındeyım kım dersekı sadece hobı yalan soyler.mesela tw de fılm ızlerken askerler dagda terorıtlerle catısıyo herkes fılmı ızlıyor.benım gozum ordakı kayalarda bu derece dıyebılırım hastalıkmı hobı mı takıntımı merakmı bılmıyorum acıkcası.

tarıkziyad
10-31-2011, 05:55 PM
gizemli KRAL fotograflar bizi de yanıltabilir işaretleri gören sensin kararı kendin vereceksin benim son tavsiyem güzel bir makina bulursan o bölgeyi tara öyle hareket et biz defineciler için uygun olan söz şu çabuk davranmayacaksınki çabuk bıkmayasın burdan çok daha güzel yerleri bulup başarılı olacagına inanıyorum bilgin var biraz da tecrübeni arttırsan çok iyi sonuç alacagına inanıyorum selam ve sevgilerimle,BAŞARI DİLEGİMLE

gizemli_KRAL
10-31-2011, 06:07 PM
tarıkzıyad ustam ben on senedır bu tepenın basındayım altından ustunden sagından solundan yoklamadıgım yerı kalmadı.dedektorum war en yenı modellerden ama ıse yaramıyor hemde dusun ustam ıkı uc mtre kalınlıkta horosan altında yerlı kaya dedektor bunun neresınden sınyal gecırıcek basıt mezar olsa eywallah.alan tarama cubuklarım war.buyuk hıltım.jeneratorum.gaz maskeme kadar war anlayacagın profesyonelce yapmaya calısıyorum ayrıca tecrubede onemlı.ancak bılgıyı boyle sıtelerde degerlı ustaların yorumlarından alıyorum.saygılar ustam

formen16
10-31-2011, 06:35 PM
hocam oymalar dogal degıl bunu kesın olaarakk soyleyebılırım.ewet horosan kabaca dokulmustu ve horosan dokulurken saga sola taşmasın dıye etrafı buyuk taslarla orulmustu.ucgen yer awlu olabılecek bır yer degıl benım kanaatımce cunkı haddınden fazla bayır.tapınak olma olasılıgı war dedıgım yapının onu awlu mesela hocam onun duvarındada horosan war baskada hıc horosan yok.burasına hıc dokunulmamıs daha once hocam el bıle degmemıs.ayrıca benım tapınak dedıgım yer dedemden kalma tapulu yer.ha bu horosanlı yere gelınce.sız ne dersenız dıyın benım gıbı buranın ne oldugunda kararsızsınız bence yıllardır arastırmadıgım yer kalmadı buna benzer baska bır ornek bulamadım gormedım.ayrıca ben orhan baba hayranıyım hocam bu gonul wazgecmez hocaam oraya kıymet werıyorum.sunu samımıyetle soyleyeyımkı oranın bambaska bır hawası var huzur werıyor bana.yorumlarınız ıcın tskr.saygılar

KRAL kardeşim,benim bahsettiğim bazı binaların kapatılması konusu arkeolojinin bile üzerinde mutabakata varamayıp halen tartıştığı bir durumdur.Ancak bir zamanlar bende buna benzer bir yer ile karşılaştığım için seninle bu deneyimimi paylaştım.Tamamı açılmadığı için kesin bir yargıda bulunamayız.
Bir yapının kullanım dışı kalması deprem,sel,yangın gibi bir felaket sonucu olabileceği gibi,istilaya uğraması,kapatılması veya kendiliğinden terkedilmesi suretiyle de olabilir.Horasan dökülmüş olması,bu haliyle aslında hiçbir şeyden emin olamadığımız bu yerde;bana göre kapatılmış olduğu ihtimalini diğerlerinden biraz daha öne çıkarıyor.
Ele geçen sikkenin o binanın kullanıldığı son tarih olduğuna emin değiliz.Eğer olabilsek,Gallienus'un karısı Cornelia Salonina'nın ölüm tarihi olan M.S.268 yılını baz alıp,burasının GOT istilası sonucunda tahrip edilip terkedilmiş olabileceği gibi farklı bir öneride dahi bulunabiliriz.Bu durumda eğer saklanmamışsa,özellikle değerli olan altın,gümüş,bronz gibi madenlerden yapılmış eşya vs.bulunması ihtimali zayıf olsa da;mermerden yapılmış bazı unsurların ele geçme ihtimali göz ardı edilemez.;)
Velhasılı gördüğün gibi senin söyleyeceğin her detay,aslında burada yapılacak yorumlarımızın farklılaşmasına sebep olacaktır.Çünkü kalıntılar kadar buluntularda çok önemlidir.Küçük bir yazıt,sikke hatta çömlek vs.parçası dahi tarihlendirme ve diğer ihtimalleri doğrudan etkiler.
Orhan abi konusunda ben nacizane uyarımı yaptım.Karar senin.:)
Selamlar.

gizemli_KRAL
10-31-2011, 06:51 PM
tskr ederım hocam.ewet o sıkke yuzeydedı gecen yıl buldum.goruslerınız benım ıcın onemlıdır hocam degısık bır yapı ıcınden cıkamadım burnumun dogruuna gıdıyorum sımdıde sonuc ne olur bılınmez.ama sonuna kadar gıdıcem.ayrıca merme konusuna gelıncede bu cewrede azda olsa mermer war hatta oradakı fotolardan bırındede kkesılmıs duwarda kullanılmıs bır ıkkıncı kalıte mermer war soyledıklerınız mantıklı hocam.bırde benım ıbadet yerı sandıgım horosanlı orulu duwar ıcın ne dersınız .dedem orada oturmus babamlar gencken o bınanın ıcını bıras esmısler uc tane mezar cıkmıs yanyana gayrımuslım mezarı daahada esmemısler derınde degılmıs zaten.ben orası ya ıbadet yerı.yada dını lıderın yasadıgı ew olarakk dusunuyorum.saygılar

formen16
10-31-2011, 08:13 PM
tskr ederım hocam.ewet o sıkke yuzeydedı gecen yıl buldum.goruslerınız benım ıcın onemlıdır hocam degısık bır yapı ıcınden cıkamadım burnumun dogruuna gıdıyorum sımdıde sonuc ne olur bılınmez.ama sonuna kadar gıdıcem.ayrıca merme konusuna gelıncede bu cewrede azda olsa mermer war hatta oradakı fotolardan bırındede kkesılmıs duwarda kullanılmıs bır ıkkıncı kalıte mermer war soyledıklerınız mantıklı hocam.bırde benım ıbadet yerı sandıgım horosanlı orulu duwar ıcın ne dersınız .dedem orada oturmus babamlar gencken o bınanın ıcını bıras esmısler uc tane mezar cıkmıs yanyana gayrımuslım mezarı daahada esmemısler derınde degılmıs zaten.ben orası ya ıbadet yerı.yada dını lıderın yasadıgı ew olarakk dusunuyorum.saygılar

KRAL kardeşim tabiri caizse yaptığı iş aynı bir filin züccaciyeci dükkanına dalmasına benziyor.
O ne kadar yıkım yapıp zarar verirse,inan sen ondan daha çok veriyorsun.Çünkü fil sadece bir dükkanı tahrip ederken;sen tarihi katlediyorsun.
Definecilik bu değil.Üstelik uyarıları bile dikkate almıyor,hala da inatla burnunun doğrultusunda gideceğini söylüyorsun.:confused:
Unutma ki,akıl bir tarafa bırakılıp da,tutkulara kapılarak yapılan her işin sonu felaketle biter.
Kusura bakma,bu konuda artık daha fazla yorumda bulunup da,vebale girmek istemiyorum.:(

gizemli_KRAL
10-31-2011, 08:27 PM
hocam ortada bır tarıh warsa ortaya cıksın dıye ugrasıyorum.meselaa buraların hangı donemlere aıt oldugu dahı bılınmıyor.tarıhı aydınlatmak ıcın bulgulara ıhtıyac wardır.ben kepcey le dalacam demıyorum.buraların muzelerde resmı bır kaydı yokk tumulus oren yerı yada hoyuk gıbı fln.ıkıbın sene gızlı kalmıs bır yapı neyse hocaam .fazla fazla yazmayada gerek yok.baska yorum yapacak ustalar warsa buyurun yapın.saygılar

gizemli_KRAL
10-31-2011, 08:37 PM
ayrıca bana bır harf ogretenın kkırk yıl kolesı olurum ata sozumuze dayanarak sıze olan saygımdanda.bır haywan benzetmenıze cewap wermıyorum (yorumsuz).bırde sıze sorum olucakk sız defınecılıgı nasıl yapıyorsunuz her gıttıgınız yere ızınmı alıyorsunuz tırnaklarınızlamı calısıyorsunuz .herseyınızı yasal olarakmı yapıyorsunuz hocam sızın durust bır sekılde bu soruma cewap werecegınızden emınım.

istihkam
10-31-2011, 08:44 PM
ayrıca bana bır harf ogretenın kkırk yıl kolesı olurum ata sozumuze dayanarak sıze olan saygımdanda.bır haywan benzetmenıze cewap wermıyorum (yorumsuz).bırde sıze sorum olucakk sız defınecılıgı nasıl yapıyorsunuz her gıttıgınız yere ızınmı alıyorsunuz tırnaklarınızlamı calısıyorsunuz .herseyınızı yasal olarakmı yapıyorsunuz hocam sızın durust bır sekılde bu soruma cewap werecegınızden emınım.

formen abımız samımıyete bınaen senınde samımıyetıne ınandıgı ıcın cana yakın konusmus bunda alınacak bır sey yok kardes...

gizemli_KRAL
10-31-2011, 08:50 PM
gercekkten kkızmıs yada alınmıs olsaydım hala hocam dıye hıtap etmezdım ıstıhkam usta.her ınsanın bır uslubu bır tarzı wardır.mısal lerle anlatım tarzı wardır bu misallerle anlatma bızım turk mılletı olarak genlerımızde wardır.ama umuma acık bıyerde pekk hoş olmadıgını anlatmak ıstıyorum .saygılar

formen16
10-31-2011, 09:03 PM

Güzel kardeşim;söze tabiri caizse diye başladım ve şahsından değil,yapılan işten bahsettim farkındaysan.Hakaret gibi bir yaklaşım söz konusu bile değil.Buna rağmen eğer yine de yanlış anlaşılmaya sebebiyet verdiysem özür dilerim.

Bu işlerin netameli ve riskli olduğunu bu alemdeki herkes bilir.Malumun ilamını istiyorsan;atalarımız "yakalanan kısrak harmanı döver" der.
İzinli olmasa da,her işin bir usulü adabı var.Kör gözüm parmağına misali;bu işler böyle davul çalarak da yapılmıyor ki.
Nokta.

istihkam
10-31-2011, 09:04 PM
sımdı burayı ıyı dınle formen abımızın dedıgı gıbı burası bır mabet tabanında ıse mezar oldugunu dusunuyorum
sahsı gorusum su yonde;
bu tepenın batısında gırıs aranacak
yuzueyde zaten ucgen alanı bulmussunuz bu yuey bulgusu tam ortadan gırılmesını beyan eder ayrıca kapıyı ....
olması gereken hedıyeyı de almıssınız mezarında bır boylelıkle bır bayan mezarı oldugu kesınlesmıs oldu...

sımdı burada yapılması gereken ıslem
tam orta yerden tabana kadar ınmek dolgu taslar var ıse sayet muhtemelen vardır dogu yonden ılerlemek, ıllakı zayıf bır yerı vardır bu dolgunun oyle olmak zorunda mana butunlugu ıcın.

dolgu yok dıyelım bu durumda butun sekılde zemın kayaya ulasıldıgında o zemın kayada kapak yanı horasan harcı aramak zaten ayaklarınızın altında olmalı...

bu ıkı durumdan hangısı sana uygunsa çek al degerlendır çürük harç konusuda yıne mana butunlugunun bır parcası oyle olmak zorunda...
kolay gelsın kardes.

DAYI
10-31-2011, 09:54 PM

evet gizemli kardeşformen usta size hayvan dememiş fil benzetmesi yapmış hani filler girdiği yeri altüst ederlerya onun gibi yani çevrede definecilere verilen paye bu kardeşim defineci nereye girerse yıkar yükletir.bu sözlere siz sitede tahammül edemiyorsunuz mazallah arazide hoşunuza giden bi yerde söylense inan şu söylediklerinizden anladığım şey şu . Inan size laf söyleyeni vurarsınız yazık bende seviniyordum ustayla iyi bir diyalok kurmuştunuz. Saygılar yolunuz açık olsun beyefendi. Nasıl olsa bundan böyle karşılaşamayız dayı
çççç