PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ilginç ben çözemedim

kralfilistinli
11-02-2012, 04:46 PM
bu mezar olabilirmi

kralfilistinli
11-02-2012, 04:56 PM
yorumlarınızı bekliyorum üstadlar.

kralfilistinli
11-02-2012, 04:57 PM
bunun çöz
ümü mezarmı

DAYI
11-02-2012, 05:01 PM
Bunun çözülecek bitarafı yok kardeşim güzel bi lahit mezar alttaki delikler ne açıklarsan sevinirim ÜSTTAKİ MEZARIN BİKAÇ FOTOĞRAFINI ATARSAN İYİ OLUR DEĞİŞİK AÇILARDAN

kralfilistinli
11-02-2012, 05:12 PM
ÜSTADIM ALTTAKİ DELİK OLAN KAYA ÜSTTEKİYLE BAĞLANTILI DEĞİL . BU İKİ OYMA DELİK YERLİ Bİ KAYANIN ÜSTÜNDE MEZAR işareti olarak algıladım ama mezar bulamadım.

kralfilistinli
11-02-2012, 05:14 PM
üstteki lahit dediğimiz mezarın değişik açılardan resmini atarım yorum yaparız.

kralfilistinli
11-02-2012, 05:21 PM
buda ayrı bi foto

kralfilistinli
11-02-2012, 05:29 PM
bu yazıyı okuyabilecek arkadaşlar vardır umarım

kralfilistinli
11-02-2012, 06:15 PM
dayı bize yardım cı olun lütfen ilk resimdekine nasıl bi uyguiama gerekiyo

DAYI
11-03-2012, 12:44 AM
http://hizliresimyukle.com/thumb-356181.jpg (http://hizliresimyukle.com/showpic-356181/fotora_1.jpg) BU KISIMLARIN YAKIN ÇEKİMLERİNİ GÖRMEM LAZIİKİNCİ FOTOĞRAFTAKİ DELİKLİ KAYANINDA GENİŞ AÇIDAN RESMİNİ ATARSANIZ İYİ OLUR AMA TAŞ KESİMİ GİBİ GÖRÜNÜYOR GENEDE GERİDEN BİR FOTO OLURSA DAHA NET KONUŞABİLİRİZ

kralfilistinli
11-03-2012, 02:45 PM
dayı bu kayanın etrafındada yuvarlak tümsekler var kayma olmasın diye taşla örülmüş bi yorum yaparmısın

DAYI
11-04-2012, 12:16 AM
O tümseklerin fotoğrafını neden koymadınız

son noktacı
11-04-2012, 12:21 AM
Yüklediğiniz resimlerin tamamı mezar işareti içerisine sigara koyduğunuz oyuk yer altı oda mezar işaretidir dönemide geç roma işarete tahmini 3 ile 5 mt arasında mezar girişi arayınız zemin altında olacak giriş .

kralfilistinli
11-04-2012, 11:15 AM
onları gece gördüm dayı çekemedik üzeri sert toprak sanki pirket kırıntısı gibi sertleşmiş

DAYI
11-05-2012, 01:57 AM
Tahmini yüksekliği ne idi tümülüs olma ihtimali var çünkü dediğiniz olay yani taş örme tümülüsler dağılmasın diye yapılır..

kralfilistinli
11-07-2012, 05:28 PM
tahmini ortası bir metre var dayı derinliği ne kadar olur sence

kralfilistinli
11-07-2012, 06:26 PM
ama yamaç olduğu için yüksekliğini yoprak azaltmış olabilir diye düşünüyoruz sen ne dersin dayı

DAYI
11-07-2012, 06:35 PM
KRALFİLİSTİNLİ KARDEŞİM(dayı bu kayanın etrafındada yuvarlak tümsekler var kayma olmasın diye taşla örülmüş bi yorum yaparmısın) BU SÖZLER SİZİN GALİBA EĞER BU TAŞLAR YAPILDIĞI ZAMANKİ GİBİ DURUYORSA KAYMA OLMAMIŞTIR. EN GÜZELİ Bİ FOTOĞRAF ÇÖZER OLAYI...

kralfilistinli
11-07-2012, 06:39 PM
evet dayı olduğu gibi duruyo ama resimleyemedim gece gitmiştik ondan biri büyük tümsek iki küçük büyük olandan yedi taş küçüğün birinde ise üç taş var etrafındada kaya mezar oymaları var dayı derin olma ihtimali varmı tümülüsün makinemiz yok dayı

kralfilistinli
11-07-2012, 06:42 PM
senin yorumların bizim için çok önemli dayı acemiyiz

kralfilistinli
11-07-2012, 06:55 PM
bu cadıra benzeyen kaya tümülüsleri gösterebilirmi onlara bakıyor çünkü

kralfilistinli
11-07-2012, 07:05 PM
dayı son bir yorum yaparsan yarın bizde bakarız ona göre

DAYI
11-10-2012, 12:21 PM
Son noktacının dediği gibi bunlar birer mezat tümülüs değil en küçük tümülüs 9 metredir bir metre normal bir mezardır.

KANAS_USTA
11-17-2012, 08:54 PM
resımde gorulen sandık bıcımlı tasın batısından dere gecer yahut kendısı batıda kalır,
bu kayanın guneyınde bır adet magara olup gırıs dogudandır,
mıntıkada bır de şelale olmalı yıne selalenın guney-guneydogusuna duser,
sıra geldı bu yonde bunulan tepenın zırvesınde kı magarayı nasıl bulacaksın ?
bunun sırrı dıger resımde gorulen mızraktadır,
o tepede ulubir cam agacı yahut ozellıkle bır sınır ızlenımı veren sıralı taslardan olma set benzerı bır uzantı vardır,
ıste bu tarla sınırını andıran yere geleceksın zaten oldukca seyrek bır alandır,
bu sınırın bır tarafı tam köşe yapar,uzva benzeyen tas emaresı olup göçme de meydana gelmıstır, bu koseden magara gırısı olup gırısı sıkıstırma kaya ıle kapatılmıstır
yıne magara gırısının dogusunda yatık bır kaya olacak, uzerınde bellı belırsız boya ızı de vardır, ıste bu yatık kayanın tabana yakın kısmında derın yarık kesık ızı olur
ıcınde ıse parası vardır bu bırıncısı.....

gelelım ıkıncısıne;
bolgede armut,cevız,ahlat, gıbı yaslı agaclar varsa senın mıhenk tasındır, bu agacları baz alarak adım hesapları yapılır gecıyorum,
sımdi;
sandık bıcımlı kayaya baktıgında bır tarafından yol gecer sol sag farketmez onu gecıyorum ancak asıl onemlı olan nedır bılıyormusun?
KAYNAK,GÖZE,EŞME evet bu var orda bunu bul, cıvardakı sonradan konma delıklı tasında guney batısındadır zaten,
sımdı;
su kaynagını buldun egılıp ıctın bu kaynagın sagında yahut solunda SARI renk tas olur, goremedın mı dıyelım ?
hafıf toprak supuruldugunde ortaya cıkar zaten aynı zamanda bu tasa 4 m mesafede anamahsene gıden KUYU var burdakı olayda boyle.
zaten dıkkat edersen resımde gorulen sandık bıcımlı kayanın bacası kuyuyu temsılen yapılmıstır...

gelelım ucuncusune;
yol var demıstık bu yol ya ıkı yahut uc adettır veya da bır yerde catallama yapar,
senın nokta ıkı yolun tam merkezınde yanı dıgerını es gececen, ıkısının tam ortasında yanı,
bır adet yılan var bulman onemlı degıl bu ıkı yolun ortasındakı kayaya bakar ıkısının arasında mezar taşı olacak,
bu tasın altında yassı kaya olup altında sofra kayası cıkar onunda altında tunel cıkar.....vs

rast gele.

kralfilistinli
11-18-2012, 04:28 PM
boş sandık mezar çıktı ikitane o tümseklerden içinde hiç bişey yok ne anlama gelirki bu

KANAS_USTA
11-18-2012, 05:46 PM
boş sandık mezar çıktı ikitane o tümseklerden içinde hiç bişey yok ne anlama gelirki bu

üşenmeden onca sey yazmışız
bunun bıze gerı donutu; yorumumda bahsettıgım yerler ve yonlerın yüzey bulgularının uygunluğunu uyumunu soylemenız,

cevap dahı yazmaya usenıyorsunuz sızın gıbılerı anlamakta zorlanıyorum.
kımse sıze yardımcı olmak ıcın zevkten dört kose olmuyor arkadaş,

sende uzerıne dusenı yapta sana zamahmet yorumu enıne boyuna degerlendır
yorumda gecen bulguların yer yon dahıl olup olmadığını yorumun çevreye uygunluğunu soyle.

kusura bakma ancak sıtemımde haklıyım.

kralfilistinli
11-18-2012, 05:58 PM
bak üstat sadece cadıra benzeyen kayayı göz önüne al diğerleri ayrı yerde bu kaya tepete bayada büyük kaya bunun yamaçtan aşağıya inince 70 mt kadar önüne ortadaki büyük sağ ve soldaki küçük üç tümsek vardı ön tarafları kesme taşlarla örülü idi ortadakini kırk snt indik 4 sal taş çıktı kaldırınçada aldında sandık mezar içi çimento şeklinde toprak dolu sanki elenmiş gibi ama içinde hiç bir şey yok üstat sonra ikinçiyi açtık buda atnısı tek sal var üzerinde tek farkı bu mezar büyük olana dönük oda boş
üçüncüde bir metre indik ama hiç bişe bulamadık ne sal ne mezar sadece aynı topraktan var bunların üçünün elli metre aşağısında dere geçiyor derenin diğer tarafı ipet yolu

kralfilistinli
11-18-2012, 06:01 PM
mezarlar kuzuy güney yönünde dizili büyük taş doğuda dere ve yol batıda kalıtor dere kenarında senin dediğin gibi u şeklinde üç kaya dizili ama mezarların güneyine düşüyo yüz mt var arada u şeklindeki kayalar büyük mezarlara bakanda alt tarafında derin kesik var diger taşta L ŞEKLİNİ alan oyma kanal ama bu kayanın üstünde kardeş

kralfilistinli
11-18-2012, 06:12 PM
başkada gözümüze çarpan bişey olmadı üç yok da var çatal şeklinde köprü yolun tam ağzında müslüman mezarı şeklinde kıblesi tutan bir mezar var ama kime ait bilinmiyor köprünün diger kısmı çok kayalık yerdeki kyalarda iki oyma olan var tek oyma olan var sol çarık izi var bunların o mezarlarla bi alakası var mı bilemem ama çünkü bu alan mezarları ve büyük kayayı görmüyor

DAYI
11-19-2012, 08:04 PM

güzel kardeşim boş sandık mezar yani boş lahit çıktı diyorsunbunun ne anlama geldiğini anlamak için define ustası olmaya gerek yok işi bitmiş daha öncedeb sizden başka birisi açmış ve malını almış bu kadar basit...
BANA SORARSAN BURADA HİÇ BİRŞEY KALMAMIŞ BOŞUNA UĞRAŞMA DERİM SAYGILAR

kralfilistinli
11-20-2012, 11:16 AM
mal alınmış olsa sal üst taşa kadar içerisi elenmiş toprak dolu malı alan kişi neden üzerini aynen kapatsın ki yadaa elenmiş toprağı ağzına kadar neden doldursunki tuaf değilmi dayı