PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yorum bekliyorum

06mrt
08-21-2008, 06:21 PM
FOTOLARIDA GÖNDERDİM AŞAĞIDA arkadaşlar bir tepenin eteğinde mezar çıkmış mezar 1,5 metre derinliğinde 2,5 m uzunluğunda içi kıtmızı tuğladan mezar tepeye paralel değil tepeye uzak olan tarafında ayak tarafında bir balık resmi var 40 cm boyunda tahmini gökyüzüne bakıyo ağzı açık mezarın 1,5 metre yanında mozaik işleme çıkmış mavi beyaz kırmızı renkte bu mezarın yanında 1 er metre arayla 4 mezar daha çıkmış ama boş balıklı mezarla mozaik arasında bir çoçuk mezarı çıkmış burası hakkında bilgi ve yorumlarınızı bekliyorum saygılar.

kandela
08-21-2008, 06:59 PM
Balık bilindiği üzere malı temsil eder tahminen ağzı havaya bakıyor demişsin balık hakkında o balık figürü muhakkak zengin kişiyi temsil ediyor veya o kişinin asıl mezar yerini veriyor.Keşke balığın bir resmi yada etrafın resimleri olsa idi daha sağlıklı yorum yazılacaktı ama sende de resim yok anlaşılan.Araştırmaları balığın duruş şekline göre yapın bence ağzı yukarıda ise ve bir tepeden bahsetmişsin o tepeye doğru başka işaretler ara yada o tepeye çıkıp baktığında etrafta görünen göl,dere,su birikintisi gibi yerde araştırmalara devam et.ALLAH c.c. gönlüne göre versin.

hira_pc
08-21-2008, 08:14 PM
s.a. arkadasım dagın hafif düzlüğü anımsatan yerinde olsa gerek bu mezarlar ...
kenar yapıları örmemi yoksa tek parca halindemi muhtemelende örme olmalı... bu mezarlar geneli itibariyle bos cıkar şimdi önünde kurumusta olabilir alta düzlüğü baktıgında eskiden göl varmıydı acaba büyük olasılıkla olmalı...???

06mrt
08-22-2008, 01:39 PM
Mzarın iç yan iki uzun tarafı 3 er tanebüyük ince turuncumsu tuğla baş ve ayak tarafı yani kısa tarafı 1 er tuğla bunları mezarın dışını taşla örüp iç tarafa yapıştırmişlar üstünüde 3 tane kalın kesme taşla kapatmışlar mezarın altıda 3 tane tuğladan altını ve yanlarına tuğlaları harç bibi bi şeyle yapıştırmışlar bu mezarların 100 150 metre yanında [bu tepede değil düzlükte]çok eskiden kalma su kuyusuna benzer kuyuda varmış balık işaretinin olduğu mezarın tam hizasında kayaya oyulmuş baya büyük dikdörtgen oyuk var çok eskiden burada derede var imiş tepede eskiden kalma örülü yuvarlak dibi taşlarla kapatılmış 1,5 metresi toprağın dışında[büyük bacayı andırıyor] bu mezarların gördüğü yamaçta bir yer var budikdörtgen uymanın mezara bakan tam önünü 5 metreye yakın kazmışlar kaya devam ediyo doğal gibi saygılar sunuyorum değerli yorumlarınızı bekliyorum dikdörtgenin mezarlarla arası tahmini40 adım gelir tepedeki kuyuya benzer yerlede 60 adım tahmini tepe o kadar büyük değil

06mrt
08-22-2008, 02:37 PM
arkadaşlar fotolarada bi bakın gönderiyorum saygılar mozaikleri gönderemedim bu mezardan soluna doğru 4 tane daha var

06mrt
08-22-2008, 02:41 PM
mozaiğide gönderecem uğrasıyom

hira_pc
08-22-2008, 03:42 PM
gercekten güzel mezarlar bunlar bos cıkması biraz düşündürücü ama ...
bunların iclerinde toprak cıktımı yani toprakla dolumuydu yoksa bos mezarlardanmıydı ...
artı alt zeminleri nasıl horasan varmı ...
kemige rastladınızmı ...
BÜYÜK OLASILIKLA BURADA KAYA VEYA ODA MEZARI VAR...
mearlarda aldatma niyeti tasıyorsa kesinlikle icinden degersiz bir kac parca cıkmıstır bos olması muhtemel değil...
balık resmini gördüm su yüzeyinde olan bir balık mezarın icinden cıkmıs galiba işaret arkasını veya altına baktınızmı ....
harita gibi bir şeyle karsılasmak mümkün...

sana bişey sorayım kuyu dediğin yerin cevresinde dikkat cekici bir kaya olmalı varmıdır baktınmı hiç ???
cok büyük olmaya bilir ama diğerlerinden farklıdır...

kandela
08-22-2008, 03:47 PM
Selam ya bu mozaik döşmeler neye ait acaba genelde kiliselerde uygulanır ama burada bir kilise harabesi sanırım.o mezar dediğin yer mezarı andırıyor fakat mezar için de gelişi güzel yapılmış ama sizleri bu resimlerle fazla yönlendirmicez galiba definecilikte en zor olan yerlerden biride kilise kalıntılarıdır.ALLAH gönlünüze göre versin.

hira_pc
08-22-2008, 03:56 PM
kilise kalıntıların da dikkat edilmesi gereken bir husus kesinlikle yanında su bulunur gelen olarak kuyu seklinde vede kuyudan bir giriş muhtemeldir...

06mrt
08-22-2008, 04:18 PM
mezarlar boş çıktı toprak yoktu kemik yoktu mezarın altında doğal toprak var devam ediyo balığın taşının arkasında hiç bişey yok o kuyu dediğim taşın 10 metre yanında dikdörtgen oyma kaya var çok büyük değil mezarın 20 metre arkasında yani tepeden uzakta toprağa gömülü bir kaya daha var görüntüdeki mezarın sağ tarafında yani mozaik tarafında açılmamış bi mezar daha var sanırımsaygılar HİRA-PC

06mrt
08-22-2008, 04:21 PM
Mozaikin Büyüklüğü 2,5 E 2,5 Civari Fazla Büyük Değil Buranin Yakininda Eskiden Kalma Bir Kuyu Varmiş Saygilar

06mrt
08-22-2008, 04:24 PM
HİRA tepede kuyuyu andıran ama kapalı bir yer var ama kuyumudur bilmem ama bu mezarlarla aynı düzlemde biraz uzağında eskiden kalma kuyu varmış saygılar

hira_pc
08-23-2008, 02:14 PM
arkadasım burada gömü olmalı bariz mezarlar aldatmaca niyeti tasıyor mezarların alt zeminlerini şişleyin bakalım 2 metrelik şişlerle bakın eger gidiyorsa bırakın kilise l,kalıntısı diyeceğim değil farklı bir yapı sanırsam gömü olmalı cevrede balık işaretide orayı verse gerek tepeye bakması seni tepeye yönlendiriyor tepede su kuyusu varmıymıs arastırılmalı ...
dikdörtgen oyma kaya mezarından bahsetmek mümkün cevresinde veyada kuyuda olan tünelin habercisi... sen kuyulara yogunlas ama kapalı kuyularsa gercekten zor durum zirveye dogru arastır balıgın kafası tepeyi veriyor mezar hizasından üst bölgeye dogru işaret arayarak git ....

DAYI
08-25-2008, 02:44 AM
SELAMÜNALEYKÜM DOSTLAR arkadaşların söylediği mezarlar boş olabilir sevgili hira_pc dönem soygunudur pekala boşaltılmıştır. tabi gönül isterdi dolu olmasını saygılar DAYI

hira_pc
08-25-2008, 11:33 AM
a.s. dayı sölediğin gercekten dogru olabilir zaten mezarların bazıları zamanında dönem soyguncuları tarafından soyulmuslardır...

DAYI
08-26-2008, 01:22 AM
Selamünaleyküm hira_pc dönem soygunu dediğimiz şudur soyguncular tarafından değilde kendileri yani yapanlar tarafından soyulan mezarlardır.yani kıral ölmüş malıyla birlikte gömmüşler ama aradan 20 sene sonra oğlu veya torunu devleti idare ederken sıkıntıya düşmürmüş ne yapsın dedesinin veya babasının mezarı dolu kimseye çaktırmadan mezarı açar malını alır gene aynı şekilde kapatır ama bu işi çok gizli yapar çünkü halkı tarafından iyi karşılanmaz ama neticede devletini kurtarır bu ne zaman farkedilir mezarı bizim gibi kim açarsa o bilir çünkü mezar gayet güzel kapatılmıştır. ustası dahi bilemez ve bunun farkına varmayan çok defineci arkadaşta günlerce mal arar yok kardeşim desende alınmış malı desende adam haklı çünkü kendi açtı mezar boş olması mümkün değil ama ne yazıkki dönem soygununa raslamıştır.saygılar DAYI

zeki55
01-13-2009, 12:33 AM
Selam çocuk Mezari 2 Katli Olabi,lir. Baliğa Gelince şifrelidir. üzerinde üçgen Yapan Yerler Ve Kanat Kisimlarinda Da çizgiler Vardir. O Alana Yakin Derede Birbirine Bağlantili 2 Ya Da 3 Para Yerine O Balik Sayesinde Ulaşilabilir.

kayipkepenek
01-13-2009, 05:09 PM
boş çıkan mezara 5 metre yakın başka dolu mezar olacak
mozayikleri bozmadan biraz daha geriden mesela 2 metre mozayiklere doğru derinden girin
mozayiklerin altına gelen yerde sürpriz olacak
diğer mezarlar yani 4 tane çıkanlar sıralı mezarlarmı
eger öyleyse ilersinde yada gerisinde dolusuda çıkabilir
toprak ve ceset olmayan mezarların altına devam edilmelidir
katlı mezar olasılığı herzaman vardır

zeki55
01-14-2009, 01:45 AM
selam bu mezarlar sıralı ve eşit mesafelerde ise kac mezar var ise; mezarlar arası ölçülüp mezarsayısı ile çarpılmalı cm. cinsinden kaç cm. çıkarsa aynı istikamete o kadar adım gidilmeli ve dolu mezar için kazılmalıdır.

honuslu
01-14-2009, 03:27 AM
s.a

mezarlarin birinde yana dogru tünel ara ?

kuyudan da giris ara ? (ama dikkatli ol)

veya ustalarin dedigi gibi 5. mezari arastir ve acilmis mezarlarin altinida kontrol et.

CEVREDE KILISE VAR MI? .

istihkam
01-14-2009, 07:42 PM
sevgılı kardesım resımlerının tek tek analızını yapmak gerekıyorkı konu bıraz daha acıklıga kabussun ılk olarak mezar tasında gorulen balıktan baslayalım :
malum balık dogada bulunmus olsaydı arklı bır dgerlendırmesı olurdu ama gel gorkı bır mezar stelı seklınde karasımıza cıkmıs pekı bu balıgın bu durumda anlamı ne olur??
Degerlı kardesım roma-bızans kulturlerınden tut kı turklerde dahı sıkca kullanılmıs olan bu balık motıfı yabancı kulturlerde oolumsuzlugun sembolu olmakla beraber(şamanızmın yeraltı dunyası), turklerde ıse gunluk hayatla alakalandırılabılır... bunun destekcısı olarak o alanda bulunan zemın suslemesı verılebılır dolayısyla burası bır yerlesım alanı ve o mezarda bır gayrı muslum mezarıdır dıyorum ancak uzaktan cekımınıde ısrarla ıstıyorum!!!!!!!!!!!!!(mezarın uzak fotosu heralde vardır sızde degılmı ???:))
cunku romalılarda ozellıkle kapı esıklerı susleyen balık motıflı mozaıkler sıkca kullanılmıstır.....
Balıklar ozellıkle hrıstıyan alemınce bınalarını suslemek ıcın gerek bına ıcı gerekse dısında susleme amacı ve artefaktlarda kullanılmıstır.
sonuc olarak bu balık ısaretınız burasının bır yerlesım yerı olabılecegı kannatını guclendırmektedır hatta bır bına ıcı veyahut iki katlı bir mezarlık alanı(roma-bizans)!!!

devam edelım: taban mozaıklerı roma yahut bızans donemıne aıt bır bına kalıntısı yahut ıkı katlı bır mezar alanı da olabılır ve sonucta burada merdıvenle asagı ınılebılen bır mımarı vardır amma bına amma mezarlık alanı !!! Alan genıs caplı degerlendırılmelıdır.

verılerınız ve fotolarınız dahılınce cevre ıncelemesı bu sekıldedır dıyorum saygılar kardesım.

istihkam
01-15-2009, 01:07 AM
buldugunuz mezarın muhakkak fotosunu ıstıyorum ona gore:)