PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : uzerinde domuz resmi olan sikkeler

Gaziosmanpaşa
09-18-2008, 12:07 AM
uzerinde domuz resmi olan sikkeler hakinda bilgisi olan arkadas varmi yada herhangi bir resim
hangi medeniyete aitler

DAYI
09-18-2008, 01:25 AM
selamünaleyküm eros sormak istediğin şeyi tam olarak anlamış değilim sikke dediğin şey küçük paradır ama domuz resmi olanını çok nadir yakalarsınve çok değerlidir. ama birde tatyanos dediğimiz tür vardır onlar para değil bir nevi külçedir. parasına gelince onu ne sen sor ne ben söyleyeyim. saygılar

Gaziosmanpaşa
09-18-2008, 01:31 AM
oncelikle ilgilendin icin tsk aslinda anlamisisn sordugumu bi cesit para ustunde domuz resmi var ama boyutunu asa yukari bir kavanoz kapagi buyuklugunde oldunu duydum ve cok degerliymis ama ne kadar dogru yalan bilemem elinde resim yada bilgi olan varsa hangi medeniyette kullanilmis

hira_pc
09-18-2008, 11:32 AM
bizans ve roma da kullanıldıgı görülmüştür ... Dayının dediği gibi cok nadir bulunan eserler oldugundan dolayı zaten pahalı az bulunur ve değerlidir... üzerindeki domuz sayısına göre kullanıldıgı medeniyet farklılık göstere bilir. çeşitli dönemlerde kullanılmıstır..

cas
12-03-2008, 11:19 PM
Aslında açılan konu ( domuz sıkkesi ) bir çok ünlü sıkke kataloglarında bile yok ( benmi göremedim yoksa ) !!

Ya da sahte bir sıkke olma olasılığı var mı acaba ?? ve ya gerçek bir şeylerde niçin kaale alınmamış bir sıkke bu ( domuzlu para ) en azından kataloglarda ???

İlgili sikke hakkında daha detaylı bilgilere sahip olan arkadaşlarımız ?? ...

Bu ( domuzlu para ) si hakkında benim duyumum ( gümüş ve altın ) olarak varmış !!

Gaziosmanpaşa
12-03-2008, 11:46 PM
bende kataloglarda goremedim hep bahsederler bende o yuzden merak etim nasil bisey diye bide cok degerli oldugunu duymustum

işaretçi
12-04-2008, 12:41 AM
selam bu paralar cok eski medeniyetlere dayanır bu paranın tarihi 4000 5000 yıla dayanır cok ebatı 1 kglık konserve kapagı kadar olup 9 mm kalınlığındadır cok eski olmasına nazaran cok degerli paradır en degerli para lidyalıların parasıdır lidyadan sonra bu gelir ama bu lid yalardan eski olduğu için para yerine gecmez kulçe denir çünkü ilk parayı lıdtyalılar cıkarmıştır yanlız tam emin deyilim ama ya ati ya hititlere dayanır bunu cok nadir ve tek bi medeniyet kullanmıştır bilgilerim bu kadar saygılatrımla iyi çalışmalar

Gaziosmanpaşa
12-04-2008, 02:11 PM
bilgilerin icin sag ol isaretci kardes

SEYRANİ
12-04-2008, 06:53 PM
cas ustanında dedigi gibi sikke katologlarında böle bi para yok bu paralar tedavüle sürülmemiş benim bildigim baştaki zatın istegi üzerine birazda müslümana inat eş dost alışverişte görsün hesabı basılan paralardır:)

oguz.han.54
01-12-2009, 03:05 PM
arkadaşlar aranızda ben yeniyim ama %70 bu domuz paralardan çıkıcağına emin olduğum işaretli yer biliyorum sizden ricam bu paraları nereye sevk edebiliriz mümkünü olduğu zaman

DAYI
01-12-2009, 03:14 PM
selamünaleyküm değerli kardeşim aramıza öncelikle hoşgeldin allah emeğini zayii etmez inşallah bulduğun her şeyi müzeye sevk edeceksin değerli kardeşim saygılar

SEYRANİ
01-12-2009, 06:20 PM
evet kardeşim müzeye götüreceksin en güzeli başına türlü işler alırsın yoksa

furkan1945
03-23-2009, 06:27 PM
onlar sikke değil bilmeni isterim onlar bir nevi kilit anahtar,yadayüksek rütbeli askerlerin kullandığı mühürlerdir,kabalistik olarak kullanıldılar

hira_pc
03-23-2009, 06:27 PM
furkan1945 bund ayardımcı olunacak bir olay görmüyorum arkadasım müze gereken yardımı yapar zaten diye düşünüyorum ...saygılar

JOVİYANUS
03-23-2009, 06:55 PM
dostum müzeye götr urasma degmez.müzeyede ole rasgele goturemesin onuda diyim.nerden buldun hani izin kagıdın derler ve cıs yaparlar adama.iznini al ole kaz.yada mesela hani olurya bir sey ekecegin tutmustur onumuzde tam mart zaten ekim zamanı kazdıgın çkurulardan birinde razstglersen biseye ozman dersin işte bakın burası zeytin ekiyodum bu çıktı...saygılar.

MANOL
03-23-2009, 08:11 PM
Domuzlu Paranin Bir Cesidi Var Altini Bronzu Bakiri Vs....takyanos Diye Bisey Yok Dakyanus Genç Roma Kralinin Parasi Var O Parada Yuvarlak Degil Zaten Cok Ender Olur Ana Domuz 3 Yavruyu Emzirir Vaziyettedir...

DAYI
03-23-2009, 08:26 PM
selamünaleyküm dostlar evet manol ustaya katılıyorum dakyanoslar yuvarlak değil aşşağı yukarı 8 mm kalınlığında ve dört köşedir

contrabutex
03-24-2009, 12:39 PM
arkadaşlar benim bildiğim dacyanus paraları domuzlu paralar

DAYI
03-24-2009, 01:22 PM
MANOL: Domuzlu Paranin Bir Cesidi Var Altini Bronzu Bakiri Vs....takyanos Diye Bisey Yok Dakyanus Genç Roma Kralinin Parasi Var O Parada Yuvarlak Degil Zaten Cok Ender Olur Ana Domuz 3 Yavruyu Emzirir Vaziyettedir contrabutex : arkadaşlar benim bildiğim dacyanus paraları domuzlu paralar
AYNI ŞEYDEN BAHSEDİLYO GALİBA :D:D:D DAYI

SEYRANİ
03-24-2009, 08:43 PM
aynı şey abi halk arasında tokyanus deni r
Dakyanus asıl adi manol da düzeltmiş sagolsun:)

misafir48
12-13-2010, 09:16 PM
SELAMLAR,,

Değerli arkadaşlar domuzlu para antik grek döneminde bolcana kullanılmıştır

bir kaç örnek atayım bakınız,,

1 sikke grk doğu roma ,,

altın 8,2 gr ABD müzayede satış fiyatı 17,450 dolar

ikinci sikke ,,

kzikos gümüş sikke 9,5 gr ABD müzayede satış fiyatı 8,300 dolar

kıtmir
09-20-2011, 12:00 AM
manol ve dayı kardeş su 4 köşeli domuzlu paranın bir remi var mı?

korkut1
09-20-2011, 02:49 PM
domuzlu para değerlidir bunu iyice araştırın

DAYI
09-20-2011, 09:05 PM
Konu gerektiği kadar açıklanmış galiba ama elinizde varsa onu bilemem değişik bi şey olabilir

formen16
11-14-2011, 08:31 PM
Defineciler arasında domuzlu para olarak söylenegelen,nam-ı diğer TAKKANOZ olarak nam salmış;60 gr.dan başlayıp,600 gr.a kadar ağırlığı olduğu rivayet edilen bu sikkeyi,alemde gezipte duymayan yoktur.
Domuz resmi,yaban domuzu protomu (yarım profil) olarak daha çok arkaik ve klasik çağ sikkelerinde kullanılmıştır.
Eğer yanlış hatırlamıyorsam yıllar önce kataloğun birinde Roma İmparatorlarından Antoninus Pius'un bastırdığı,sola bakan büyük bir domuz ile çevresindeki yavrularının betimlendiği bir gümüş stater görmüştüm.
Takyanuz olarak bilinen adam ise M.S.245-312 yılları arasında yaşamış,284-305 yılları arasında Roma İmparatorluğu yapmış olan İmp.Diocletianus'tur.Tarihe Roma'nın Son İmparatoru sıfatıyla (çünkü İmparatorluk O'ndan sonra doğu ve batı olmak üzere ikiye ayrılmıştır) Üçüncü Yüzyıl Krizi'ni bitirmesi ve hristiyanlara yaptığı baskılarla geçmiştir.Ömrünün son yıllarını da,tahttan çekilip lahana yetiştiriciliği yaparak tamamlamıştır.:)
Bahsedilen tip ve ağırlıklardaki altın bir domuzlu paranın varlığına sikke kataloglarında bile rastlanmamaktadır.
Benim tahminim ise bu TAKKANOZ olarak tarif edilen şeyin aslında para değil de;müzelerimizde sergilenen ve açıklamalarında Roma Dönemi mezar armağanı olduğu belirtilen;bazıları 500-600 gr.hatta daha fazla ağırlıklarda olabilen yuvarlak,elips,dikdörtgen,kare vs. gibi çeşitli varyasyonlardaki hatıra madalyonlardır.
Saygılarımla.

kıtmir
11-21-2011, 12:14 AM
formen 16.. sonuçta değerli mi bu şeyler..müzelerde var diyorsun, yani çok var, değersiz anlamında mı??dayı kardeş, dediğin şey galiba dört köşeli 1 cm. kadar kalın,500 gr. bakır vs.,bir tarafında ana baba domuz ana 2-3 yavruyu emziriyor önde de 3 yavru gidiyor.arkasında da 2-3 insan ve domuz var dimi?...

DAYI
11-21-2011, 01:38 AM
Selamünaleyküm kıtmir usta bırakalım bu para meselesini burası neticede bi paylaşım sitesi kardeşim alışveriş veya değer biçme yeri değil varsa elinizde şayet götürün müzeye orda değer biçerler saygılar dayı

iLLegaL
11-21-2011, 10:27 PM
Sevgili gaziosmanpaşa ;

Senin bahsettiğin silkeler iskenderiyeye aittir.

manaslı
11-23-2012, 11:04 PM
uzerinde domuz resmi olan sikkeler hakinda bilgisi olan arkadas varmi yada herhangi bir resim
hangi medeniyete aitler

s.a arkadasım resım yok ama bır çömlek altından daha degerlı oldugunu soleyen kısıler var bıldıgım bukadardır.gecmıs tarıhlerde domuz resımlı paralar nadır basıldıgı ıcın degerlerıde ona gore pahalı olurmus.

son noktacı
12-07-2012, 12:14 AM
selam bu paralar cok eski medeniyetlere dayanır bu paranın tarihi 4000 5000 yıla dayanır cok ebatı 1 kglık konserve kapagı kadar olup 9 mm kalınlığındadır cok eski olmasına nazaran cok degerli paradır en degerli para lidyalıların parasıdır lidyadan sonra bu gelir ama bu lid yalardan eski olduğu için para yerine gecmez kulçe denir çünkü ilk parayı lıdtyalılar cıkarmıştır yanlız tam emin deyilim ama ya ati ya hititlere dayanır bunu cok nadir ve tek bi medeniyet kullanmıştır bilgilerim bu kadar saygılatrımla iyi çalışmalar
Merhabalar sn işaretçi bilgilerin yanlış bir konu hakkında bilgin varsa paylaş yoksa bir bilenden öğren yada öğrenmeye çalışki başka biriside yanlış bilgilenmesin
1- yanılgın ilk sikke m.ö batı anadoluda 7 yüzyılın ikinci yarısıda lidyalılar tarafından basılmıştır ilk basılan sikke elektrum (100 .de.30 altın 100 de 70 gümüş)olarak basılmıştır buda tahminen 2740 yıllıktır bahsi geçen domuzlu sikkeleri lidya ,likya ,dahil antik dönem grek yünan medeniyetlerinde bir çok kavimce basılmıştır en değerli para lidyalıların parası denmesi yanlıştır lidyalıların çok çeşitli paraları mevcuttur milet dediğimiz 1.50 gr la 1.75 gr arasında basılan lidya gümüşleri üzerinde domuzlu kirpili aslanlı olarak basılmış ve bugün avrupada gömlek düğmesi yapılmaktadır 5 üro fiyatla müzayedelerde satılmayıp yurt içinde kaçak yollarla aracılar sayesinde koleksiyonerlere 10 ile 20 lira arasında pazarlandığı bilinmektedir bunların altın ve elektronları 500 ile 2000 dolar arası müzayedelerde alınıp satılmaktadır sizin bahs etmiş olduğunuz konserve kutusundaki domuzlu paralar (Kuranı.kerimde zikr edilen yedi uyurları mağaraya kapayan zalim kral takyonusun parasıdır .sözde ki böyle bir para takyanusun yoktur )tarihi m.ö 270 dir buda 2282 yıl önceye tekavül eder takyanusun tarihte basılan bütün sikkeleri bellidir bahs edilen sikkesi basılmamıştır grek romanın ilk dönemlerinde bahsettiğiniz kadar büyük sikkeler basılmıştır domuzlu olmayan lakin takyanusun basılmamıştır takyanusun sikkelerini resimlicem aşağıda .Hititler akatlar frengler urartular bunlar tarihte sikke basmadılar para yerine geçen parçalar halinde alışverişlerde resimsiz altın ve gümüş parçaları kullanmışlardır.

son noktacı
12-07-2012, 12:17 AM
Merhabalar sn işaretçi bilgilerin yanlış bir konu hakkında bilgin varsa paylaş yoksa bir bilenden öğren yada öğrenmeye çalışki başka biriside yanlış bilgilenmesin
1- yanılgın ilk sikke m.ö batı anadoluda 7 yüzyılın ikinci yarısıda lidyalılar tarafından basılmıştır ilk basılan sikke elektrum (100 .de.30 altın 100 de 70 gümüş)olarak basılmıştır buda tahminen 2740 yıllıktır bahsi geçen domuzlu sikkeleri lidya ,likya ,dahil antik dönem grek yünan medeniyetlerinde bir çok kavimce basılmıştır en değerli para lidyalıların parası denmesi yanlıştır lidyalıların çok çeşitli paraları mevcuttur milet dediğimiz 1.50 gr la 1.75 gr arasında basılan lidya gümüşleri üzerinde domuzlu kirpili aslanlı olarak basılmış ve bugün avrupada gömlek düğmesi yapılmaktadır 5 üro fiyatla müzayedelerde satılmayıp yurt içinde kaçak yollarla aracılar sayesinde koleksiyonerlere 10 ile 20 lira arasında pazarlandığı bilinmektedir bunların altın ve elektronları 500 ile 2000 dolar arası müzayedelerde alınıp satılmaktadır sizin bahs etmiş olduğunuz konserve kutusundaki domuzlu paralar (Kuranı.kerimde zikr edilen yedi uyurları mağaraya kapayan zalim kral takyonusun parasıdır .sözde ki böyle bir para takyanusun yoktur )tarihi m.ö 270 dir buda 2282 yıl önceye tekavül eder takyanusun tarihte basılan bütün sikkeleri bellidir bahs edilen sikkesi basılmamıştır grek romanın ilk dönemlerinde bahsettiğiniz kadar büyük sikkeler basılmıştır domuzlu olmayan lakin takyanusun basılmamıştır takyanusun sikkelerini resimlicem aşağıda .Hititler akatlar frengler urartular bunlar tarihte sikke basmadılar para yerine geçen parçalar halinde alışverişlerde resimsiz altın ve gümüş parçaları kullanmışlardır. bahsi geçen domuzlu ilk basılan sikke (milet)ve ilk basılan elektrum sikke (4,70 gr )resmi ve diğer basılanlar

son noktacı
12-07-2012, 12:26 AM
Aşağıdaki sikkelerde komle domuzlu paralardır çıktığı yerde balikesir bolgesinden kyzios antik kentte çıkmış ve tamamıda müzeye kayıtlıdır ..

son noktacı
12-07-2012, 12:28 AM
Ve konuda bahsi geçen taklit takyanus sikkesi 200 gr ağırlığındadır ve taklittir

son noktacı
12-07-2012, 12:30 AM
Takyanusun taklit paralarından bi tane daha ,,

son noktacı
12-07-2012, 12:33 AM
Takyanusun gerçekte basılan sikkeleri aşağıdadır ve gerçek ismide Diocletianus dur ve hiç bir zaman domuzlu sikkesi basılmamıştır bu kralın ....

zagor339
05-31-2013, 12:35 AM
arkadaş bende domuz lıraı var napmaklıyım 8.5 gr

son noktacı
05-31-2013, 01:32 AM
arkadaş bende domuz lıraı var napmaklıyım 8.5 gr

Domuzlu lira olmaz domuzlu sikke olabilir resimini bi paylaş neyin nesi bi analiz edelim :)

akrep
11-13-2013, 09:54 PM
selam arkadaslar üzerinde 10 yavru domuz ve anasi olan bir sikke ne anlama gelir?

son noktacı
11-16-2013, 11:41 PM
selam arkadaslar üzerinde 10 yavru domuz ve anasi olan bir sikke ne anlama gelir?

Sikkenin sahte olduğu anlamına gelir ..

akrep
11-17-2013, 12:55 AM
neden sahte olma ihtimali var?

akrep
11-18-2013, 12:58 AM
nerden biliyosun sahte oldugunu görmeden? yokmu böyle bir sikke. 10 domuz ve anasi olan bir sikke?

son noktacı
01-22-2014, 09:38 PM
nerden biliyosun sahte oldugunu görmeden? yokmu böyle bir sikke. 10 domuz ve anasi olan bir sikke?

Bilmeden konuşmam değerli kardeşim tarihte bu tarz bir sikke malesef basılmamıştır basılmış olsa kataloglarda yer alırdı hangi katalogta mevcut aynı sikkede 10 yavru ile 1 anaç domuzlu sikke göster bizde bilgilenelim Onlarca profösör ve binlerce nümismat belgeleyememiş böyle sikkenin varliyetini kulaktan dolma takyanus hikayelerini fazla kaptırma kendini değerli kardeşim var olsa kataloıglarda yer alırdı .Takyanusun basılan sikkeleri bellidir onlarda katalogta mevcuttur kolay gelsin

formen16
01-23-2014, 11:52 PM
Bilmeden konuşmam değerli kardeşim tarihte bu tarz bir sikke malesef basılmamıştır basılmış olsa kataloglarda yer alırdı hangi katalogta mevcut aynı sikkede 10 yavru ile 1 anaç domuzlu sikke göster bizde bilgilenelim Onlarca profösör ve binlerce nümismat belgeleyememiş böyle sikkenin varliyetini kulaktan dolma takyanus hikayelerini fazla kaptırma kendini değerli kardeşim var olsa kataloıglarda yer alırdı .Takyanusun basılan sikkeleri bellidir onlarda katalogta mevcuttur kolay gelsin

son noktacı ustam;bizlerin her şeyi bilmesi,hatta görmesi elbette mümkün değil.Bu yüzden bu tarz sikke basılmamış dediğin için,seni asla tenkit etmiyorum.Ama konunun daha iyi anlaşılması için;arka yüzünde 1 anaç domuz ve etrafında 8-10 yavru domuz (kotik) betimi olan olan ve Roma İmp.Antoninus Pius tarafından M.S.143-44 yıllarında 25 mm.çapında bronzdan bastırılmış olan sikkenin fotolarını aşağıdaki linkteki sitede görüp inceleyebilirsin.Saygılar.

Not:Resim yükleyemediğim için link veriyorum.

http://www.coincommunity.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=162516

son noktacı
01-24-2014, 07:30 PM
son noktacı ustam;bizlerin her şeyi bilmesi,hatta görmesi elbette mümkün değil.Bu yüzden bu tarz sikke basılmamış dediğin için,seni asla tenkit etmiyorum.Ama konunun daha iyi anlaşılması için;arka yüzünde 1 anaç domuz ve etrafında 8-10 yavru domuz (kotik) betimi olan olan ve Roma İmp.Antoninus Pius tarafından M.S.143-44 yıllarında 25 mm.çapında bronzdan bastırılmış olan sikkenin fotolarını aşağıdaki linkteki sitede görüp inceleyebilirsin.Saygılar.

Not:Resim yükleyemediğim için link veriyorum.

http://www.coincommunity.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=162516

S.a Formen üstad verdiğin linkte 10 yavru ile anaç domuzun resmini göremedim
Bahsi geçen konudaki sikke 250 gr civarlarında yedi uyurlar dediğimiz kişileri mağaraya haps eden zalim kıral Takyanus gerçek ismi (Diocletianus) a ait olduğunu iddia ettikleri sikkeden bahs ediliyor yoksa başka roma ve yunan krallarına ait arkasında domuz resmi olupta iki üç mozası olan 2 ile 15 gr arası sikke çok miktarda mevcuttur ya ben anlatamıyorum yada yanlış anlatıyorum .Bahsi geçen sikke alttaki gibi olup 250 gr deniliyor bu sadece türkiyede deniliyor hiç bir ayrupa ve amerika kıtasında denilmiyor yok çünkü böyle bir sikke .olsa müzayede şirketlerinde bir şekilde bildirilip kataloğa işlenir elle tutulup gözle görülmüş ve resm edilen 250 gr lık gerçek takyanus,un 10 yavru ve bir anaç figürü işlenmiş sikkesi sadece söylentiden ibaret olup gerçekte ne görülmüştür nede resmedilmiştir bu sadece türkiyede definecilerin aralarında çıkarttığı dedikodudan ibaret olup sahte şekilde piyasaya sürülmüş bir kaç imitasyon sikkeden ibarettir Sikke bilimi başlı başına bir dal olup ciddi bir uğraştır hiç bir nümismat varmışla yada söylenti ile hareket etmez elle dokunulan gözle görülenle haraket eder somut delille haraket eder .

formen16
01-25-2014, 12:07 AM
son noktacı ustam,linkteki resimde görülen sestertius'un kondüsyonu çok düşük olduğu için ne yazık ki domuz ve yavruları tam olarak belli olmuyor.Ama var.Ayrıca 15 sene kadar önce bir katalog da Antoninus Pius'un domuzlu sikkesinin gümüş dinar versiyonunu da görmüştüm.;)
Roma İmp.Dioclitanius'un 250 gr.lık domuzlu sikkesi olmadığı hususundaki söylediklerine ise tamamen katılıyorum.Çünkü dediğin gibi hiç bir nümizmatın koleksiyonunda ve hiç bir müzayede kataloğunda yok.Olsa birinden birinde mutlaka olurdu.:)
Fotosunu paylaştığın sikkeyse,yapılan imitasyonların en kötü örneklerinden biri.:)

Alistakinon
02-15-2014, 10:23 AM
Arkadaşım da bir bakır sikke görmüştüm bayağı eski dediğine göre üstünde hz. İsanın resmi varmış arkasında da isimler vardı bu sikkenin bir maddi değeri varmı?

son noktacı
02-20-2014, 01:11 AM
Arkadaşım da bir bakır sikke görmüştüm bayağı eski dediğine göre üstünde hz. İsanın resmi varmış arkasında da isimler vardı bu sikkenin bir maddi değeri varmı?

Bizans follis her hangi bir maddi değeri yoktur lakin 2863 nolu yasa kapsamında olup alım satımı yasak kapsamındadır.

Alistakinon
02-27-2014, 11:52 PM
O kadar eski olmasına karşın neden bir değeri yok ki? yani onuncu yüz yıldan bile eski olarak hatırlıyorum internetde ki o resimlerde 9. Yy diyor

son noktacı
03-03-2014, 12:37 AM
O kadar eski olmasına karşın neden bir değeri yok ki? yani onuncu yüz yıldan bile eski olarak hatırlıyorum internetde ki o resimlerde 9. Yy diyor

Çok bol bulunduğu için değeri yok değer nadiratla belirlenir az olan nadirdir yeni bile olsa çok olanı değersizdir çok eski bile olsa .

ronahi
08-17-2015, 12:48 AM
var dumuz figürlü sıkkerl var..7 lı 9 lu ve 12 lı altın sikkeler var ..diğer yuzu miğfer giymıis bir adamm..yanları eskı bir yazııı..sadece değerı ne kadrdırr..,

kurt5881
01-22-2016, 01:28 AM
Merhaba arkadaşlar bu fotodaki sikke hangi döneme aittir ve arka kısımdaki hayvan domuz mudur sizce. Ben başka bir hayvana benzetemedim.
http://i.hizliresim.com/oryjo9.jpg

http://hizliresim.com/oryjo9

kurt5881
01-22-2016, 01:29 AM
http://hizliresim.com/oryjo9

kurt5881
01-22-2016, 01:30 AM
http://i.hizliresim.com/W1oQ2P.jpg