PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ya Yüzyilin Definesi Ya Yüzyilin Yanilgisi

denizpetek
09-18-2008, 11:12 PM
merhaba şu resimdeki taşın doğal mı sonradan yapılmış olduğunu anlayamadık
resimde gördüğünüz koltuk taşı burayı gösteriyor... koltuk taşının sol tarafında kol koyacak yer var...
ama bu çatlamış kaya oraya sonradan mı konulmuş doğal afetle mi oluşmuş anlayamadık....
BU KAYA DAHA ÖNCE KİMSENİN DİKKATİNİ ÇEKMEMİŞ VE KESİNLİKLE ELLENMEMİŞTİR...

DAYI
09-18-2008, 11:42 PM
selamünaleyküm kardeşim o taşı bırak ilk önce koltuk taşı dediğin taşın ne olduğunu anlamaya çalış ben orda koltuk göremedim ama çok değerli ve az bulunur bir şey görüyorum aslında siz bunu çıplak gözle daha iyi görmeniz lazımdı saygılar DAYI

kandela
09-19-2008, 08:36 AM
ikinci resim daha çok bana mezar gibi geldi.koltuk taşından çok lahit mezara benziyor..
gene ikinci resim için konuşuyorum resmin ön tarafı bi mihrap girişi gibi ayrıca üst uç tarafında sivri olan yerde
işaret varmı yokmu kontrol edilmeli, ve ayrıca resmin en üst çizgileri insan yüzünden başlayarak el ve ayaklara benzeyen bir görüntü bulunmakta makina yardımı alıp boşluk kontrolü yapman lazı derim.

saygılar.

hira_pc
09-19-2008, 10:05 AM
s.a. arkadasım DAYININ dediği gibi sen sadece o kayayı koltuk olarak degerlendirme o kayayı cıplak gözle sagından solundan bir incele bakalım neye benzeteceksin bir fil olabilirmi?? nereye bakıyor koltugun önünde nasıl bir zemin cevre var ... o koltuk ne amacla kullanılmıs önce onlar bulunmalı. keske koltuga oturup önünü resimleseydin ...
artı koltugun bulundugu kaya cok farklı ve farklı bir sekil verilmiş kaya onuda sekillendirmek lazım sagından solundan bakbakalım...bana bir fil gibi geldi o nereye bakıyor...

DAYI
09-20-2008, 02:06 AM
http://img220.imageshack.us/img220/9328/koltuk20tac59fc4b1202oa0.jpg (http://imageshack.us)
http://img220.imageshack.us/img220/koltuk20tac59fc4b1202oa0.jpg/1/w870.png (http://g.imageshack.us/img220/koltuk20tac59fc4b1202oa0.jpg/1/)

selamünaleyküm dostlar benim gördüğüm kadar bu taş bi domuz hira fil olması için dikili taş hortum olması lazım ama onu ayırmak için özellikle aynı taştan yapmamış taş değişik yani domuz kafasın kaldırmış o dikili taşta boynunu kaşıyo yorumlar bu minvalde olursa daha sağlıklı olur kanatindeyim birde o arkadaşın koltuk dediği kısım acaba bir insan rahat oturacak büyüklüktemi yoksa şekil olarakmı koltuk dedi saygılar DAYI

hira_pc
09-20-2008, 10:32 AM
a.s. evet DAYI cok dogru tespit bu bir domuz ve dediğin gibi burada koltugun ve merdivenlerin konulması bir acıdan domuz figürünü saklamak acısından dikkati oraya vermek... keske bu tasın değişik acılardan resimlerini ekleseydin...
orası oturak tası seklinde yapılmıs DAYI bence cünkü önüne iki merdiven eklemeleri acısından sol kol koyma yeri farklı bir yere cevirebilir ... buda malın parcalı olarak gömülme olasılıgını ortaya cıkarıyor . gözün hemen ön bölgesi ufak hediye icin sonra geniş acısı sanırsam koltuk tasına oturunca düz olarak ikiside aynı bölgeye bakıyorlar.. artı koltuk sol kol koyma yeri oldugu acısından sol taraf basta arastırma gerektiren yerler ...

buranın son noktasını bulmak kolay ve bulunan son noktayıda acmak kolay olmayacaktır cünkü bu tür işaretler bir kac kişi tarafından yapılmıyor ... ve büyük bir titizlikle yapılan yerler ...
özelliği hediyeli yer olabilir... önce onu yokla

denizpetek
09-20-2008, 09:07 PM
Arkadaşlar ilgilenip yorum yaptığınız için hepinize çok tşk ederim
cidden beni çok mutlu ettiniz... birkaç gün içinde gidp başka resimler de çekeceğim
sizden ricam hangi açılardan hangi yönlerin ayrıntılı resimlerini çekeceğimi tavsiye etmeniz...

paylaşmayı bilen bir kardeşiniz.....

denizpetek
09-20-2008, 09:12 PM
bu arada arkadaşlar o koltuğa oturup sol kolunuzu koyabiliyorsunuz....

DAYI
09-20-2008, 11:30 PM
selamünaleyküm kardeşim madem tekrar gideceksin dört taraftan detaylı fotoğraf istiyorum ve özellikle hayvanın başını koyduğu taşın resmini çeşitli yönlerden ve hatta kendiniz inceleyin dikkat çekici bir çizik dahi olsa onu görüntüleyin saygılar allah kolaylık versin birde koltuk dediğin yere oturulmuyosa koltuk değil yön işaretidir ona iyi bakarsanız sevinirim

denizpetek
09-21-2008, 12:36 AM
resim 1 deki taşa kesinlikle oturuluyor...
ve sol elinizi oraya yaslayabiliyorsunuz..
dediğiniz yerlerden resimler çekeceğim fakat diğer resimlerdeki kaya ile ilgili de yorumunuzu da bekliyorum
oranın altında ya da arkasında bir giriş olabilir mi???

hira_pc
09-21-2008, 01:19 PM
s.a. bu tür işaretlerin cok yakınında girişe kolay kolay rastlamak mümkün değildir...
burda gözün baktıgı ön bölgesini on metreye kadar bir cizhazla kontrol edin bakalım bir hediye olayıyla karsılasa bilecekmisiniz...
Olay burda tahminen ikiye üçe bölünmüş yer ve yön veren ufak detaylar seni son nokta işaretlerine yönlendirir.

DAYI
09-21-2008, 10:23 PM
selamünaleyküm ( BİLGİ AMAÇLI KAYA MEZARI ) bölümüne bakarsanız ne demek istediğimi anlarsınız Giriş kapısının üstünde aynı işaret mevcut saygılar DAYI

jeje
02-12-2011, 11:54 AM
http://img805.imageshack.us/img805/7343/koltukta2.jpg (http://img805.imageshack.us/i/koltukta2.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

aynı şeklin benzeri bende de var şahşi fikrim basamak değil herbiri bir mezar üst taraflarında oyma var mı

hutame
02-12-2011, 09:08 PM
koltuk dedıgın kaya mezar işaretidir..resme bak solda kapısı var orda gır oraları ıncele ..derim

usta_44
02-23-2011, 10:56 PM
o bir fil. önünde duran da hortumu ve sonradan yapılmış. içindeki müjde yeterde artar bile.(hortumu iyi incele)

istihkam
02-24-2011, 12:56 AM
o bir fil. önünde duran da hortumu ve sonradan yapılmış. içindeki müjde yeterde artar bile.(hortumu iyi incele)

usta ustaca ceap vermıs.
aynen devam abı ellerıne saglık.
:)

istihkam
02-24-2011, 12:58 AM
bır eklentıdede ben bulunayım.
yakınında bahce gıbı duzluk olacak dere yanından gecer.
kayanın o baceyle bulustugu noktada tunellı gırısı olur.
gırıs kapısı barız bellıdır.
hunı gıbı olur.
kaldır gır.
dıgerresımlerde gozuken yer uyuyor.
bahsettıgım gıbı bır yerde ıse gırısı ardındadır.
saygılar.

tarıkziyad
02-24-2011, 11:56 AM
eyvallah ustalarım fil işaretini açıklamışsınız filleri kullanan kavimler persler gibi çok eski kavimlerdir tabiki ustalarım daha iyi bilir

hsyn
06-02-2011, 04:43 PM
arkadaşım otur oraya 5-veya15 metre arası gözüne bir tümsek veya yığma çarparsa malın oradadır muhtemelen mezar olcak

afyonlu_usta
08-27-2011, 02:16 AM
s.a filin hortumunun arası boş bak bakalım iki taraftanda ne görecen :?

redkit
08-28-2011, 11:11 AM
sevgili denizpetek
yeriniz mükenmel önçelikle Rabbim yemenizi kolaylaştırsın
1çisi koltuk taşını bulmuşunuz ve burada merdiven şeklinde basamaklı yer var burada sizde bilirsiniz inip çıkmaktır koltuk ise karşı istikamete veya arkaya bakmaktır resmin uzaktan çekimide çökmüş bir hayvanı andırıyor buda demektirki "beni kaldırın" yani burada kapalı bir yer var ve bu yer bunun altında olduğu kesin yalnız şunu belirteyim "altında"derken şunu unutmayın alt istikamettemi yoksa hemen altındamı?
önçelikle koltuğun önünde ne var (yığma tepe)-(çökük yer)-(gölet gibi yer)-(dere ve bu dere tek kaya görünümlü yer)-(kuyu)-(açık magara)-(kapalı yer magara olabileçek)
bu gibi yerleri araştırmalısın aynı şekilde arka istikametide araştırmalısın
eğer bunlar gerçekten cevrede yoksa o zaman bu yer buranın altındadır ve merdiven istikametinde bir kapalı giriş aramalısın
size kolay gelsin

formen16
10-15-2011, 08:23 PM
Burası eski inançlara göre,ana tanrıçaya adanmış bir kutsal alan.O koltuk ta O'na ithafen yapılmış.Burada define falan olmaz.
Çevresinde yuvarlak,kare veya dikdörtgen oyma varsa mezar olabilir.Buranın biraz daha aşağı kesimlerinde araştırma yapmakta fayda var.