PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : dev küp

Gaziosmanpaşa
11-15-2008, 02:16 PM
Düzce'nin Cumayeri İlçesi Subaşı Köyü'nde Hüseyin Yılmaz isimli çiftçi tarlasını kazarken milattan sonra 5. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen ve Bizanslılar tarafından kullanılan şarap saklama küpü buldu.

Cumayeri İlçesi Subaşı Köyü'nde çiftçilik yapan Hüseyin Yılmaz tarlasında Bizans Dönemi'ne ait olduğu tahmin edilen şarap saklama küpü buldu. Yaklaşık 5. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen küp, Yılmaz'ın sabanına takıldı. Hüseyin Yılmaz isimli vatandaş küpü görünce yetkili mercilere haber verdi.

Tarlasını sürerken, sabanı tarihi esere takılan Hüseyin Yılmaz, "Ben yaklaşık 10 yıldır bu tarlayı sürüyorum. Fakat bu kez saban derine kaçarak takıldı. Önce sabanın parçası kırıldı sandım. İnip baktığımda toprağın aşağı doğru kaydığını fark ettim. Biraz inceleyince küpü fark ettim ve yetkililere haber verdim" dedi.

Subaşı Köyü Muhtarı Saffet Çiçek ise, köylerinde daha önce de bu tip tarihi eserlerin bulunduğunu belirterek, "Hüseyin Yılmaz isimli vatandaş tarlasında küp bulduğunu söyleyerek bana haber verdi. Bende hemen jandarma ve yetkili kurumlara haber verdim. Köyümüzde daha öncede yol çalışmaları sırasında buna benzer iki adet küp bulundu" diye konuştu.

Subaşı Köyü'nde Hüseyin Yılmaz'a ait tarlada bulunan şarap saklama küpü Düzce Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ekipleri tarafından incelenerek yerinden çıkarıldı. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü yetkilileri, tarihi eserin Bizans dönemine ait ve yaklaşık bin 500 yıllık olduğunu ayrıca küpün o dönemde şarap saklamak için kullanıldığını tahmin ettiklerini söylediler. Tarlada bulunan tarihi eser detaylı incelemesi yapılmak üzere Konuralp Müzesine götürüldü.

kontarix
11-15-2008, 02:22 PM
yerleşim alanı olsa gerek cevresinde.

Gaziosmanpaşa
11-15-2008, 02:24 PM
eskiden bu kuplerde ya sarap saklarlarmis yada iclerine bugday koyup izsiz arazilere gomerlermis vergi memurlarindan kacirmak icin,hatta eski insanlarin vergi memurlarindan korktuklari kadar askerlerden kormadiklarini soylerler

suskun
11-15-2008, 03:09 PM
vergi kacakcılıgı yeri ve zamanı yok demekki her dönem oluyormus

Gaziosmanpaşa
11-16-2008, 03:33 AM
e ski zamnlarda simdiki gibi traktor bicerdover vs yok tarim yapmak cok zo, herhalde bir avuc bugday altin kiymetinde olsa gerek

detay
01-16-2009, 01:19 AM
içinden altın cıksaydı ne olurdu acaba

istihkam
01-16-2009, 01:29 AM
suan aramızda olmazdın heralde detay kardes... sevdıgım bır yonun varkı arastırmacısın.
degerlı dostlarım bu tur kuplerın ne olduguna karar verebılmek ıcın en ıyı yontem cevrede sıkılabılen ezılıp mamulu yapılabılen nebatların olup olmadıgını arastırmaktır durum buna elverıslı bırde duvar kalıntıları cıkıyorsa derhal muze mudurlugune haber vermelı.

derdest
01-16-2009, 04:18 PM
herkese selam ben bişey merak ettim bu küp baya eski aşşağı yukarı 1500 yıllık bu adama para ödemedimi acaba müze hani tarihi eseri götürünce değeri veriliyodu ...

istihkam
01-16-2009, 05:47 PM
degerlı derdest kardesım kultur ve sanatla alakalı her ne bulursan bul muzenın yanı devletındır ve hak eddıa edemezsın...
Altın harıcınde hıc bır seyde ozel sahısların hıssesı yoktur...

OPTİMUS
01-16-2009, 06:32 PM
teşekküler kardeşim meğine sağlık

DAYI
01-16-2009, 10:48 PM
selamünaleyküm sstihkam derdestin dediğini anlıyorum tarihi eserleri müzeye götürelim ruhsatsız kazı yapmayalım diye devamlı telkinde bulunuyoruz ve devlet te bunu istiyor ama bu tür olaylarda tahminimce vatandaş talepte bulunursa takdir komisyonu kurulup değer mal sahibi şahısa kanunların belirlediği bölüm verilmektedir yer altından çıkan devletin diye bir şey yok olmamasıda lazım yoksa bu dışarıya giden malları durdurmak mümkün olmaz saygılar DAYI

delidede
04-16-2009, 12:48 AM
Düzce'nin Cumayeri İlçesi Subaşı Köyü'nde Hüseyin Yılmaz isimli çiftçi tarlasını kazarken milattan sonra 5. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen ve Bizanslılar tarafından kullanılan şarap saklama küpü buldu.

Cumayeri İlçesi Subaşı Köyü'nde çiftçilik yapan Hüseyin Yılmaz tarlasında Bizans Dönemi'ne ait olduğu tahmin edilen şarap saklama küpü buldu. Yaklaşık 5. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen küp, Yılmaz'ın sabanına takıldı. Hüseyin Yılmaz isimli vatandaş küpü görünce yetkili mercilere haber verdi.

Tarlasını sürerken, sabanı tarihi esere takılan Hüseyin Yılmaz, "Ben yaklaşık 10 yıldır bu tarlayı sürüyorum. Fakat bu kez saban derine kaçarak takıldı. Önce sabanın parçası kırıldı sandım. İnip baktığımda toprağın aşağı doğru kaydığını fark ettim. Biraz inceleyince küpü fark ettim ve yetkililere haber verdim" dedi.

Subaşı Köyü Muhtarı Saffet Çiçek ise, köylerinde daha önce de bu tip tarihi eserlerin bulunduğunu belirterek, "Hüseyin Yılmaz isimli vatandaş tarlasında küp bulduğunu söyleyerek bana haber verdi. Bende hemen jandarma ve yetkili kurumlara haber verdim. Köyümüzde daha öncede yol çalışmaları sırasında buna benzer iki adet küp bulundu" diye konuştu.

Subaşı Köyü'nde Hüseyin Yılmaz'a ait tarlada bulunan şarap saklama küpü Düzce Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ekipleri tarafından incelenerek yerinden çıkarıldı. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü yetkilileri, tarihi eserin Bizans dönemine ait ve yaklaşık bin 500 yıllık olduğunu ayrıca küpün o dönemde şarap saklamak için kullanıldığını tahmin ettiklerini söylediler. Tarlada bulunan tarihi eser detaylı incelemesi yapılmak üzere Konuralp Müzesine götürüldü.
içinde toprak bile olmaması sizinde dikkatini çekmedimi bence içi boşaltıldıktan sonra yetkililere haber verilmiş. Buğdaysa buğday , şarapsa şarap ama hiç bişey yok nedense :(

delidede
04-16-2009, 12:49 AM
içinde toprak bile olmaması sizinde dikkatini çekmedimi bence içi boşaltıldıktan sonra yetkililere haber verilmiş. Buğdaysa buğday , şarapsa şarap ama hiç bişey yok nedense :(

SEYRANİ
04-16-2009, 06:02 PM
bu küpler genelde tahıl yag yada şarap konulmak için kullanılmış içinden toprak çıkmaması içinde sıvı bir madenin oldugunu delalettir agzı kapalıise bile sıvı madde bin yıllar sonra dogal olarak kurumuş yada sızmıştır

AYDIN
04-16-2009, 09:09 PM
bence bu bir yag küpü tes edilmiştir:)

kurdoğlu
04-16-2009, 09:13 PM
aydın bey nerden bildiniz yoksa sizdemi vardınız çıkartırken

AYDIN
04-16-2009, 09:20 PM
aydın bey nerden bildiniz yoksa sizdemi vardınız çıkartırken

bu boyutlarda çıkardık kardeşim zeytin yagı konmuş içine analiz etti bilir kişi

bahadır4
04-16-2009, 09:44 PM
selamün aleyküm düzcenin her yerinden böyle küpler cıkabilmekdedir . cünkü her yeri tarih. selamlar.

kurdoğlu
04-16-2009, 11:24 PM
tamamda düzcede yağ çıkmaz ordada pekmez küpüdür belki zeytin olmayan yerde yağ neden olsun

meçhul
05-21-2009, 11:47 PM
aynı şekilde küp buluyorlar boş yok diye gidiyorlar,daha sonra çoban çukura iniyor çubuğu ile dürtüyor sağı solu 5000 adet bizans altını buluyor,bunu duyanlar gidiyor diğer köşedende 5000 altın alıyorsırayla derken dört bir köşesinden para çıkıyor.bilmeyen birşey yok diye gidiyor.bence o küp boşu boşuna gömülmedi oraya
altı yoklanmalı bence dört küp altını alanlardan ders almak lazım dimi ama:cool::cool::cool:

DAYI
05-22-2009, 01:00 AM
aynı şekilde küp buluyorlar boş yok diye gidiyorlar,daha sonra çoban çukura iniyor çubuğu ile dürtüyor sağı solu 5000 adet bizans altını buluyor,bunu duyanlar gidiyor diğer köşedende 5000 altın alıyorsırayla derken dört bir köşesinden para çıkıyor.bilmeyen birşey yok diye gidiyor.bence o küp boşu boşuna gömülmedi oraya
altı yoklanmalı bence dört küp altını alanlardan ders almak lazım dimi ama:cool::cool::cool:

selamünaleyküm usta dediğin olmaz bişey değil nadirde olsa olur tabi yapılan iş iyi yapılmalı ve güzel kontrol edilmeli..
ama genelde bu tür küpler erzak depolamak amacı ile kullanılmıştır

mehmet
10-16-2009, 09:39 PM
ama sit alnı değil kendi tarlasıysa vermesi gerek devletin

Comanche
08-16-2010, 08:42 PM
S.a arkadaşlar o küpün aynısından hatta daha güzeli aynı boyda üzerinde işlemeli kabartmalar olan bir küp benim tavan aramda var 70 yıl önce dedem bulmuş içinde şerap vardı ama dedem dökmüş o şerabı acaba küp para edermi.hesaplarıma göre en az 600 yılı var.

Comanche
08-21-2010, 10:07 AM
Arkadaşlar bu konuda bilgi alırsam çok memnun olurum Teşekkürler...