DefineBurada.CoM

DefineBurada.CoM (http://www.defineburada.com/forum/index.php)
-   Sikkeler (http://www.defineburada.com/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   uzerinde domuz resmi olan sikkeler (http://www.defineburada.com/forum/showthread.php?t=645)

Gaziosmanpaşa 09-18-2008 12:07 AM

uzerinde domuz resmi olan sikkeler

uzerinde domuz resmi olan sikkeler hakinda bilgisi olan arkadas varmi yada herhangi bir resim
hangi medeniyete aitler

DAYI 09-18-2008 01:25 AM

selamünaleyküm eros sormak istediğin şeyi tam olarak anlamış değilim sikke dediğin şey küçük paradır ama domuz resmi olanını çok nadir yakalarsınve çok değerlidir. ama birde tatyanos dediğimiz tür vardır onlar para değil bir nevi külçedir. parasına gelince onu ne sen sor ne ben söyleyeyim. saygılar

Gaziosmanpaşa 09-18-2008 01:31 AM

oncelikle ilgilendin icin tsk aslinda anlamisisn sordugumu bi cesit para ustunde domuz resmi var ama boyutunu asa yukari bir kavanoz kapagi buyuklugunde oldunu duydum ve cok degerliymis ama ne kadar dogru yalan bilemem elinde resim yada bilgi olan varsa hangi medeniyette kullanilmis

hira_pc 09-18-2008 11:32 AM

bizans ve roma da kullanıldıgı görülmüştür ... Dayının dediği gibi cok nadir bulunan eserler oldugundan dolayı zaten pahalı az bulunur ve değerlidir... üzerindeki domuz sayısına göre kullanıldıgı medeniyet farklılık göstere bilir. çeşitli dönemlerde kullanılmıstır..

cas 12-03-2008 11:19 PM

Aslında açılan konu ( domuz sıkkesi ) bir çok ünlü sıkke kataloglarında bile yok ( benmi göremedim yoksa ) !!

Ya da sahte bir sıkke olma olasılığı var mı acaba ?? ve ya gerçek bir şeylerde niçin kaale alınmamış bir sıkke bu ( domuzlu para ) en azından kataloglarda ???

İlgili sikke hakkında daha detaylı bilgilere sahip olan arkadaşlarımız ?? ...

Bu ( domuzlu para ) si hakkında benim duyumum ( gümüş ve altın ) olarak varmış !!

Gaziosmanpaşa 12-03-2008 11:46 PM

bende kataloglarda goremedim hep bahsederler bende o yuzden merak etim nasil bisey diye bide cok degerli oldugunu duymustum

işaretçi 12-04-2008 12:41 AM

selam bu paralar cok eski medeniyetlere dayanır bu paranın tarihi 4000 5000 yıla dayanır cok ebatı 1 kglık konserve kapagı kadar olup 9 mm kalınlığındadır cok eski olmasına nazaran cok degerli paradır en degerli para lidyalıların parasıdır lidyadan sonra bu gelir ama bu lid yalardan eski olduğu için para yerine gecmez kulçe denir çünkü ilk parayı lıdtyalılar cıkarmıştır yanlız tam emin deyilim ama ya ati ya hititlere dayanır bunu cok nadir ve tek bi medeniyet kullanmıştır bilgilerim bu kadar saygılatrımla iyi çalışmalar

Gaziosmanpaşa 12-04-2008 02:11 PM

bilgilerin icin sag ol isaretci kardes

SEYRANİ 12-04-2008 06:53 PM

cas ustanında dedigi gibi sikke katologlarında böle bi para yok bu paralar tedavüle sürülmemiş benim bildigim baştaki zatın istegi üzerine birazda müslümana inat eş dost alışverişte görsün hesabı basılan paralardır:)

oguz.han.54 01-12-2009 03:05 PM

arkadaşlar aranızda ben yeniyim ama %70 bu domuz paralardan çıkıcağına emin olduğum işaretli yer biliyorum sizden ricam bu paraları nereye sevk edebiliriz mümkünü olduğu zaman

DAYI 01-12-2009 03:14 PM

selamünaleyküm değerli kardeşim aramıza öncelikle hoşgeldin allah emeğini zayii etmez inşallah bulduğun her şeyi müzeye sevk edeceksin değerli kardeşim saygılar

SEYRANİ 01-12-2009 06:20 PM

evet kardeşim müzeye götüreceksin en güzeli başına türlü işler alırsın yoksa

furkan1945 03-23-2009 06:27 PM

onlar sikke değil bilmeni isterim onlar bir nevi kilit anahtar,yadayüksek rütbeli askerlerin kullandığı mühürlerdir,kabalistik olarak kullanıldılar

hira_pc 03-23-2009 06:27 PM

furkan1945 bund ayardımcı olunacak bir olay görmüyorum arkadasım müze gereken yardımı yapar zaten diye düşünüyorum ...saygılar

JOVİYANUS 03-23-2009 06:55 PM

dostum müzeye götr urasma degmez.müzeyede ole rasgele goturemesin onuda diyim.nerden buldun hani izin kagıdın derler ve cıs yaparlar adama.iznini al ole kaz.yada mesela hani olurya bir sey ekecegin tutmustur onumuzde tam mart zaten ekim zamanı kazdıgın çkurulardan birinde razstglersen biseye ozman dersin işte bakın burası zeytin ekiyodum bu çıktı...saygılar.

MANOL 03-23-2009 08:11 PM

Domuzlu Paranin Bir Cesidi Var Altini Bronzu Bakiri Vs....takyanos Diye Bisey Yok Dakyanus Genç Roma Kralinin Parasi Var O Parada Yuvarlak Degil Zaten Cok Ender Olur Ana Domuz 3 Yavruyu Emzirir Vaziyettedir...

DAYI 03-23-2009 08:26 PM

selamünaleyküm dostlar evet manol ustaya katılıyorum dakyanoslar yuvarlak değil aşşağı yukarı 8 mm kalınlığında ve dört köşedir

contrabutex 03-24-2009 12:39 PM

arkadaşlar benim bildiğim dacyanus paraları domuzlu paralar

DAYI 03-24-2009 01:22 PM

MANOL: Domuzlu Paranin Bir Cesidi Var Altini Bronzu Bakiri Vs....takyanos Diye Bisey Yok Dakyanus Genç Roma Kralinin Parasi Var O Parada Yuvarlak Degil Zaten Cok Ender Olur Ana Domuz 3 Yavruyu Emzirir Vaziyettedir contrabutex : arkadaşlar benim bildiğim dacyanus paraları domuzlu paralar
AYNI ŞEYDEN BAHSEDİLYO GALİBA :D:D:D DAYI

SEYRANİ 03-24-2009 08:43 PM

aynı şey abi halk arasında tokyanus deni r
Dakyanus asıl adi manol da düzeltmiş sagolsun:)

misafir48 12-13-2010 09:16 PM

Selamlar

Toplam 2 Eklenti bulunuyor.
SELAMLAR,,

Değerli arkadaşlar domuzlu para antik grek döneminde bolcana kullanılmıştır

bir kaç örnek atayım bakınız,,

1 sikke grk doğu roma ,,

altın 8,2 gr ABD müzayede satış fiyatı 17,450 dolar

ikinci sikke ,,

kzikos gümüş sikke 9,5 gr ABD müzayede satış fiyatı 8,300 dolar

kıtmir 09-20-2011 12:00 AM

manol ve dayı kardeş su 4 köşeli domuzlu paranın bir remi var mı?

korkut1 09-20-2011 02:49 PM

domuzlu para değerlidir bunu iyice araştırın

DAYI 09-20-2011 09:05 PM

Konu gerektiği kadar açıklanmış galiba ama elinizde varsa onu bilemem değişik bi şey olabilir

formen16 11-14-2011 08:31 PM

Defineciler arasında domuzlu para olarak söylenegelen,nam-ı diğer TAKKANOZ olarak nam salmış;60 gr.dan başlayıp,600 gr.a kadar ağırlığı olduğu rivayet edilen bu sikkeyi,alemde gezipte duymayan yoktur.
Domuz resmi,yaban domuzu protomu (yarım profil) olarak daha çok arkaik ve klasik çağ sikkelerinde kullanılmıştır.
Eğer yanlış hatırlamıyorsam yıllar önce kataloğun birinde Roma İmparatorlarından Antoninus Pius'un bastırdığı,sola bakan büyük bir domuz ile çevresindeki yavrularının betimlendiği bir gümüş stater görmüştüm.
Takyanuz olarak bilinen adam ise M.S.245-312 yılları arasında yaşamış,284-305 yılları arasında Roma İmparatorluğu yapmış olan İmp.Diocletianus'tur.Tarihe Roma'nın Son İmparatoru sıfatıyla (çünkü İmparatorluk O'ndan sonra doğu ve batı olmak üzere ikiye ayrılmıştır) Üçüncü Yüzyıl Krizi'ni bitirmesi ve hristiyanlara yaptığı baskılarla geçmiştir.Ömrünün son yıllarını da,tahttan çekilip lahana yetiştiriciliği yaparak tamamlamıştır.:)
Bahsedilen tip ve ağırlıklardaki altın bir domuzlu paranın varlığına sikke kataloglarında bile rastlanmamaktadır.
Benim tahminim ise bu TAKKANOZ olarak tarif edilen şeyin aslında para değil de;müzelerimizde sergilenen ve açıklamalarında Roma Dönemi mezar armağanı olduğu belirtilen;bazıları 500-600 gr.hatta daha fazla ağırlıklarda olabilen yuvarlak,elips,dikdörtgen,kare vs. gibi çeşitli varyasyonlardaki hatıra madalyonlardır.
Saygılarımla.

kıtmir 11-21-2011 12:14 AM

formen 16.. sonuçta değerli mi bu şeyler..müzelerde var diyorsun, yani çok var, değersiz anlamında mı??dayı kardeş, dediğin şey galiba dört köşeli 1 cm. kadar kalın,500 gr. bakır vs.,bir tarafında ana baba domuz ana 2-3 yavruyu emziriyor önde de 3 yavru gidiyor.arkasında da 2-3 insan ve domuz var dimi?...

DAYI 11-21-2011 01:38 AM

Selamünaleyküm kıtmir usta bırakalım bu para meselesini burası neticede bi paylaşım sitesi kardeşim alışveriş veya değer biçme yeri değil varsa elinizde şayet götürün müzeye orda değer biçerler saygılar dayı

iLLegaL 11-21-2011 10:27 PM

Sevgili gaziosmanpaşa ;

Senin bahsettiğin silkeler iskenderiyeye aittir.

manaslı 11-23-2012 11:04 PM

Alıntı:

Gaziosmanpaşa Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 1305)
uzerinde domuz resmi olan sikkeler hakinda bilgisi olan arkadas varmi yada herhangi bir resim
hangi medeniyete aitler

s.a arkadasım resım yok ama bır çömlek altından daha degerlı oldugunu soleyen kısıler var bıldıgım bukadardır.gecmıs tarıhlerde domuz resımlı paralar nadır basıldıgı ıcın degerlerıde ona gore pahalı olurmus.

son noktacı 12-07-2012 12:14 AM

Toplam 1 Eklenti bulunuyor.
Alıntı:

işaretçi Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 2553)
selam bu paralar cok eski medeniyetlere dayanır bu paranın tarihi 4000 5000 yıla dayanır cok ebatı 1 kglık konserve kapagı kadar olup 9 mm kalınlığındadır cok eski olmasına nazaran cok degerli paradır en degerli para lidyalıların parasıdır lidyadan sonra bu gelir ama bu lid yalardan eski olduğu için para yerine gecmez kulçe denir çünkü ilk parayı lıdtyalılar cıkarmıştır yanlız tam emin deyilim ama ya ati ya hititlere dayanır bunu cok nadir ve tek bi medeniyet kullanmıştır bilgilerim bu kadar saygılatrımla iyi çalışmalar

Merhabalar sn işaretçi bilgilerin yanlış bir konu hakkında bilgin varsa paylaş yoksa bir bilenden öğren yada öğrenmeye çalışki başka biriside yanlış bilgilenmesin
1- yanılgın ilk sikke m.ö batı anadoluda 7 yüzyılın ikinci yarısıda lidyalılar tarafından basılmıştır ilk basılan sikke elektrum (100 .de.30 altın 100 de 70 gümüş)olarak basılmıştır buda tahminen 2740 yıllıktır bahsi geçen domuzlu sikkeleri lidya ,likya ,dahil antik dönem grek yünan medeniyetlerinde bir çok kavimce basılmıştır en değerli para lidyalıların parası denmesi yanlıştır lidyalıların çok çeşitli paraları mevcuttur milet dediğimiz 1.50 gr la 1.75 gr arasında basılan lidya gümüşleri üzerinde domuzlu kirpili aslanlı olarak basılmış ve bugün avrupada gömlek düğmesi yapılmaktadır 5 üro fiyatla müzayedelerde satılmayıp yurt içinde kaçak yollarla aracılar sayesinde koleksiyonerlere 10 ile 20 lira arasında pazarlandığı bilinmektedir bunların altın ve elektronları 500 ile 2000 dolar arası müzayedelerde alınıp satılmaktadır sizin bahs etmiş olduğunuz konserve kutusundaki domuzlu paralar (Kuranı.kerimde zikr edilen yedi uyurları mağaraya kapayan zalim kral takyonusun parasıdır .sözde ki böyle bir para takyanusun yoktur )tarihi m.ö 270 dir buda 2282 yıl önceye tekavül eder takyanusun tarihte basılan bütün sikkeleri bellidir bahs edilen sikkesi basılmamıştır grek romanın ilk dönemlerinde bahsettiğiniz kadar büyük sikkeler basılmıştır domuzlu olmayan lakin takyanusun basılmamıştır takyanusun sikkelerini resimlicem aşağıda .Hititler akatlar frengler urartular bunlar tarihte sikke basmadılar para yerine geçen parçalar halinde alışverişlerde resimsiz altın ve gümüş parçaları kullanmışlardır.

son noktacı 12-07-2012 12:17 AM

Toplam 4 Eklenti bulunuyor.
Alıntı:

işaretçi Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 2553)

Merhabalar sn işaretçi bilgilerin yanlış bir konu hakkında bilgin varsa paylaş yoksa bir bilenden öğren yada öğrenmeye çalışki başka biriside yanlış bilgilenmesin
1- yanılgın ilk sikke m.ö batı anadoluda 7 yüzyılın ikinci yarısıda lidyalılar tarafından basılmıştır ilk basılan sikke elektrum (100 .de.30 altın 100 de 70 gümüş)olarak basılmıştır buda tahminen 2740 yıllıktır bahsi geçen domuzlu sikkeleri lidya ,likya ,dahil antik dönem grek yünan medeniyetlerinde bir çok kavimce basılmıştır en değerli para lidyalıların parası denmesi yanlıştır lidyalıların çok çeşitli paraları mevcuttur milet dediğimiz 1.50 gr la 1.75 gr arasında basılan lidya gümüşleri üzerinde domuzlu kirpili aslanlı olarak basılmış ve bugün avrupada gömlek düğmesi yapılmaktadır 5 üro fiyatla müzayedelerde satılmayıp yurt içinde kaçak yollarla aracılar sayesinde koleksiyonerlere 10 ile 20 lira arasında pazarlandığı bilinmektedir bunların altın ve elektronları 500 ile 2000 dolar arası müzayedelerde alınıp satılmaktadır sizin bahs etmiş olduğunuz konserve kutusundaki domuzlu paralar (Kuranı.kerimde zikr edilen yedi uyurları mağaraya kapayan zalim kral takyonusun parasıdır .sözde ki böyle bir para takyanusun yoktur )tarihi m.ö 270 dir buda 2282 yıl önceye tekavül eder takyanusun tarihte basılan bütün sikkeleri bellidir bahs edilen sikkesi basılmamıştır grek romanın ilk dönemlerinde bahsettiğiniz kadar büyük sikkeler basılmıştır domuzlu olmayan lakin takyanusun basılmamıştır takyanusun sikkelerini resimlicem aşağıda .Hititler akatlar frengler urartular bunlar tarihte sikke basmadılar para yerine geçen parçalar halinde alışverişlerde resimsiz altın ve gümüş parçaları kullanmışlardır. bahsi geçen domuzlu ilk basılan sikke (milet)ve ilk basılan elektrum sikke (4,70 gr )resmi ve diğer basılanlar

son noktacı 12-07-2012 12:26 AM

Toplam 4 Eklenti bulunuyor.
Aşağıdaki sikkelerde komle domuzlu paralardır çıktığı yerde balikesir bolgesinden kyzios antik kentte çıkmış ve tamamıda müzeye kayıtlıdır ..

son noktacı 12-07-2012 12:28 AM

Ve konuda bahsi geçen taklit takyanus sikkesi 200 gr ağırlığındadır ve taklittir

son noktacı 12-07-2012 12:30 AM

Takyanusun taklit paralarından bi tane daha ,,

son noktacı 12-07-2012 12:33 AM

Takyanusun gerçekte basılan sikkeleri aşağıdadır ve gerçek ismide Diocletianus dur ve hiç bir zaman domuzlu sikkesi basılmamıştır bu kralın ....

zagor339 05-31-2013 12:35 AM

arkadaş bende domuz lıraı var napmaklıyım 8.5 gr

son noktacı 05-31-2013 01:32 AM

Alıntı:

zagor339 Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 23852)
arkadaş bende domuz lıraı var napmaklıyım 8.5 gr

Domuzlu lira olmaz domuzlu sikke olabilir resimini bi paylaş neyin nesi bi analiz edelim :)

akrep 11-13-2013 09:54 PM

selam arkadaslar üzerinde 10 yavru domuz ve anasi olan bir sikke ne anlama gelir?

son noktacı 11-16-2013 11:41 PM

Alıntı:

akrep Nickli Üyeden Alıntı (Mesaj 24094)
selam arkadaslar üzerinde 10 yavru domuz ve anasi olan bir sikke ne anlama gelir?

Sikkenin sahte olduğu anlamına gelir ..

akrep 11-17-2013 12:55 AM

neden sahte olma ihtimali var?

WEZ Format +3. Şuan Saat: 09:28 PM.