DefineBurada.CoM

DefineBurada.CoM (http://www.defineburada.com/forum/index.php)
-   Sikkeler (http://www.defineburada.com/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   uzerinde domuz resmi olan sikkeler (http://www.defineburada.com/forum/showthread.php?t=645)

Gaziosmanpaşa 09-18-2008 12:07 AM

uzerinde domuz resmi olan sikkeler

uzerinde domuz resmi olan sikkeler hakinda bilgisi olan arkadas varmi yada herhangi bir resim
hangi medeniyete aitler

DAYI 09-18-2008 01:25 AM

selamünaleyküm eros sormak istediğin şeyi tam olarak anlamış değilim sikke dediğin şey küçük paradır ama domuz resmi olanını çok nadir yakalarsınve çok değerlidir. ama birde tatyanos dediğimiz tür vardır onlar para değil bir nevi külçedir. parasına gelince onu ne sen sor ne ben söyleyeyim. saygılar

Gaziosmanpaşa 09-18-2008 01:31 AM

oncelikle ilgilendin icin tsk aslinda anlamisisn sordugumu bi cesit para ustunde domuz resmi var ama boyutunu asa yukari bir kavanoz kapagi buyuklugunde oldunu duydum ve cok degerliymis ama ne kadar dogru yalan bilemem elinde resim yada bilgi olan varsa hangi medeniyette kullanilmis

hira_pc 09-18-2008 11:32 AM

bizans ve roma da kullanıldıgı görülmüştür ... Dayının dediği gibi cok nadir bulunan eserler oldugundan dolayı zaten pahalı az bulunur ve değerlidir... üzerindeki domuz sayısına göre kullanıldıgı medeniyet farklılık göstere bilir. çeşitli dönemlerde kullanılmıstır..

cas 12-03-2008 11:19 PM

Aslında açılan konu ( domuz sıkkesi ) bir çok ünlü sıkke kataloglarında bile yok ( benmi göremedim yoksa ) !!

Ya da sahte bir sıkke olma olasılığı var mı acaba ?? ve ya gerçek bir şeylerde niçin kaale alınmamış bir sıkke bu ( domuzlu para ) en azından kataloglarda ???

İlgili sikke hakkında daha detaylı bilgilere sahip olan arkadaşlarımız ?? ...

Bu ( domuzlu para ) si hakkında benim duyumum ( gümüş ve altın ) olarak varmış !!

Gaziosmanpaşa 12-03-2008 11:46 PM

bende kataloglarda goremedim hep bahsederler bende o yuzden merak etim nasil bisey diye bide cok degerli oldugunu duymustum

işaretçi 12-04-2008 12:41 AM

selam bu paralar cok eski medeniyetlere dayanır bu paranın tarihi 4000 5000 yıla dayanır cok ebatı 1 kglık konserve kapagı kadar olup 9 mm kalınlığındadır cok eski olmasına nazaran cok degerli paradır en degerli para lidyalıların parasıdır lidyadan sonra bu gelir ama bu lid yalardan eski olduğu için para yerine gecmez kulçe denir çünkü ilk parayı lıdtyalılar cıkarmıştır yanlız tam emin deyilim ama ya ati ya hititlere dayanır bunu cok nadir ve tek bi medeniyet kullanmıştır bilgilerim bu kadar saygılatrımla iyi çalışmalar

Gaziosmanpaşa 12-04-2008 02:11 PM

bilgilerin icin sag ol isaretci kardes

SEYRANİ 12-04-2008 06:53 PM

cas ustanında dedigi gibi sikke katologlarında böle bi para yok bu paralar tedavüle sürülmemiş benim bildigim baştaki zatın istegi üzerine birazda müslümana inat eş dost alışverişte görsün hesabı basılan paralardır:)

oguz.han.54 01-12-2009 03:05 PM

arkadaşlar aranızda ben yeniyim ama %70 bu domuz paralardan çıkıcağına emin olduğum işaretli yer biliyorum sizden ricam bu paraları nereye sevk edebiliriz mümkünü olduğu zaman

WEZ Format +3. Şuan Saat: 12:07 AM.