Tekil Mesaj gösterimi
Alt 01-24-2014, 07:30 PM   #44
son noktacı
Tecrübeli Üye

son noktacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 108013
son noktacı has a reputation beyond reputeson noktacı has a reputation beyond reputeson noktacı has a reputation beyond reputeson noktacı has a reputation beyond reputeson noktacı has a reputation beyond reputeson noktacı has a reputation beyond reputeson noktacı has a reputation beyond reputeson noktacı has a reputation beyond reputeson noktacı has a reputation beyond reputeson noktacı has a reputation beyond reputeson noktacı has a reputation beyond repute

Alıntı:
formen16 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
son noktacı ustam;bizlerin her şeyi bilmesi,hatta görmesi elbette mümkün değil.Bu yüzden bu tarz sikke basılmamış dediğin için,seni asla tenkit etmiyorum.Ama konunun daha iyi anlaşılması için;arka yüzünde 1 anaç domuz ve etrafında 8-10 yavru domuz (kotik) betimi olan olan ve Roma İmp.Antoninus Pius tarafından M.S.143-44 yıllarında 25 mm.çapında bronzdan bastırılmış olan sikkenin fotolarını aşağıdaki linkteki sitede görüp inceleyebilirsin.Saygılar.

Not:Resim yükleyemediğim için link veriyorum.

http://www.coincommunity.com/forum/t...OPIC_ID=162516
S.a Formen üstad verdiğin linkte 10 yavru ile anaç domuzun resmini göremedim
Bahsi geçen konudaki sikke 250 gr civarlarında yedi uyurlar dediğimiz kişileri mağaraya haps eden zalim kıral Takyanus gerçek ismi (Diocletianus) a ait olduğunu iddia ettikleri sikkeden bahs ediliyor yoksa başka roma ve yunan krallarına ait arkasında domuz resmi olupta iki üç mozası olan 2 ile 15 gr arası sikke çok miktarda mevcuttur ya ben anlatamıyorum yada yanlış anlatıyorum .Bahsi geçen sikke alttaki gibi olup 250 gr deniliyor bu sadece türkiyede deniliyor hiç bir ayrupa ve amerika kıtasında denilmiyor yok çünkü böyle bir sikke .olsa müzayede şirketlerinde bir şekilde bildirilip kataloğa işlenir elle tutulup gözle görülmüş ve resm edilen 250 gr lık gerçek takyanus,un 10 yavru ve bir anaç figürü işlenmiş sikkesi sadece söylentiden ibaret olup gerçekte ne görülmüştür nede resmedilmiştir bu sadece türkiyede definecilerin aralarında çıkarttığı dedikodudan ibaret olup sahte şekilde piyasaya sürülmüş bir kaç imitasyon sikkeden ibarettir Sikke bilimi başlı başına bir dal olup ciddi bir uğraştır hiç bir nümismat varmışla yada söylenti ile hareket etmez elle dokunulan gözle görülenle haraket eder somut delille haraket eder .
Eklenen Resim Ön İzlemesi
Dosya tipi: jpg 20100724132126.jpg (87,8 KB (Kilobyte), 16x kez indirilmiştir)