Go Back   DefineBurada.CoM > DEFİNECİYE GEREKLİ OLAN BİLGİLER > Tarihi Kiliseler , Manastırlar ve Tapınaklar
alan tarama | dedektör | toprak altı görüntüleme sistemleri

Seçenekler Thema bewerten Stil
Alt 02-09-2010, 08:49 PM   #1
Gaziosmanpaşa
Moderator

Gaziosmanpaşa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 313016
Gaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond repute
Standart Aya Nikola Manastırı (Kilisesi) kirklareli kiyikoy

Milattan sonra 6. Yüzyıl Kral Jüstinyen (527-565) dönemine ait olup Kırklareli Kıyıköy'dedir.
Kaya manastırlarının en iyi örneklerindendir. 19. Yüzyılda ön tarafına ahşap bir bölüm ilave dilmişse de bu bölümle ilgili günümüze herhangi bir kalıntı ulaşmamıştır. Kayalara oyulmak suretiyle oluşturulan manastırın zemin katı kilise, daha aşağıda bulunan bodrum katı ise ayazmadır. Ayrıca keşişlerin dinlenme ve ihtiyaç hücreleri mevcuttur.

aya Nikola Manastırı (Kilisesi) kasabanın 1 km. güne yinde, üzüm bağlarının ve bahçelerinin arasında yeşil bir alanda Mustafapaşanm (Sinasos) merkezine yürüyerek on dakika mesafede bulunmaktadır. Manastıra, kasaba merkezinden güneye doğru kıvrılarak ilerleyen Dere Sokaktan geçilerek ulaşılmaktadır. Yolun Manastıra ula şan ve toprak olarak devam eden 200 metrelik kısmının başlangıcında batı tarafında ise küçük bir giriş kapısı ile algılanabilen kayaya oyulmuş Aziz Stefanos kilisesi bulunmaktadır
Manastır, kasabanın güneybatısında bulunan Aliya (Aliye) Tepesinin eteklerine yakın nispeten düzlük, bahçelik ve verimli bir kırsal arazinin başlangıcında bulunmaktadır. Arazide değişik şekillerde kaya oluşumları ve bunların içine oyulmuş barınaklar, su yolları ve kanalları, kilise ve şapeller vardır. Çevredeki en cüsseli mantar formundaki monolitik kayanın ortasına, manastırın kilisesi övülmüş tür. Dere Sokaktan gelerek manastır önüne ulaşan yol burada güney ve batı yönlerine doğru ikiye ayrılmaktadır. Batıya dönen yol kısa bir yokuştan sonra kilisenin avlu giriş kapısı önüne çıkmakta, ilerde Sinassos kilisesi ve Aliya Tepesi eteklerine ulaşmaktadır. Yapının kuzeybatısında eski ipek böceği üretim çiftliği binasının bulunduğu yüksekçe bir plato vardır. Kilise ve avlusunun güney batısında, kilisenin ana kayasından yüksek fakat daha küçük hacimli, kilisenin mutfağı olarak kullanıldığı söylenen değişik kotlarda odaların oyulduğu bir peribacası bulunmaktadır. Güneyde manastıra yakla şık 60 m. mesafede yaygın bir peribacası-kaya kütlesi içine oyulmuş küçük bir kilise (şapel-kapella) (Aziz Yuannis Feologos Mukaddes Yahya Kilisesi) bulunmaktadır.
Eklenen Resim Ön İzlemesi
Dosya tipi: jpg DSC00660.jpg (98,3 KB (Kilobyte), 25x kez indirilmiştir)
Dosya tipi: jpg SL275522.jpg (73,9 KB (Kilobyte), 17x kez indirilmiştir)
Dosya tipi: jpg DSC00663.jpg (94,8 KB (Kilobyte), 18x kez indirilmiştir)
Ama.. Sende bir bilgi var, bende bir bilgi var,
Ben bilgimi sana verdim, sen bilgini bana verdin.
Şimdi benim iki bilgim var, senin de iki bilgin var”
Gaziosmanpaşa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Facebook'ta Paylaş

Alt 01-08-2011, 08:04 PM   #2
sokak şairi
Yeni Üye

Tecrübe Puanı: 14
sokak şairi is on a distinguished road

teşekkür ederim ama ben kazı sonuçlarına ulaşmak istiyorum
manastırın bi kaynagın varmı?
sokak şairi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Alt 01-09-2011, 12:19 AM   #3
Gaziosmanpaşa
Moderator

Gaziosmanpaşa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tecrübe Puanı: 313016
Gaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond reputeGaziosmanpaşa has a reputation beyond repute

ne gibi bir kaynak?
Ama.. Sende bir bilgi var, bende bir bilgi var,
Ben bilgimi sana verdim, sen bilgini bana verdin.
Şimdi benim iki bilgim var, senin de iki bilgin var”
Gaziosmanpaşa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Etiketler
Yok

Seçenekler
Stil Konuyu değerlendir
Konuyu değerlendir: